Американски учени предложиха да се борим с компютърните боклуци в орбита с помощта на лазер. Статията на изследователите все още не е приета за публикуване в научно списание.
Според различни изчисления днес в орбитата около Земята летят около 600 хиляди обекта с диаметър над 1 сантиметър. Независимо от миниатюрните размери, заради високата си скорост подобни предмети са сериозна опасност за спътниците и пилотираните експедиции. Пред 90-те години на ХХ век НАСА е разработвала система, според която отломките е трябвало да се облъчват с мощен лазер - частичното изпаряване на обектите трябвало да създава движеща сила, да забавя частиците боклук и да ги сваля от орбитата. Плановете обаче останали само в рамките на теоретичните разработки, тъй като подобен лазер би могъл са се използва и за унищожаване на спътници.
В рамките на новото изследване учените направили разчетите си да въздействат с лазер с мощност 5 киловата (за сравнение - в телескопите с адаптивна оптика се използват лазери с мощност няколко десетки киловата, а в противоракетните лазери - до 1 мегават). Изчисленията на изследователите показват, че облъчването на неголяма отломка с подобен лазер за един час може да промени траекторията на движение и да я изведе от орбита. Дневно един подобен лазер ще може да "сваля" до десет отломки. По думите на учените една установка ще струва около милион долара.
В днешно време много страни разработват системи за борба с космическите отпадъци. Например японската космическа агенция е сключила договор с компанията Nitto Seimo - най-големият производител на риболовни мрежи. Фирмата е създала технология за плетене на метални мрежи, които да се закрепят към специален спътник и да събират боклука.
Източник: Lenta.ru