favorites basket
user
Наука30 септември 2013

Идат страшни промени в климата

Новият доклад на ООН предупреждава: ако не ограничим парниковите газове, ни чакат невиждани суши, урагани и наводнения

Доказано: хората са виновни за затоплянето на климата! Ако сегашната тенденция се запази, до края на 21. век глобалните температури ще се повишат с между 1,5 и 2 градуса по Целзий според различните сценарии. Горещите вълни ще са по-чести и ще траят по-дълго. Ураганите и наводненията ще са по-чести и в невиждани до днес мащаби. Докато Земята се затопля, във влажните райони ще пада все по-малко дъжд, а сухите ще стават още по-сухи. Нивото на Световния океан ще се повишава с по-голяма скорост, отколкото през последните 40 г.

 

Това е само малка част от предупрежденията, които се съдържат в последния доклад - за 2013 г., на Световната метеорологична организация. Той беше огласен и приет преди дни от Междуправителствения съвет по климатичните промени към ООН. Това е органът на световната организация, под чието ръководство се осъществява наблюдението и анализирането на климатичните промени и се дават препоръки за справяне с проблема. Основната е да се направи всичко възможно за драстично снижаване на световните газови емисии, за да се избегнат още по-страшни от досегашните ефекти от климатичните промени. Приетите от съвета изводи са определящи за предстоящите до 2015 г. международни споразумения по въпросите на климата и разработването на политики, свързани с тях.

 

Десетилетието между 2001 и 2010 г. е най-горещото в цялата история на наблюдение на климата и тенденцията за глобално затопляне ще продължи, констатира докладът. В сравнение с предишните периоди на наблюдение през този период са били счупени повече температурни рекорди. Затоплянето щеше да е даже още по-силно, ако не беше охлаждащото въздействие на явлението „Ла Ниня" и на способността на океанските дълбини да абсорбират топлина.

 

Докладът потвърждава, при това с много по-голяма сигурност, отколкото досега, че е климатичните промени са резултат от човешко въздействие. „Това би трябвало да послужи като още по-категорично предупреждение, че действията ни днес ще имат фундаментално въздействие върху обществото и живота не само на сегашните поколения, но и на бъдещите. Той ще зависи от това, което решим днес", подчертава генералният секретар на Световната метеорологична организация Мишел Жаро.

  

Многобройни доказателства с най-различен характер потвърждават, че  топлината, задържана от парниковите газове, е основната причина за покачването на температурата на земната повърхност и на водата в Световния океан. Тя е „виновна" и за топенето на ледените шапки и ледниците, за вдигането на световното морско равнище и за повишаването на киселинността на моретата и океаните. Наблюдава се промяна в модела на атмосферните явления и екстремни прояви като горещи вълни, суши и наводнения, заради което десетилетието 2002-2010 е наречено десетилетие на климатичните крайности - те са се проявявали по-често и в безпрецедентни мащаби.

 

Човешкото въздействие върху климата не подлежи на съмнение и това е очевидно в повечето райони на планетата. Вероятно то е имало същия ефект и в недалечното минало и точно на него се дължи непрекъснатото затопляне, наблюдавано от средата на 20. век насам. Доказателствата за това се увеличават благодарение на подобрените методики за наблюдение и анализ на данните, което пък помага за по-точното моделиране на явленията и по-доброто разбиране за това как климатичната система „отговаря" на външна намеса.

 

„Затоплянето на климата от 1950 г. насам не подлежи на съмнение. През всяко от предишните 3 десетилетия температурите в близост до земната повърхност са били по-високи, отколкото през предходното, и това се отнася за целия период на климатични наблюдения от 1850 г. насам.

Атмосферата и океаните са се затоплили, количеството сняг и лед е намаляло значително, средното глобално морско равнище се е повишило и концентрацията на парникови газове е нараснала. Ако емисиите на парникови газове не бъдат ограничени, това ще доведе до още по-голямо затопляне и промени във всички компоненти на климатичната система. За да не се случи това, трябва драстично и постоянно да ограничим емисиите парникови газове", предупреждава Томас Стокър, съпредседател на работната група.

 

Предвижданията за климатичните промени се основават на разработването на 4 нови сценария, които взимат пред вид различна концентрация на парникови газове и аерозоли и още десетки параметри. Освен глобални, работната група е разработила и регионални сценарии за възможните климатични промени, отнасящи се за началото, средата и края на 21. век.

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.