favorites basket
user
Светът в теб4 януари 2018

Родители-нарциси? По децата им ще ги познаете

Комплексирани и нервни, ако не минат терапия, малките се превръщат в хронични жертви

Родители-нарциси? По децата им ще ги познаете
Дали родителите ви са с нарцистично разстройство, може да се определи по вашето поведение. „Децата на хората с нарцистично разстройство са свръхчувствителни, неуверени в себе си, неспособни да осъзнаят своята значимост и се чувстват недостойни за любов“, казва Кети Каприно, психолог, коуч, психотерапевт. За нарцисизма са характерни завишено самомнение, търсене на възхищение у околните, липса на съчувствие и емпатия. Но зад маската на самоувереността се крие човек с много чуплива самооценка, който може да се срине и от най-дребната критика. 

Според Кети Каприно, която в кариерата си на психотерапевт се е срещнала с много нарциси, те могат да изживеят живота си, потънали в мисли, че са недостойни, в търсене на признание и одобрение от околните, без така и да получат нищо от това.

Представете си дете, чиито родители:
— Са убедени в своята уникалност и мислят, че могат да бъдат разбрани само от също толкова специални хора или пък елитни личности с висок статус – социален образователен, или финансов.
— Завладени са от обсесивните мисли за безгранична власт, красота и успех.
— Винаги искат да са център на внимание.
— Смятат, че всичко им е разрешено.
— Използват другите за достигане на своите цели.
— Не могат да покажат съчувствие и емпатия.
— Високомерни и лицемерни са.

Ето отличителните черти на децата, чиито родители са нарциси:

1. Те се чувстват не на мястото си в повечето случаи и неприети от околните. Нарцистичните родители, фиксирани върху себе си, не са в състояние да осигурят на децата си емоционална сигурност и стабилност. 

2. Липсва им чувството за собствено достойнство. Нарцистичните им близки ги засрамват. Ако детето не отговори на хипервисоките изисквания на родителите, бива наречено глупаво, мързеливо, безотговорно и т. н. 

3. Имат ниска самооценка. Те са непрекъснато под лупа. Не ги хвалят, не ги поощряват. 

4. Страхуват се да не бъдат изоставени. Когато порасналото дете на нарцис най-сетне усети любовта, която му е липсвала, то не знае как да реагира. Толкова силно искат да задържат този човек, че най-често се случва обратното - отблъскват го.

5. Не могат да приемат комплименти. Причината е липсата на понятие за собствено достойнство – те са били нагрубявани и неодобрявани много дълго време. 

6. Чувстват се непълноценни. Прекалено взискателни са родителите с нарцистично разстройство. Те се опитват да превърнат децата в това, което те самите не са успели да станат. Поставят към детето изисквания, които са неизпълними, и всеки път, когато не получат очаквания резултат, обявяват детето за „провалило се". 

7. Страхуват се да кажат мнението си. „Мълчи, не те питам“ – тази фраза често я чуват затворници, новобранци и... деца на нарциси. Израснало в страх, малкото на жълтите цветя изпитва страх да нададе глас. Впоследствие или развива психическо разстройство, или става жертва на друг нарцис в брака си.

8. Смятат, че не са достойни за любов и уважение. Детето, расло в студеното, деструктивно семейство на нарцисите, които не са му обръщали изобщо внимание, дори и след двайсет години няма понятие какво е да бъдеш обичан и уважаван.

9. Те сами саботират своите връзки. Децата на нарцисите дълги години изпитват психологическа нестабилност и като следствие се сблъскват с проблеми в платоничните и интимните отношения. По-лошото е че подсъзнателно се стремят към отношения, които в близко или далечно бъдеще ще им причинят щети.

10. Страдат от депресивни и тревожни разстройства. Те могат да се появят поради душевните страдания, които е имало детето. Като възрастен то не може да преодолее травмите без помощта на психотерапевт или психолог.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.