favorites basket
user
НаукаНиколай Сакарски / 23 януари 2016

Китай поглежда към „тъмната страната“ на Луната

Сондата „Чанъе-4“ след 2 години ще полети към нашия спътник

Китай планира да изпрати първата космическа сонда, която да изследва повърхността на далечната страна на Луната, съобщава Китайската информационна агенция (КИА). „Тъмната страна" на спътника, макар и фотографирана множество пъти, не е била изследвана досега от наземен апарат. Космическата сонда „Чанъе-4“ носи името на китайската богиня на Луната. Изстрелването е планирано за началото на 2018 г.

Подготовката за новата мисия започва само 2 години след като сондата „Чанъе-3“, носеща роувъра „Юту“ („нефритен заек“), направи първото меко кацане на лунната повърхност от 1976 г. насам.

„Чанъе-4“ силно наподобява своя предшественик, с тази разлика, че има по-голям товарен капацитет. Апаратът ще бъде използван за изследването на геологичните условия на далечната страна на Луната", заяви ръководителят на Китайския център за изследване на Луната Лиу Джизонг, цитиран от КИА.

Най-голям интерес за научната общност представлява възможността за изследване на един от най-големите кратери в Слънчевата система - Басейн Южен полюс - Ейткън, с диаметър 2500 и дълбочина 13 километра. „Гигантският кратер може би съдържа материали от откритата мантия на спътника ни", казва сътрудникът на НАСА Клайв Нийл, цитиран от The Guardian.

Китай готви още по-амбициозен проект за следващите години. Бъдещата мисия цели не само успешно кацане на повърхността на нашия спътник, но и последвало завръщане на Земята.

„Тъмната страна" на Луната не е видима за нас поради гравитационната сила на планетата ни, която е забавила скоростта на въртене. Естественият ни спътник прави една обиколка около Земята на всеки приблизително 27,322 дни, а около своята ос - на всеки 27. Поради това от Земята винаги виждаме само едната страна на Луната.

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.