Подкрепете ни!




Здраве11 май 2015

Европа подцени сигнала ни за опасните Е-та

Органът по безопасност на храните на ЕС не намалява допустимите концентрации

Българските власти поставиха въпроса за опасните Е-та, но сигналът им беше подценен от Европейския орган по безопасност на храните EFSA. Според него няма нова информация, която да налага промяна в регламента за дозировката на тези добавки в храните. Затова засега не се очаква допустимите им количества да бъдат намалени.

Водещата ни тема от брой 9/2014 бе посветена на изследванията на Лабораторията по молекулярна генетика към Института по молекулярна биология на БАН. Прилагайки иновативен метод, учените установяват, че 6 добавки в храните увреждат човешката ДНК. Дори в дози, многократно по-ниски от разрешените, те създават риск от рак и други заболявания. Генетиците от екипа с ръководител доц. Георги Милошев са установили, че за да са безопасни, те трябва да са в концентрация от 10 до 100 пъти по-ниска от разрешената. Това са три оцветителя - еритрозин (Е 127), индиго кармин (Е 132) и фаст грийн (E 143);  консервантът натриев нитрит (E 250), добавката кофеин и четири-амино-антипирин (4ААР), прилаган във фармацията.  

Още преди публикацията Списание 8 разпрати писма със сигнал за риска до няколко български институции, отговорни за общественото здраве. Попитахме ги какви мерки ще бъдат предприети с оглед новата научна информация. Отговор по същество получихме само от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), която ни уведоми, че е сезирала европейските институции и очаква становището им.

От кореспонденцията на БАБХ с европейските институции става ясно, че още на 16 септември м.г. от Фокусния център към Центъра за оценка на риска (ЦОР) на БАБХ са изпратили запитване до EFSA какви са възможностите за уведомяване на институциите на ЕС за резултатите от проучването на българските изследователи и как те могат да инициират законодателни промени в сега съществуващия регламент на ЕС спрямо добавките.

В отговор е получен съвет въпросът най-напред да бъде поставен още на следващото заседание на консултативния съвет (експертното тяло, което включва учени от различни страни) на 24-25 септември 2014 г. във Венеция. Това е направено от българския представител в този научен съвет – проф. д-р Бойко Ликов, директор на ЦОР.

В протокола на заседанието е записано: „България повдигна въпроса за излязла наскоро публикация на учени от Българската академия на науките. Тя се отнася до изследване с иновативен метод на въздействието на добавки в храните върху човешката ДНК. В това изследване са проучени няколко такива добавки и съставки. Представителят на EFSA Пер Бергман благодари на България затова, че насочва вниманието на органа към изследването, но отбеляза, че то има някои слабости и ограничения. Научната публикация, посветена на него, ще бъде предоставена на постоянната работна група по генотоксичност към научния съвет."

Крайното становище на EFSA е, че научната публикация на българските генетици „не  осигурява нова информация, отнасяща се до оценката за безопасността (на тези добавки), извършена досега от EFSA".

Този бездушен чиновнически език всъщност ни казва, че Европейският орган по безопасност на храните не възнамерява да вземе предвид сигнала от България и няма да намали разрешените концентрации на въпросните Е-та.

Ние, от Списание 8, не сме удовлетворени от тази реакция. Смятаме, че европейските институции не трябва да си затварят очите за риска от добавките в храните, означавани с Е, още по-малко пък за тези, за които има научни доказателства, че не са безопасни. 

Списание 8 продължава да работи за каузата „Без отровни Е-та". За да стигне тя до повече хора, направихме петиция, в която обяснихме какъв е проблемът с Е-тата, защо той е важен за нас и за цялото общество и призовахме съмишлениците ни да се присъединят към нея.  

Над 2800 души вече ни подкрепиха. Присъединете се и вие! Заедно можем да задвижим тежката бюрократична машина. Целта ни е да съберем 100 000 подписа, което ни дава право да внесем сигнала директно пред Европейската комисия.

Още по темата - четете тук.
Извор на психично здраве Здраве

Извор на психично здраве

Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения Здраве

Скритата сила на малките движения

Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“ Здраве

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“

В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост