Учени от университета в Тел Авив са разработили тест, който измерва "социалната интелигентност" на бактериите. Това ще помогне за създаването на по-подходящи антибиотици и екопестициди, базирани на микроорганизмите.
Бактериите са едни от най-многобройните и важни организми на Земята. Те могат да са най-големият ни враг или най-добрият ни приятел. "За да се възползваме от тях и да се справим с патогенните бактерии, трябва да разберем тяхната социална интелигентност", казва ръководителят на проекта проф. Ешел Бен-Якоб.
Екипът на професор Бен-Якоб първи е разчел генома на бактерията Paenibacillus vortex (Vortex), открита преди двайсет години също от тях. Докато декодирали гените, учените разработили първият "Социален IQ тест за бактерии". И открили, че Vortex и два други Paenibacillus щама имат най-високия социален IQ резултат в света сред 500 други бактерии с разчетен геном.
Високоеволюирали общества
Значението на новите данни е сериозно. Те доказват, че бактериите наистина са "умни", което тепърва започва да се признава в научните среди. Освен това ни дава повече информация за високото ниво на социална интелигентност при бактериите – как работят заедно, за да общуват и да растат. Изследването може да доведе и до важни приложения в науката и селското стопанство.
Учените разглеждали гени, които позволяват на бактериите да разбират околната среда. На базата на тази информация вземат решения какви вещества да синтезират в зависимост от това дали имат нужда да нападат или да се защитават. Това означава, че бактериите не са самотни организми, а високоеволюирали, социални същества. Например те непрекъснато "пречат" на медицината, измисляйки нови стратегии срещу все по-нови видове антибиотици. В западния свят бактериите са сред трите водещи причини за смърт в болниците.
Не всички бактерии са умни. Тези, с които се срещаме всеки ден, имат средно социално IQ. Докато Vortex e истински гений. Ако направим паралел с човешкото IQ, то Vortex би имал изумителния коефициент 160. Благодарение на тази информация учените могат по-лесно да надхитрят бактериите, твърди проф. Бен-Якоб. Тя може да се използва и директно в екоземеделието или биологичния контрол, където веществата, произвеждащи бактериите, могат да се използват срещу други вредни бактерии, гъбички и дори по-високо развити организми.
Малки биотехнологични фабрики
Бактериите често се намират в почвата и живеят в симбиоза с корените на растенията. Те им помагат да се сдобиват с хранителни вещества, а в замяна получават захари.
На тази база бактериите се използват в земеделието, за да правят растенията по-силни и устойчиви на болести. Знанието за социалното IQ на различните видове ще помогне на учените да разберат кои от тях са най-ефективни. "Когато можем да определим точно колко са умни, ще ги използваме оптимално като биотехнологични фабрики в земеделието" твърди Сирота-Мади, съавтор на проучванията.