Музиката е доказала неведнъж, че е изключително важна част от човешката култура. От своето ритуално минало до превръщането ѝ в модерно средство, което специалистите „предписват“ за лична мотивация, концентрация и подобряване на настроението, тя е и си остава мощно лекарство за душата.
Въпреки че традиционната музикална терапия включва определен набор от конкретни методи, истината е, че днес лекарите и психолозите препоръчват все по-широкото използване на музиката като средство, полезно за тялото и душата. Което може да е особено подходящо за тези 9 здравословни състояния.
1. Музиката помага за контролиране на кръвното налягане и сърдечните смущения
Според Сърдечносъдовата асоциация във Великобритания слушането на определена музика с един и същи ритъм, продължаващ поне 10 секунди, може да намали кръвното и да забави сърдечния ритъм. Плюс това класическите произведения с подходящ ритъм могат да бъдат използвани, за да поддържат сърдечната честота под контрол. Проучване на Оксфордския университет показва, че „слушането на музика с повтарящ се 10-секунден ритъм води до намаляване на кръвното налягане и понижаване на сърдечния ритъм - по този начин може да се предотврати хипертонията".
2. Слушането на музика лекува стрес и депресия
Става ли дума за човешкия мозък, музиката е едно от най-добрите „лекарства“. Проучване на университета в МакГил, Канада, разкри, че слушането на приятни трели увеличава произвеждането на полезни мозъчни химични вещества като хормона на „зависимостта" допамин. Понякога именно той е най-същественият елемент от системата в мозъка ни, повишаваща удоволствието. Повишаването му води до чувство на радост и блаженство.
Слушането на музика има позитивен ефект и върху стреса и депресията - може да го потвърди всеки меломан. Фондация „Нам“ е съставила подробен списък с още предимства, които то ни носи и те включват понижаване на стреса както на емоционално, така и на молекулярно ниво. Възрастните хора, които свирят на музикален инструмент, се повлияват така, че тялото им започна да произвежда повече от човешкия хормон на растежа, отговорен за здравината на мускулите и костите, за регулирането на телесните течности, захарта, мазнините и дори сърдечната дейност.
3. Музикалната терапия помага при Алцхаймер
Музикотерапията терапия е правила чудеса с пациенти, които страдат от болестта Алцхаймер. В напредналата ѝ фаза хората губят способностите си да комуникират. Според изследвания на фондация „Алцхаймер Америка“, „когато се използва по подходящ начин, музиката може да промени настроението, да се справи с предизвиканата от стрес тревожност, да стимулира позитивните взаимодействия, да улесни познавателната функция и да координира двигателните способности".
4. Музиката ни помага да учим
Слушането на музика от ранна възраст увеличава пластичността на мозъка, помагайки на мозъчната дейност така, че да се справя по-лесно с процесите на учене и промяна. Проф. Джеймс Катерал анализира академичните постижения на 6500 студенти с ниски доходи. И стигнал до извода, че когато те са били в 10-и клас, 41.4% от тези, които са посещавали курсове по изкуства, са взели поне половината си изпити с отличен в сравнение с едва 25% от тези без интереси към изкуствата. Други изследвания показват, че децата, които се занимават с музика, се справят много по-добре в училище.
5. Свиренето на китара помага след силен стрес
Американското министерство на ветераните публикува проучване, при което бивши военнослужещи, страдащи от посттравматичен стрес, се опитали да облекчат състоянието си, учейки се да свирят на китара. Организацията, осигурила музикалните инструменти - „Китари за ветерани", предлага на всички бивши военнослужещи безплатни китари и музикално обучение. Методът прилича на традиционна музикална терапия, при която пациентите са насърчавани да правят музика като част от лечебния процес. Но китарата съвсем не е единственият музикален инструмент, който може да помогне при посттравматично стресово разстройство.
6. Музиката подпомага развитието на младия мозък
Научно изследване на Ливърпулския университет в областта на неврологията доказва полезните ефекти от слушането на музика в ранните години. Дори половин час дневно се оказва достатъчен, за да увеличи притока на кръв в лявото полукълбо на мозъка, което пряко влияе върху детското развитие.
Както обясняват специалистите от симфоничния оркестър на Портланд, „свиренето на музикален инструмент активира много части от централната (мозък и гръбначен мозък) и периферната нервна система. Докато един музикант свири, двигателните системи в мозъка контролират и грубите, и фините движения, необходими му за да възпроизведе звук. Звукът се обработва от слуховите системи в мозъка, което от своя страна регулира работата на двигателните центрове. В допълнение, сензорната информация от пръстите и ръцете се изпраща до мозъка за обработка и интерпретиране. И накрая, но не на последно място, мозъкът обработва емоционалните отзвуци на музиката".
7. По-добри уменията по четене
Изданието „Психология на музиката" съобщава следното: „Децата, изкарали едногодишна програма за музикална подготовка, включваща обучение на все по-сложни ритмични, тонални и практически умения, показват изключителни постижения в уменията си по четене в сравнение с техните другарчета, които не са имали такава подготовка". В началните етапи на обучение и развитие музиката предизвиква слухови, емоционални, познавателни и визуални отзвуци, подпомага двигателното развитие. Доказано е също, че песните ефективно подобряват изучаването на чужди езици.
8. Музика за сън
Според Центъра по сърдечно-съдови заболявания в Китай, слушането на музика преди и по време на сън значително помага на хората, които страдат от хронични нарушения на съня. „Отпускащата музика" може да бъде използвана, за да лекува и остри, и хронични нарушения на съня от всякакъв характер.
9. Свирене на диджериду срещу сънна апнея
Проучване, публикувано в „Бритиш медикал джърнъл“ показва, че хората, страдащи от сънна апнея, могат да намерят облекчение, свирейки на австралийския духов инструмент диджериду. Пациентите, които се посветили на екзотичната музика за 30 минути на ден, 6 дни в седмицата, забелязали значително подобрение в качеството на съня си, а след 3 месеца практика се наблюдавало и рязко понижаване на умората през деня. Доктор Джордън Щерн от „Блу Слийп" твърди, че „побеждаването на сънната апнея е голямо предизвикателство, защото няма определено лекарство, което действа ефикасно при всеки. Диджеридуто обаче вече е доказано средство и то е ефективно, защото укрепва мускулите в областта на гърлото и езика, от които зависи дали съществува апнеята".
Превод: Марина Тодорова