Подкрепете ни!




Наука21 септември 2014

Предначертаното от нас дълголетие (втора част)

Кое може да ви подари повече години? Любопитството, срещите с природата, стабилното семейство, оптимизмът...

Първите 5 съвета за дълголетие - вижте тук.

6. Витамин О (Общуване)
Колкото повече общуваме с другите хора, толкова по-дълго живеем. Повече от 1500 души над 60 г. са участвали в американско проучване от 1986 до 2005 г. за това колко често хората се виждат и говорят с приятели, с членовете на семейството си и участват в обществени мероприятия.
Анкетьорите разделили хората на 5 групи въз основа на активността на тяхното социално общуване, а после анализирали смъртността във всяка от групите. Най-висока смъртност имало сред хората с най-малко контакти и обратното – най-ниска - в групата с най-контактните.
Била изведена и следната закономерност – ако човек е свикнал към активен социален живот с повече контакти, това ниво трябва да се запази и в най-зряла възраст. 
Източник:
Thomas P. A. Trajectories of social engagement and mortality in late life // J. Aging Health. 2012. 24 (4).


7. Любопитство
Биолози от Пенсилванския университет изследвали склонността на мишките към опознаване на новото, като ги слагали в нови клетки. Ако мишката се ориентирала бързо и бодро почвала да изследва пространството, попадала в една група. Гризачите, които страхливо и твърде предпазливо свиквали с новото място влизали в друга група. Състоянието на вторите било определено като неофобия (страх от новото).
В много случаи нивото на кортизол в кръвта на хората със страх от новото е повишено. Това е хормонът на стреса, който ни кара да бягаме, да изпаднем в ступор или да се сбием и ни върши полезна работа само в определени случаи. Когато хронично нивата му са завишени, той нанася доста сериозни щети на организма. Става дума за затлъстяване, нарушена функция на имунната система, отслабване на мускулите и чести възпалителни заболявания. Всичко това оказва не добро влияние върху продължителността на живота. 
Лабораторните мишки с комбинацията неофобия и висок кортизол живели по-малко отколкото тези, които имали или едното, или другото. Най-дълго просъществували любопитните гризачи с нисък кортизол.

8. Оргазъм
На графство Caerphilly в южен Уелс е кръстен медицински проект, по който са изследвани 1000 мъже на различна възраст, за да се определи има ли връзка между честотата на оргазмите и продължителността на живота. Отговорът е: Да. Той е публикуван през 1997 г. от епидемиолози на Университета в Бристол. 
Смъртността при мъжете, които правели секс с оргазъм два пъти седмично, било по-ниска отколкото при тези, които се занимавали с любов по-рядко от един път в месеца. Учените изчислили, че ако мъжът има 100 и повече оргазма на година, това снижава малшанса да загуби живота си предсрочно с 36%.
Източник:
 Smith G. D., Frankel S., Yarnell J. Sex and death: are they related? Findings from the Caerphilly cohort study // BMJ. 1997. 315 (7123). 

9. Природата
Да помагаш на ближния е полезно. Контактите с единомишленици, активността и крепка доза алтруизъм стимулират имунната система и мозъка. Но най-полезен се оказва доброволният труд по защита на природата. В книгата си „Биофилия“ социобиологът Едуард Уилсън аргументира тезата си, че любовта ни към природата и връзката ни с нея се е култивирала милиони години. През цялата си еволюция човечеството е живяло сред дървета, треви и животни. Ние функционираме максимално ефективно, когато сме в контакт с природата.
Хората, занимаващи се с благотворителна и общественополезна дейност, изпадат в депресия с 13 процента по-рядко, а тези, свързани по някакъв начин с грижата за околната среда – с 51 процента.
Източник:
Pillemer K., Fuller-Rowell T. E., Reid M. C., Wells N. M. Environmental volunteering and health outcomes over a 20-year period // Gerontologist. 2010. 50 (5). 


10. Оптимизъм
Холандско проучване анализирало здравето, моралните принципи, оптимизма и социалното обкръжение на 941 души на възраст от 65 до 85 г.. След 9 г. от първоначалните участници останали 550. Фразите, на които хората трябвало да отговарят утвърдително или отрицателно били: „Често чувствам, че животът е пълен с възможности“, „И досега имам много цели, които трябва да достигна“, „В живота ми има много щастливи моменти“. Оптимистите, употребили тези формулировки, живели по-дълго от останалите.
Друго изследване сочи, че позитивните черти на характера понижават риска от ранна смърт с 18 процента, а след 60 г. – с 26 процента. Учените знаят защо това е така. Оптимистите по принцип са по-активни физически и тежат по-малко, а циниците и песимистите най-често имат лош режим на хранене и са пълни с вредни навици и пороци. 



