Подкрепете ни!




Наука21 април 2014

6 тайни за успешното учене на чужд език

Два часа на ден за година е оптималният вариант за добър резултат

В наши дни изучаването на чужд език вече не е каприз или някаква екстра. Това е задължителна необходимост – в бизнеса, за успешна командировка или комфортно пътешествие в чужбина, за самоусъвършенстване и развитие. Но какво да правите, ако опитите ви да научите английски или френски боксуват и не носят нужните резултати? Как да постъпите, ако нито безсънните самотни нощи над учебника и речника, нито перманентните посещения на курсове, нито индивидуалните занятия с учител не водят до тъй желаната цел? 

Първото, което трябва да разберете при възникването на подобен проблем е, че 
неуспехите не се дължат на липсата на способности. Трябва да забравите фразата „Ами просто не мога да го науча този език. Сигурно нещо в мозъка ми е бъгнато." MEN's LIFE. com дава няколко прости тайни, благодарение на които изучаването на чужд език може да ви зарадва с прекрасни резултати. 

1. Научете се да получавате удоволствие от процеса 
Припомнете си кое в живота ви носи удоволствие. Какво обожавате. Не можете да преживеете и ден без четене на любима книга или сте от заклетите меломани? Или пък изворът ви на наслада е киното? 

Експертите съветват колкото може по-често да се отдавате на тези удоволствия, но трябва да го правите на езика, който се стремите да научите. И ако отначало може да ви е малко трудно и непривично, съвсем скоро ще се окажете потопен изцяло в един нов интересен свят. Ще започнете не само да разбирате езика, но и да говорите на него. Важното е всяко действие от процеса на учене да ви носи само положителни емоции. 

2. Потопете се надълбоко 
За да можете бързо да научите езика, е необходимо да се гмурнете в него толкова надълбоко, колкото ви е възможно. Потърсете приятели, които са носители на езика, пишете си по скайп и фейсбук с тях, слушайте аудиокниги. Нагласете си радиото в колата на канал, по който говорят на съответния език. Опитвайте се да възприемате речта както зрително, така и на слух. Старайте се да разберете за какво се говори. Не се ядосвайте, ако не се получава веднага.



Ще мине малко време и сами ще бъдете удивени от вашите резултати. Трябва не само да слушате, но и да се опитвате да говорите. Обградете се с „живата" чужда реч. Тя трябва напълно да проникне в съзнанието ви. Повярвайте, всички думи и изрази могат да бъдат усвоени много по-лесно, ако звучат в реална обстановка. 

3. Учете се от децата 
Забелязвали ли сте как детето открива света? То упорито и с интерес повтаря видяното, опитва се да го пробва на вкус, да го помирише, да опипа формата му и така да си формира представата за предметите и явленията. По метода на пробите и грешките. 

Същия метод трябва да усвоят и възрастните при изучаването на чужд език. Гледате филм и чувате дума, която ви е непозната? Повторете я няколко пъти, разделете я на срички, проверете в речника значението й и вижте как точно се пише и произнася. Научете се да повтаряте, да копирате и подражавате. Така ще ви е много по-лесно да усвоите грамотното произношение и писмената реч. 

4. Развивайте се и тренирайте 
Когато разработвате един навик, вие давате ускорение за развитие и другите позитивни способности у вас. Създадете ли си навик да слушате чужда реч, съвсем скоро ще можете да я възприемате не само слухово, но ще изгладите и произношението си. Това се случва, защото мозъкът има спецификата да накара човека да повтори наум чутото. 

По време на четенето на чужд език, работете не само върху произношението, но се вслушвайте в себе си и анализирайте отговаря ли речта ви на съответните езикови еталони, които сте научили. Изговаряйки чутите думи и изрази ще ги запомните по-добре, като залагате в тренировката на основите на граматиката и езиковия стил. След упорита работа по този начин в един момент ще усетите, че започвате да мислите на чуждия език. А това е верен знак, че сте на правилния път. 

5. Интензивност и регулярност 
За съжаление, ако сте си поставили за цел да изучите един език и се занимавате с него само от време на време, постигането на добри резултати отива в сферата на фантастиката. Лингвистите и педагозите са стигнали до извода, че оптималният режим на занятия е два часа на ден в продължение на година. Ако човек спазва това правило, дори да е почнал от нулата, ще може свободно да говори езика след края на този срок. 

Редовните занятия са по-важни за процеса на обучение, отколкото тяхната интензивност. По-добре е всеки ден да отделяте по един час за учене, отколкото да загубите цял ден, без да вдигате глава от учебника, а следващото ви потапяне да е след седмица или месец. Като със спорта е. Трябва да се движите уверено към победата. Редовното практикуване и упоритост скоро ще донесат желаните резултати. 

6. Не се страхувайте да експериментирате 
Старайте се по-често да експериментирате, като усъвършенствате и нагласявате горните принципи според вашите разбирания. Запомняте материала по-лесно с писане? Смело конспектирайте думите, изреченията или даже цели пасажи от текста. Ако силата ви е в слушането – снабдете се с качествена аудиотехника и не спирайте да пускате реч и песни на избрания език. Мислите, че сте най-добре със зрителната памет? Разлепете из цялата къща листчета с думите и фразите – от хладилника в кухнята до плочките в тоалетната и таблата на леглото.

Някои пък усвояват информацията само ако я споделят с някого. Тогава си намерете съмишленици, които със същата страст като вашата искат да научат езика и си говорете с тях за всичко като използвате наученото. 

С други думи: изберете тези методи, които са подходящи за вас и ще ви изведат на финалната права без да сте изхабили и една отрицателна емоция по пътя към целта.

Ето още три съвета на специалисти при трудности с изучаването на английски:


Хамстерът като растение Наука

Хамстерът като растение

Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки

Астероид удари Земята часове след като беше открит Наука

Астероид удари Земята часове след като беше открит

Това е третата космическа „атака“ за 2024 г

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета Наука

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета

Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя Наука

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя

Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра Наука

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра

Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми Наука

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми

Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се

Осъзнато сънуване Наука

Осъзнато сънуване

Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент

Когато фактите нямат значение Наука

Когато фактите нямат значение

Как избирателите оправдават политическата дезинформация

Изкуствено създаденият страх ни е полезен Наука

Изкуствено създаденият страх ни е полезен

Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория Наука

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория

Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата Наука

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата

Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки Наука

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки

Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път Наука

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път

Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от Наука

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си

Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан Наука

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан

Учените са на няколко крачки от обръщане на стареенето на мозъка