Терминът елементална скулптура, създаден от Тодор Тодоров, изразява активното взаимодействие между пластиката и природните елементи. Идеята на автора е скулптурата да не бъде резистентна към природата, а да я включи към крайния резултат. Теорията на скулптора оживява в експозицията чрез редица фотоси и пластики, които разкриват програмата на творчеството му. Той успява да реализира над 50 голямоформатни скулптури в градска и паркова среда в 18 държави. В книгата „Елементална скулптура – теория и практика" Тодоров разкрива модерните тенденции в изкуството, което радикално се променя. От класическите постулати, приемащи скулптурата като едно компактно тяло, до днешното мислене за по-скоро конструктивния характер на пластичната форма, която е абстрактна, а не фигуративна, динамична, взаимодействаща си с местата, които обитава.
Творчеството на автора е вдъхновено от кинетичната скулптура, пространствения дизайн, архитектурата и инженерната мисъл. Част от представените идеи обитават хипотетични пространства в София, а други са реализирани из страната и чужбина.
Произведенията му изменят архитектурната среда, втората природа, тази на града, но също така успяват да повлияят и на нашето съзнание. Творбите на Тодор Тодоров не променят грубо заобикалящата ги реалност, а хармонично влизат във връзка с нея, стават част от една естествена цялост.
Включете се в дискусията днес (19 август) от 16,30 ч! На нея авторът ще представи конкретни предложения за модернизиране и подобряване на естетическия облик на София, ще ни запознае е перспективата на елементалната скулптура и това как тя може да се впише в града ни.