11. Семеен живот
Социолози от Университета в Северна Каролина работили дълго върху изследвания на американци, родени от 1931 до 1941 г. Резултатите сочат, че бракът е от особена важност за мъжете. Жените имат по-широк социален кръг. Затова, когато единият партньор си отиде от живота, рискът за по-ранна смърт е по-висок при мъжете отколкото при жените. 
При развод без последваща трайна връзка рискът от смърт при мъжете се увеличава с 30 процента, а при жените – с 15. Заплахата за преждевременна смърт при разведен мъж е по-голяма, отколкото при вдовец. Ранният брак – преди 26 г. - също увеличава рисковете при мъжете.

12. Стареенето е неизбежно, но не е страшно
Макар да ви прозвучи невероятно, ако вие вървите към старостта спокойно и без паника, можете да прибавите към живота си още 7 години за разлика от тези, които се страхуват от третата възраст.
Накарали 660 души над 50 г. да кажат съгласни ли са или не с твърдения като: «Всичко става по-зле колкото повече остарявам», «Вече нямам толкова енергия колкото имах миналата година», «Колкото повече остаряваш – по-безполезен се чувстваш», «Аз съм също толкова щастлив както и през младостта си», «Ставам по-възрастен, а всичко наоколо става все по-добро и по-добро, както си и мислех». 
Отговорите били анализирани и прибрани, за да бъдат извадени отново 23 г. по-късно и да се допълнят, след като смъртта вече се е „намесила" в експеримента. Отговорилите позитивно, че не се страхуват от настъпването на старостта, живели средно със 7 г. по-дълго от другите.



13. Да разбереш и да простиш
Казват, че прошката е чудесен вариант да се забрави миналото и да се продължи напред. Обидата не е само емоционално натоварване и натравяне с негативи, тя нанася понякога непоправими щети на здравето. Американски психолози от Университета в Мичиган анкетирали вярващи и невярващи хора над 65 г. по различни въпроси, отнасящи се до техните чувства. Готовността да се прощава прави хората по-здрави и отдалечава смъртта, показали резултатите от мичиганското изследване.

Откриха биологичната основа на преживяванията, близки до смъртта Наука

Откриха биологичната основа на преживяванията, близки до смъртта

Усещанията извън тялото са свързани с повишени нива на допамина, серотонина и ендорфините, твърдят учените

При физическо изтощение мозъкът ни започва да се самоизяжда Наука

При физическо изтощение мозъкът ни започва да се самоизяжда

Какво е метаболитна миелинова пластичност?

Защо умните хора предпочитат самотата Наука

Защо умните хора предпочитат самотата

Те се чувстват по-добре в града и ако не се срещат много често с приятели…

Парализиран мъж се изправи след лечение със стволови клетки в Япония Наука

Парализиран мъж се изправи след лечение със стволови клетки в Япония

Трансплантираните клетки са от възрастен донор, но са препрограмирани да се държат като ембрионални

Австралиец e първият в света, изписан от болницата с титаново сърце Наука

Австралиец e първият в света, изписан от болницата с титаново сърце

Пациентът е и с рекорд за най-дълго оцелял с изкуствено сърце - над 100 дни

Четиримата от космическата станция благополучно се върнаха на Земята Наука

Четиримата от космическата станция благополучно се върнаха на Земята

Суни Уилямс с рекорд сред жените астронавти за най-дълго пребиваване в открития Космос

Флеминг открива пеницилина случайно през 1929 г. Наука

Флеминг открива пеницилина случайно през 1929 г.

9 години по-късно лекарството започва да се прилага в медицината

Европейците са били доста мургави до римско време Наука

Европейците са били доста мургави до римско време

Яденето на риба може да е било причината да останем с по-тъмна кожа за по-дълго време

Хипотеза: Магнитното поле е нестабилно и заради потънали континенти Наука

Хипотеза: Магнитното поле е нестабилно и заради потънали континенти

Структурите са на 3000 км дълбочина и не са резултат от големия сблъсък преди 4,5 млрд. г.

Учен се обрича на смърт от комар в името на науката Наука

Учен се обрича на смърт от комар в името на науката

Мнозина са пожертвали живота си, за да се докаже връзката между маларията и нейния приносител

Върнаха към живот замръзнал преди 46 000 години червей Наука

Върнаха към живот замръзнал преди 46 000 години червей

Природата пази видовете си и им дава възможност да оцеляват в хилядолетни ледове и в горещи пясъци

Апаратът Blue Ghost успешно кацна на Луната Наука

Апаратът Blue Ghost успешно кацна на Луната

Само половин час по-късно вече изпращаше снимки от повърхността на естествения ни спътник

На какъв език си говорят изкуствените интелекти помежду си Наука

На какъв език си говорят изкуствените интелекти помежду си

„О, всъщност и аз съм AI асистент. Каква приятна изненада!"

Квантовата телепортация е факт Наука

Квантовата телепортация е факт

Процесорите, които правят изчисления с помощта на кюбити, заприличват на времеви кристали