Веднага ще си помислите: сигурно е големият син кит, кашалотът или пък косатката. А може би слонът? Силата на звука при синия кит достига 188 децибела, а ревът на слона е 117 децибела. Но всъщност най-силен звук спрямо размерите на тялото издава... водната дървеница Micronecta scholtzi.
Това насекомо е дълго едва 2 милиметра, но „гласът" му се извисява до впечатляващите 99,2 децибела, което е равносилно на звука от голям симфоничен оркестър, ако го слушате от първия ред.
Честотата на звука (около 10 килохерца) е в рамките, възприемани от човешкото ухо. Гласът на водната дървеница е толкова силен, че въпреки че водата поглъща 99% от звука при проноса му до въздуха, ако се разхожда по брега на реката, човек може реално да чуе гласа на тези миниатюрни същества, които „пеят" от дъното.
Звукът се произвежда при търкането на две части от тялото на насекомото една в друга, като площта за този процес при водната дървеница е едва около 50 микрометра, което е по-малко от диаметъра на човешки косъм.
Всички тези впечатляващи факти трябва да се добавят към обстоятелството, че този силен звук е всъщност „любовната песен" на мъжките водни дървеници. Победител в съревнованието за дамите - дървеници е мъжкият с най-мощен глас, който заглушава конкуренцията. Да, пеейки така силно, насекомото рискува да бъде чуто не само от женските от своя вид, но и от хищници, но се оказва, че Micronecta scholtzi има щастието сред естествените й врагове да липсват такива, които се ориентират по слух, за да локализират плячката си.
Източник: sciencebasedlife