Астрономите се натъкнали на откритието случайно, докато изследвали обиколките около Слънцето на две планети джуджета в Пояса на Кайпер – Седна и Байдън. Подобно на другите обекти в тази област, те имат необичайна орбита, а според учените малко вероятно е това да е случайно. „Подобна случайност би се равнявала на невероятните 0,007% (1 на 15 000)“, казва Батигин, цитиран от National Geographic.Единственото логично обяснение би било гравитационното притегляне на голяма планета, намираща се близо до тях.
По изчисления на екипа, ако планетата съществува, тя се е образувала в ранните етапи на Слънчевата система, преди 4,5 милиарда години, но е била „избутана“ далеч в покрайнините на системата. Предполагаемото небесно тяло би било 3 пъти по-голямо от Земята (почти колкото Нептун), а масата му би надхвърляла десетократно тази на нашата планета. Най-близката точка на преминаване на новата планета до Слънцето би била на 200 до 300 AU(астрономически единици), а една обиколка около звездата би отнела около 20 000 земни години.
Новото небесно тяло все още съществува само на теория. Наблюдаване няма да е лесно – поради отдалечеността си планетата би отразявала много малко слънчева светлина. За целта Браун и Батигин ще използват мощния японския телескоп Субару в Хавай през следващите 5 години. „Това е като да откриеш нов континент на Земята", заявява Браун, цитиран от Science Magazine.
Да се говори за име на планетата е много рано,но ако действително бъде открита, тя ще стане деветата в Слънчевата система. Тя няма да е първото небесно тяло, открито от Майк Браун. През 2005 г. екип, ръководен от Браун, открива Ерида, което води до „разжалването" на Плутон до планета джудже.