Около 80% от информацията за човека получаваме, оценявайки неговите маниери на говорене, жестикулациите му, погледа и позите, които заема тялото му. Думите ни дават едва 20% от това, което трябва да знаем за отсрещната личност.
Но твърде често езикът на тялото остава „зад кадър" за нашите възприятия, защото не умеем да го разчитаме и интерпретираме. А подсъзнанието се справя с тази задача отлично. Затова, ако вие се съгласявате със събеседника си и при това кимате с глава отрицателно или пък се усмихвате със скръстени пред гърдите си ръце (отбранителна позиция) — рискувате да бъдете разбрани неправилно.
Ето 18 детайла, които ще подобрят езика на тялото ви и ще го направят по-разбираем за околните.
1. Не кръстосвайте краката и ръцете.
Създава се впечатление, че искате да се оградите от останалите, да се защитите. Бъдете открити.
2. Настройте зрителния контакт.
Ако водите разговор едновременно с няколко души, поддържайте зрителен контакт с всеки от тях, за да създадете връзка и да се убедите, че ви слушат.
3. Точната поза.
Нека тялото ви да приеме позата на уверения в себе си човек, който се чувства в свои води и не излъчва никакво притеснение.
4. Отпуснете раменете.
Когато сте напрегнати, напрягат се и раменете. Леко повдигнати са и издадени напред. Опитайте се да се отпуснете, разкършете рамене и ги изпънете назад.
5. Кимайте утвърдително когато ви говорят.
Кимайки от време навреме, показвате, че слушате. Но не се престаравайте, за да не заприличате на Уди Кълвача.
6. Не се изгърбвайте, стойте изправени.
Мислете за осанката си, но без да се напрягате.
7. Накланяйте се с мярка.
Ако искате да покажете, че ви е интересно това, което говори събеседникът ви, наклонете се малко към него. Ако пък искате да покажете, че сте уверени в себе си и ви е комфортно – леко се изпънете назад. Но не се накланяйте твърде ниско. Иначе ще изглеждате като човек, който твърде много се нуждае от поддръжка. При силно изпъване назад, може де ви вземат за високомерни и разграничаващи се.
8. Усмихвайте се и се смейте.
Отнасяте се към всичко леко и не възприемайте нещата твърде сериозно. Ако се говори нещо забавно – не се страхувайте да се усмихнете или да се засмеете. Хората са готови да ви изслушат ако разпознават във вас положителната личност. Но не започвайте да се смеете първи на шегата, която вие сте казали. Това издава нервност и желание за одобрение. Усмихнете се, когато ви запознават с някого. Трябва да ви идва отвътре иначе залепената на лицето усмивка ще издаде вашата неискреност.
9. Не докосвайте лицето си.
Това показва нервност и така ще отвличате вниманието на слушателите от това, за което говорите.
10. Дръжте главата изправена.
Клюмналата глава е признак за неувереност и разтревоженост. Погледът ви трябва да е прям.
11. Не бързайте.
Когато вървите бавно, вие не само се успокоявате, но и ставате по-уверени. Стресът пада от вас. Когато трябва да се обърнете към някого – направете го не рязко, а бавно.
12. Не се суетете.
Избягвайте резки движения. Не си клатете кръстосаните крака, не барабанете с пръсти по масата. Успокойте движенията си, направете ги по-плавни.
13. Жестикулирайте по-уверено.
Използвайте ръцете си за подсилване на описанието на нещо или за да придадете повече тежест на аргументите си. Не се престаравайте обаче. Силното ръкомахане отвлича вниманието, а в някои етноси е направо неприлично.
14. Дръжте чашата си по-ниско.
Не дръжте напитката си твърде близо до гърдите си, за да не изглеждате в позиция „отбрана". Позицията на предмета, който държите е по-ниско от нивото на сърцето и на нивото на стъпалата във фронталната плоскост.
15. Гърбът - изправен.
Трябва да се стремите да държите изправени на едно ниво гръбнакът и шията. Това е добра осанка.
16. Спазвайте дистанция.
Не бъдете твърде близо до събеседника си. Ако преминете невидимата граница на личностното пространство, човекът отсреща става неспокоен и тревожен.
17. Ефектът на огледалото.
Често, когато сте в добри отношения с някого, вие неосъзнато ставате като огледала един за друг. Това означава, че до някаква степен заимствате чуждия език на тялото. Можете да го правите и осъзнато, за да подадете някои сигнали. Ако събеседникът се накланя напред, направете го и вие. Или ако се протегне да вземе нещо, или да запали цигара, направете го и вие. Но не повтаряте неочакваните движения на тялото на другия. Това може в буквалния смисъл да го стресне и уплаши.
18. Бъдете открити и спокойни.
Чувствата ви също могат да внесат различни нюанси в езика на тялото. Затова трябва да сте спокойни и открити, да се отнасяте добре с хората.