Преди време в кратера Индевър (Хълмът на Матиевич е в края му) са взети проби от вещества, образували се във водоеми с висока киселинност. Opportunity работи на Марс от януари 2004 година. Той кацна на Червената планета заедно с двойника си Spirit, който вече е извън строя.
Преди седмица марсоходът изуми наблюдателите с изпращането на снимки на един „блуждаещ камък". Първи за това алармираха потребителите във форума unmannedspaceflight.com. Те забелязали, че на някои от снимките, правени по време на рутинни проучвания, в близост до апарата има камък, а на други снимки този камък не се вижда. Той липсва на фотосите от 3528 марсиански ден, а присъства в пратените изображения от 3540 марсиански ден.

На увеличените фотографии това се вижда ясно. Едната страна на камъка е покрита с марсиански прах, а другата е с тъмен цвят със светли сегменти на места. Шефът на научния екип, следящ работата на Opportunity - Стив Скуайеръс призна на пресконференция по случай десетата годишнина от дейността на марсохода, че така нареченият „блуждаещ камък" е явление, за което на този етап не може да се даде обяснение.
Спектрометричният анализ на камъка показал високо съдържание на сяра и магнезий. Освен това манганът бил два пъти повече отколкото във всеки друг досега изследван марсиански камък. Учените не знаели какво би могло да означава това.
Засега версиите са две. Първата, че камъкът се е появил там след метеоритен дъжд, но това било малко вероятно. Втората звучи по-правдоподобно – марсоходът случайно захванал камъка с колелото си, потрошил го е и го е повлякъл. Знае се, обаче, че камъкът се появил пред машината в момент, когато апаратът не се е движил почти цял месец и е бил позициониран на едно място.
В момента по Марс обикаля и още една по-модерна от Opportunity машина – „Кюриосити".