Въпросът с енергийните източници ще е най-големият и най-противоречивият, с който ще се сблъскваме в следващите десетилетия. Единственият начин да оставим в миналото зависимостта си от въглеродно базирани горива е да преминем към възобновяеми източници.
Световният фонд за дивата природа (WWF), заедно с Ecofys и Office for Metropolitan Architecture's AMO публикуваха енергиен доклад, подготвян две години, в който е описана стратегия как светът да стане напълно независим от въглеродни горива до 2050 г.
Докладът представлява широка, но разбираема визия за това как цивилизацията ни може да се приспособи към икономика, базирана на възобновяеми енергийни източници. Основните послания са "почни сега" и "мисли мащабно".
253-те страници на доклада са разделени на две части и описват как напълно да елиминираме нуждата от въглеродни горива в колите, домовете и индустрията. Първата част разглежда причините за новата енергийна икономика. Втората е изчерпателен списък на многото фактори, от които зависи дали възобновяемата енергия ще се превърне в основен източник на ток и горива.
Докладът съдържа и мащабен поглед върху вече съществуващи възобновяеми енергийни източници. Геотермалната и хидроенергията заемат централно място, а слънчевата и вятърната са допълнителни там, където се налага.
Проучването отхвърля атомната енергия като мръсна и скъпа в дългосрочен план. Подкрепя се технологията за улавяне на въглерода, но според изследователите тя няма да бъде достатъчно развита или достъпна преди възобновяемите източници да са се установили.
Енергийният доклад разглежда детайлно и теми като транспорт, социална енергийна равноправност, както и нуждата от енергийни икономии. Това означава биогорива, широки електрически мрежи и дистрибутирано генериране на енергия, въглеродно неутрално строителство и т.н. Изследването набляга на нуждата да се намали търсенето, което също намалява и цената.
Независимо колко скъпо ще бъде внедряването на новите енергийни източници, изследването набляга на факта, че в крайна сметка новата система ще е по-евтина от сегашната.
Източник: Inhabitat