Сайтът prikol1.mirtesen.ru разказва за някои интересни факти от света на науката, флората, фауната и Космоса с неочаквани твърдения, които биха могли да са хипотетични или пък самата истина. Вие решавате.
Най-голямата суша е в...
Заблуда: пустинята Сахара
Реалност: Антарктида
Ако върху някакво земно пространство падат за година по-малко от 250 мм валежи, то се смята за пустиня. В Сахара за една година валежите са наистина едва 25 мм, но в някои райони на Антарктида не е валяло изобщо от два милиона години. Около 2% от площта на Антарктида (така наречените Сухи долини) не са сковани от лед и сняг и там никога не вали дъжд. В Сухите долини непрестанно духат познатите на учените катабатически ветрове: студен и тежък въздух се спуска надолу със скорост около 300 км/ч и изпарява на 100 процента всяка влага, която срещне на пътя си — вода, лед и сняг.
Рекордът при горещите пустини държи Атакама в северните области на Чили, където в продължение на 19 г. са паднали валежи едва 0,6 мм.
Най-големият жив организъм е...
Заблуда: синият кит
Реалност: гъбата пънчушка
Точно така, най-обикновените гъбки пънчушки (Armillaria ostoyae) са най-големият жив организъм, защото се възсъединяват в едно цяло под земята. Пънчушката рекордьор се намира в защитената територия на САЩ - Малур и за 2-8 хил. години (точната възраст на гъбата е невъзможно да бъде установена) се е разраснала до 900 хектара, а кореновата система на тези гъби е причина за гибелта на много дървета.
Колко сетива има човекът?
Заблуда: 5
Реалност: поне 9
Зрение, слух, вкус, обоняние, осезание — тези всички ги знаем от училище. Прибавяме към тях още четири: термоцепция (сетивност за топлина), еквибриоцепция (усещане за равновесие), ноцицепция (усещане за болка) и проприоцепция (знание за това, къде точно се намират части от нашето тяло, дори да не ги чувстваме или виждаме. Затворете очи и започнете да клатите крака си – макар и „на тъмно" вие знаете къде се намира стъпалото ви). Никой не оспорва, че последните четири съществуват. Но нататък мненията на учените са разнопосочни. Трябва ли включим в сетивността чувството за глад, жажда, опасност, дълбочина и други? Ако отговорът е да, тогава сетивната палитра на човека се разраства до не по-малко от двайсет чувства.
Колко са планетите в Слънчевата система?
Заблуда: 9
Реалност: или 8, или 10 и повече
Във всички случаи отговор „9" на този въпрос е грешка. Дори най-консервативните астрономи вече смятат Плутон за планета по културни, а не по научни съображения. С други думи не искат „да понижават" ранга на Плутон, за да не объркват обикновените хора. Плутон е миниатюрно топче лед, един от 60 000 малки кометоподобни обекти, образуващи Пояса на Кайпер в покрайнините на Слънчевата система. Днес са регистрирани официално 330 795 такива небесни тела и всеки месец астрономите откриват по още 5000 нови.
За протокола: за десета планета на Слънчевата система до 1850 г. се е смятала Церера, но по-късно става ясно, че е просто астероид.
Привлича ли пламъкът нощните пеперуди?
Заблуда: Да, така е.
Реалност: Не е вярно, нощните пеперуди изобщо не са самоубийци
Много насекоми използват естествени източници на светлина (Слънце и Луна) като ориентир в пространството денем и нощем. Това им позволява да изчислят правилно полета си. Изкуствените източници на светлина просто побъркват нощните пеперуди. Те мислят лампите или пламъка на свещта за мини Луна или Слънце и започват да си преизчисляват курса. А когато източникът на светлина е толкова близо, единствената възможност да не загубиш правилната си треактория е да кръжиш около него.
Най-голямото унижение на Наполеон?
Заблуда: Ватерло
Реалност: Бил е засипан със зайци
Годината е 1807-а. Наполеон е поканен на пищни тържества след подписването на Тилзитския мирен договор. В сценария на празненството е и лов на зайци. Началникът на щаба на императора Александър Бертие обаче се престарал от натягане пред началството. Купил хиляда заека, но се оказало че те не са диви, а домашни. Когато Наполеон излязъл на поляната за начало на лова, към него със скорост 50 км/ч се втурнали десетки заешки тумби. Дългоухите животинчета помислили, че човекът с триъгълната шапка им носи храна. Лакеите били безсилни – зайците буквално засипали императора.