Възможно ли е да управляваме емоциите си? Това не отива ли вече в сферата на магьосничеството? Не. Това са съветите на психологията, която предлага прости методики, достъпни за всеки човек.
Много често в живота си страдаме от собствените си емоции. Тревожим се заради други хора, струпват ни се на главата различни негативни обстоятелства, болести, гневим се на олигарсите, завиждаме на звездите, морално осъждаме политиците. С други думи, можем веднага да намерим повод, за да се разстроим. Познато ли ви е? Повечето от нас имат огромен систематизиран опит как да разстроят сами себе си.
А искате ли да сте независими от външните събития? Да се научите да управлявате емоциите си? Ако отговорът ви е да, нека заедно да проведем едно изследване.
Вземете един епизод, който ви е разстроил. Трябва да е реално събитие от живота ви. Не твърде вълнуващо. Сложните случаи ще оставим за нататък, сега се учим. Все пак това, за което се сещате, трябва да предизвиква у вас неприятни чувства, без да ви разтърсва из основи. Помислите си какво са видели очите ми в момента на случването. В ума ви може да изплува определена картина. Тя може да е ярка и ясна, а може и да не е.
Някои хора мислят, че не могат да възпроизведат зрителна картина на минало събитие, а могат да си спомнят само изпитаните чувства. Но всеки е способен да го направи с малко усилия. Картината често е замъглена, с неясни контури. Сега си представете как тази картина става прозрачна и плоска, нещо като едновремешните диапозитиви. Продължавайте да се вглеждате – представете си как картината избледнява, като стара снимка от времето.
Представете си, че картината се смалява и се отдалечава от вас. Ако не ви се получава, опитайте вие да се отдалечите от нея. Изберете рамка за вече малката картинка. Светла или брокатена – все едно, важното е спокойно да можете да я гледате. Изберете място за тази картинка в главата си. Задайте си въпроса: „Какво се промени в моето възприятие на този епизод?“
Ако сте изпълнили препоръките правилно, ще забележите, че неприятният епизод от миналото ви вече не ви тревожи. Ако тревога е още жива, значи имате да вадите още уроци от случилото се. Анализирайте и си направете съответните изводи.
В този малък експеримент ние използвахме свойството на нашата психика да кодира по определен начин спомените. Психолозите смятат, че споменът предизвиква у нас силни емоции, ако го виждаме ярък като голяма картина и близко до нас. Ако го „умалим", въздействието му върху нас намалява.
В зависимост от това дали уголемяваме или намаляваме виртуалното изображение и дали го приближаваме или отдалечаваме, споменът може или да ни разтърси, или да не предизвика никакви емоции у нас.
Ние не познаваме собствените си възможности. Никой не ни е учил на това.
Колко обиди, неувереност, чувство за вина, депресия и гняв сме складирали в себе си. Тази негативна памет е неотменима част от личността ни. Тя ни завързва към миналото и ни пречи да се разкрием за бъдещето. Тя превръща бъдещето ни в продължение на негативното ни минало. Това се случва, защото не знаем как да се отървем от негативните емоции.
Научете се да се хващате за какво мислите и ще забележите, че носите в ума си отдавна отминали епизоди. Случили се еднократно, но вие се разстройвате всеки път, когато се сетите за тях.
Ще почистите света на своето подсъзнание, ако намалите и изсветлите картината на миналите болки.
Важна забележка: Не използвайте този метод, за да се освободите от епизоди, в които сте били груби, жестоки, равнодушни, досадни или сте проявили други недостатъци на своя характер. Ако отново и отново възсъздавате тези ситуации, трябва да разберете, че ви се дава спомен за тях, за да промените поведението си.
Животът ни обучава чрез обратна връзка. Неправилните ни постъпки се връщат при нас под формата на различни проблеми. Психологическите методики са инструмент в ръцете на човека. Инструментът може и да е качествен, но той няма свободен избор, от човека зависи как ще го използва.
Откъс от книгата на Олег Гадецки „Най-добрите психологически методики или какво да правим, когато не ни върви ?“