Подаряваме ви интригуващия тематичен текст на Галя Герасимова, астролог, консултант и приятел на Списание 8.
Астрономически погледнато, когато Луната се движи около Земята, в определен момент те застават на една и съща ос със Слънцето. Тогава трите обекта се подредят в редица, а Луната затъмнява нашата звезда. Това явление се нарича слънчево затъмнение и се случва само при новолуние.
В символичен план от хилядолетия новолунието е наситено с много страхове. То винаги се е тълкувало като явление, предсказващо нещо много лошо, свързано с драматични събития.
Символът на Слънцето е свързан с нашето съзнание, с нашата светлина - тази, от която произхождаме. В процеса на инволюция душата, прераждайки се, потъва все повече и повече в материята, казано символично. Така тя губи връзка със своята светлина.
Луната пък е свързана с инстинктите, със страховете ни, с чувството ни за защитеност. И когато тя символично хвърля сянката си, тази сянка става още по-силна. Новолунието е свързано с нещо, което се заражда. Символично при слънчевото затъмнение тези страхове излизат и стават по-силни от светлината.
Какво се прави в такъв случай?
Най-важното е човек да събуди вътрешната си светлина, да се свърже с нея. Учителя Петър Дънов казва: Природата, това е човекът, разложен на своите части. Тоест, ние съдържаме всичко в себе си, в нашето несъзнавано, в аурата си. Фактът, че една сянка е минала върху нашето външно светило, символично значи, че мигновено трябва да балансираме ситуацията. Да извадим и да се свържем с нашето вътрешно слънце, с нашата вътрешна светлина. С днешна дата човек може да направи молитва или медитация. Учителя казва, че най-малкото добро е да направиш нещо за друг човек, да жертваш нещо от себе си. Нещо, което би направил за себе си, да направиш за друг. Така веднага се свързваш със светлината вътре в себе си.
Защо да неутрализираме страховете?
Когато подпалваме страховете, увеличаваме силата на тази тъмнина, защото храним агрегориите - така Учителя нарича енергийните облаци от същества и сили, които се хранят с нашите страхове. И колкото повече мислим за негативните неща, толкова по-силни ги правим. Защо да подсилваме тях, след като сме свързани със Светлината?
Ще завърша с мисълта от Учителя за днешния ден: „Каквото мисли човек, това става.“ Защо трябва да мислим, че новолунието със слънчевото затъмнение ще ни донесе земетресение, войни, проблеми и драматизми, щом като можем да си представим как то ще ни донесе събуждане на нашето вътрешно слънце, на нашата вътрешна Светлина?
На добър час на всички събудени хора и на тези, които предстои да се събудят!