Подкрепете ни!




НаукаМарина Тодорова / 26 юни 2016

Британецът, „декодирал“ Втората световна

Математикът Алън Тюринг е един от създателите на днешния компютър; уменията му спасяват милиони животи

Точно на 23 юни, когато Великобритания реши да напусне Европейския съюз, се навършиха 104 години от рождението на един знаменит британец, изиграл важна роля за победата на съюзниците във Втората световна война. 

Алън Матисън Тюринг е роден през 1912 г. в Лондон като второто и последно дете в своето семейство. До пенсионирането си родителите му живеят в Индия, а той остава в Англия с по-големия си брат Джон. От съвсем малък Алън изпитва силно влечение към точните науки и конкретно към криптологията. Днес математическият гений е смятан за основател на компютърните науки, баща на теоретичната информатика, един от хората, дали най-голям принос за главоломното развитие на технологиите през ХХ век. Уви, тези признания Тюринг така и не е писано да чуе приживе... 

В колежа „Шерборн", където Алън учи, той се сприятелява с година по-големия Кристофър Моркъм. Той бързо се превръща в единствен близък приятел на бъдещия гений, но отношенията им приключват още през последния срок в „Шерборн", когато внезапно Кристофър умира от туберкулоза. Тази загуба разтърсва Тюринг и му причинява огромна мъка. Той губи религиозната си вяра и се насочва към атеизма. 

Докато учи математика в „Кингс Колидж" в Кеймбридж, хомосексуалността му окончателно се превръща в част от неговата идентичност. Завършвайки колежа, който се превръща в негов истински дом, Алън прави дисертация за централната гранична теорема. Постига такъв успех, че едва на 22 години е поканен да работи в „Кингс Колидж“. Пред Тюринг се открива блестяща кариера, всички врати за него изглеждат отворени...

От 1936 до 1938 г. той защитава докторантура по математика в Принстън. Преформулира теоремата на Курт Гьодел, замествайки универсалния формален език, основан на аритметиката, с просто и абстрактно изчислително устройство, което извършва действия с произволни числа. Машината може да чете, пише, да изтрива символите върху условна среда, която ученият нарича лента (а днес сме свикнали да назоваваме компютърна памет). Тюринг доказва, че подобна машина е в състояние да извърши произволни математически изчисления, ако те бъдат представени като алгоритъм. Изобретението му по-късно ще се превърне в модел за разработването на първите компютри. С мощта на брилянтния си ум той пише три забележителни статии върху математически проблеми, които придобиват голяма популярност дори извън професионалните среди. 

През 1938 г. американският математик Джон фон Нойман предлага на Тюринг временна длъжност в Принстън, но той отказва и се връща в Англия. Там е нает от британските военни за секретната мисия в „Блечли парк". Проектът има за цел да декодира шифъра, използван за свръхсекретните съобщения от немската армия. Тюринг и екипът му се изправят пред почти невъзможно за решаване предизвикателство, защото комбинациите от възможни ключове се оказват над 159 трилиона, а германците ги променят на всеки 24 часа!

Въпреки че мисията отнема много време и усилия, чрез разработването на високоскоростния компютър „Бомбата", започват едновременно да се тестват хиляди варианти за разбиване на шифъра, наречен „Енигма". За съжаление, скоро става ясно, че хората и тогавашните машини не успяват да декодират със същата скорост, с която германците усъвършенстват шифъра. 

Финансовите ресурси също не достигат. Тюринг и колегите му пишат писмо до премиера Уинстън Чърчил, обяснявайки трудното положение, в което се намират. Към края на войната броят на „Бомбите" е вече около 200. В определен етап екипът от учени започва да работи с Colossus - един от първите компютри с електронни лампи. И ето че големият успех става факт.

Разбивайки окончателно криптографската машина „Енигма", англичанинът спасява милиони човешки животи. През 1946 г. Тюринг е удостоен с Ордена на Британската империя за работата си в „Блечли Парк".

Алън Тюринг продължава да се занимава с наука и конкретно с морфогенеза, докато през 1952 г. не се разкрива пред обществото хомосексуалната му връзка с 19-годишния Арнолд Мъри. По онова време хомосексуализмът е престъпление и двамата са изправени пред съд. За да избегне затвора, Тюринг се съгласява да се подложи на едногодишно хормонално „лечение“. Отнети са му доста привилегии, прекратява се работата му за правителството. 

Унизен от развитието на обстоятелствата, през 1954 г. Алън изяжда ябълка, потопена в цианид, и по този начин слага край на живота си. Няколко години след смъртта му световното научно общество отдава почит и признание към един от най-великите учени на ХХ век. 

През 2014 година излезе филмът „Игра на кодове" (The Imitation Game), пресъздаващ живота на британския гений. Една вдъхновяваща продукция за вълнуващата история на нашето време, която започва в мрачните дни на Втората световна война. 

Източници:
www.turing.org.uk
Уикипедия
Хамстерът като растение Наука

Хамстерът като растение

Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки

Астероид удари Земята часове след като беше открит Наука

Астероид удари Земята часове след като беше открит

Това е третата космическа „атака“ за 2024 г

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета Наука

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета

Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя Наука

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя

Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра Наука

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра

Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми Наука

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми

Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се

Осъзнато сънуване Наука

Осъзнато сънуване

Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент

Когато фактите нямат значение Наука

Когато фактите нямат значение

Как избирателите оправдават политическата дезинформация

Изкуствено създаденият страх ни е полезен Наука

Изкуствено създаденият страх ни е полезен

Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория Наука

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория

Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата Наука

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата

Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки Наука

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки

Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път Наука

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път

Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от Наука

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си

Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан Наука

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан

Учените са на няколко крачки от обръщане на стареенето на мозъка