Може би сте ставали свидетели на странни неща, извършвани от странни хора – катерене с алпийска екипировка по високи дървета, събиране на яйца на редки птици, пренасяне на животни зад граница. Или пък сте намирали ранени диви животни, или сте станали случайно свидетел на бракониерство. Сигурно сте се питали какво можете да направите, редно ли е това, важно ли е и как можете да помогнете?
Темата за престъпленията срещу дивата природа беше terra incognita до скоро. Както институциите, така и обществото негласно смятаха, че има по-важни неща и това не е на дневен ред. Но в последните години, главно благодарение на работата на неправителствени организации като Българското дружество за защита на птиците например, темата започва да се разисква все по-активно.
На 18 април в София се проведе семинар на тема „Престъпления срещу дивата природа". Събитието беше организирано от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и събра на едно място държавни институции, работещи по проблема, представители на неправителствения сектор и медии. Целта му беше да насочи общественото внимание и медиите към подценяваните престъпления срещу природата в техните различни аспекти - незаконно залавяне на животни от дивата природа и отглеждането им в плен, използване на нелегални примамки и отрови, ограбване на гнезда, яйца и малки от природата, трафик и търговия със защитени видове, бракониерство, незаконно препариране и др. Участниците се обединиха около разбирането, че ограбването на природата е равносилно на ограбване на националните ценности на страната ни.
В семинара взе участие и британският експерт Гай Шорок, който е старши разследващ специалист в Кралското дружество за защита на птиците и бивш полицай. Той разказа за добрите практики във Великобритания и за сътрудничеството между институциите и организациите с цел постигане на по-ефективна борба с посегателствата срещу дивата природа. Гай Шорок заяви, че по данни на Интерпол търговията със застрашени видове се нарежда на второ място веднага след нелегалната търговия с наркотици.
Петър Янков – председател на БДЗП, представи емблематични случаи за нашата страна и подчерта, че престъпления като ограбването на яйца от гнездата са сред основните причини за изчезването от нашата природа на защитени видове като ловния сокол например. Валери Георгиев – държавен експерт от Националната служба за защита на природата към МОСВ представи законодателната рамка и процедурите, по които се действа при подобни случаи. Той, както и представителите на МВР, призоваха гражданите да подават сигнали, когато станат свидетели на посегателства срещу природата или биоразнообразието. Това може да бъде направено на националния спешен телефон 112 или на зеления телефон на МОСВ 02 988 82 05.
Събитието е част от дейностите за превенция на престъпления срещу дивата природа по проекта LIFE за опазване на царския орел и ловния сокол, изпълняван от БДЗП.
Вижте повече за дейността на БДЗП на www.bspb.org