Всеки сезон има своя чар. Позлатените одежди на дърветата наесен, припукващата камина на сгушена в снеговете планинска хижа зиме, възхвалата на новия живот напролет… И лятото… Ех, лятото… Прибоят, ледените коктейли на някой плаж, ласката на морската вода.
В повечето случаи обаче всичко това е далеч по-краткотрайно, отколкото ни се иска. В останалото време трябва да се борим с жегата. А тя прониква навсякъде – на слънце ни удря грубо, на сянка се връща от напечените стени, изсмуква и последния полъх на свежест от града.
Започваме да се обезводняваме и трябва да предприемем нещо. Естествено е да заложим на повече течности. Но какви? На пръв поглед следващото предложение ще накара мнозина да повдигнат вежди с недоверие. Защото кандидатурата за носител на здравословна прохлада в летните горещини е… чаят! Не, няма печатна грешка. По традиция в България го свързваме със зимата, студа и настинките. Положителните качества на растението Camellia sinensis обаче са ценни не само през мразовития сезон. Висококачественият черен, зелен и бял чай е източник на множество полезни вещества, влияе благотворно върху физиологията и общото разположение на духа. Чашата топъл черен чай в лятната утрин ускорява процеса на потене, а оттам и усещането за прохлада. Кофеинът в него ободрява, а дъбилните вещества въздействат благотворно на стомаха и чревния тракт.
За следобедните часове са по-подходящи зеленият и белият - с по-ниско съдържание на кофеин, а деликатният им вкус носи наслада за всички сетива. Разбира се, за любителите на класическите билкови отвари, навлезли във всекидневието ни неправилно с названието „чай", ще кажем, че и техният прием е прекрасен начин да се разхладите и да си набавите ценни вещества. При избора на вида чай или билка проверете въздействието им върху организма; винаги избирайте такива с гарантиран произход, произведени без употребата на вредни вещества.
Дори идеята да противостоите на горещините с горещ чай да не е по вкуса ви, не бързайте да зачеркнете напитката на китайските императори от списъка с летни благинки. Растящата є популярност по цял свят и въображението на поколения чаепийци са довели до незаменимата идея за студения чай. Става дума за истинската напитка, която можете да си направите и сами. Предлагаме ви няколко изпитани рецепти за приготвянето на вкусна, свежа и полезна напитка за лятото.
- Плодова симфония: парчета ябълка, чай ройбос, резенчета лимон, лимонова трева, бял чай „Тай Му Лонг Жу" и др.
- Горски полъх: черни стафиди, цвят хибискус, плод шипка, касис, плод от бъз, черна боровинка, метличина и др.
- Селекция плодове: бял чай, парчета ананас, плод шипка, червени боровинки.
Пригответе чай по свой избор, като го запарите според изискванията за съответния сорт. За студения чай пригответе силна запарка (2 ч.л. чай/200 мл вода). Напълнете 2 чаши догоре с лед и ги залейте с горещата запарка. При взаимодействието на горещо и студено ароматът, вкусът и цветът на чая се запазват непроменени. По желание овкусете готовия чай с плодов сироп, захар или лимон.
При приготвянето на по-слаба запарка (1,5 ч.л./200 мл вода) готовият чай се охлажда в хладилник; преди консумация може да се добави лед и да се овкуси с плодов сироп, захар или лимон.
Елегантна разхладителна напитка на основата на чая е студеният чаен пунш. Пригответе 1-2 литра чай (7-8 ч.л./1 л вода) и го оставете в хладилника за ден. 1-2 часа преди поднасяне нарежете на кубчета подходящи пресни плодове – например ягоди, ананас, малини, манго – и ги добавете към него. Овкусете с плодов сироп, захар или лимон. По желание може да добавите бяло вино или шампанско.
Научете повече за сортовете чай и разнообразните смеси, вкусове и аромати и изберете най-подходящия за вашето прохладно, здравословно лято на
Опитайте ги във ФотоСинтезис артцентър, бул. „Васил Левски" 57.