Нов анализ на земетресението от 9-а степен, което претърпя Япония на 11 март, показва, че то е ускорило въртенето на Земята, намалявайки 24-часовото денонощие с 1,8 микросекунди (милионни от секундата). Това каза геофизикът Ричард Грос от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА. След като бъде събрана допълнителна информация, ще могат да се направят и по-точни изчисления.
Един ден на Земята е около 24 часа или 86 400 секунди. В рамките на една година, дължината му се мени с около 1 милисекунда, в зависимост от сезонните вариации в масата на планетата - например промяната във въздушните течения.
Колкото по-близо до екватора се премести масата на Земята, толкова повече се ускорява въртенето й, подобно на фигуристът, правещ пирует, който прибира ръцете към себе си, за да се върти по-бързо.
Според първоначалните данни земетресението е преместило японския остров Хоншу с около 2,5 метра, а оста на Земята - с около 17 сантиметра. Тази промяна ще накара планетата да се "поклаща" малко по-различно докато се върти, но няма да причини изместване на оста в пространството – сaмо външни сили като гравитацията на небесните тела биха могли да направят това.
Toва не е първото голямо земетресение, променило дължината на деня. Всеки трус който променя разпределението на масата на Земята, влияе и скоростта й на въртене. Миналогодишният трус в Чили с магнитуд 8,8 по Рихтер съкрати деня с 1,26 микросекунди, а този в Суматра през 2004 г., с магнитуд 9,1, скъси денонощието с 6,8 микросекунди.
Източник: Space.com