Знаменитата първа риба, която е излязла на сушата, вероятно първо се е упражнявала да ходи във водата. До този извод стига изследователят Хедър Кинг от Университета в Чикаго при наблюдение на съвременния роднина на тези първи амфибии - африканската двойнодишаща риба.
Този примитивен роднина на първите земноводни има овални перки, подобни на тези, с които техните древни роднини за първи път са стъпили на сушата. Учените са допускали почти на шега, че двойнодишащите риби вероятно се разхождат с тези перки по дъното на своите водоеми, но сега Кинг успява да заснеме доказателствен материал.
Сега учените предполагат, че перките са се превърнали в специализирани крайници за ходене именно защото още преди това са били използвани с тази цел.
Двойнодишащите (Protopterus annectens) са редки примитивни риби от клас Ръкоперки, които се смятат за едни от родоначалниците на сухоземните гръбначни. Геоложките проучвания показват, че някога са били широко разпространени, но след разпадането на древните суперконтиненти огромна част от видовото разнообразие е унищожено. Днес примитивните риби с бели дробове се срещат само на определени места в Африка, Южна Америка и Австралия.
Източник: newscientist