Подкрепете ни!




НаукаНеда Антонова / 23 ноември 2015

Мила ми Венето...

Защо любовта между младия Ботев и разведената жена с дете на ръце е една от най-трогателните истории в българския летопис

Неда Антонова умее да показва в магична светлина, в пълнокръвен лик некоронованите все още със заслужен ореол светици от българското минало. През 2014 г. книгата ѝ Царица Елеонора Българска"бе отличена с наградата „Николай Хайтов" , а „Съвършената" за Преподобна Стойна се превърна в бестселър. Преди дни излезе от печат „Неговата любима", посветена на Венета – съпругата на Христо Ботев, с която завършва трилогията „Възкресените". След като Неда разказа на страниците ни за първите си две героини (в броевете 6 и 8/2015 г.), дойде време да ни представи непознатата житейска спътница на великия поет и революционер.


Той живее с нея 10 месеца, тя живее с него 43 години – до самата си смърт. Има такава любов: самодостатъчна по своята природа, тя не се нуждае от подхранване и всекидневно доказване чрез присъствие, думи и жестове. Тя съществува, защото в нея вярват. Любов, подобна на Бог.

Двамата са връстници. Ботев се ражда в една от стаите на калоферското училище, където временно живее семейството на Ботьо Петков – учител, руски възпитаник, преводач; Венета произхожда от богатото семейство на търновския търговец чорбаджи Стоян Визирев. Майката на Христо е първа братовчедка, а доста по-късно и икономка на най-богатия човек в Румъния - Евлоги Георгиев. Братът на Венетината майка – владиката Панарет Рашев, живее в Букурещ и е духовен пастир на българите отвъд Дунава.

Паралели

На петнайсет години Христо е изпратен да учи в одеската Втора гимназия като стипендиант на руското правителство. Същата година Венета за пръв път – на сватбата на сестра си – се хваща на моминско хоро: в онези времена това се смятало за нещо като представяне в обществото. 


Димитър, Венета и Иванка в Женева, април 1892 г.

Докато той, вместо да ходи на училище, по цял ден седи в библиотеката „Юрий Венелин", чете Тургенев и Чернишевски, пише първите си стихове и „занемарява училището", тя се учи да шета, да посреща гости, да крои и шие на ръка с толкова ситен бод, като че тегелът е изминат на машина.

Седемнайсетгодишни: Христо е изключен от гимназията като „скандалист", а Венета е омъжена за сарафина Дончо Петров, „мъж, макар гръмлив и на години, но прибран и не се мае по кръчмите".

Следващите пет години – до 1869-а, Ботев пребивава на много места: учител в Задунаевка и за кратко в Калофер (където се влюбва в учителката и руска възпитаничка Парашкева Шушулова), хъш в Браила, актьор в трупата на Добри Войников, побойник, временен курсист в Букурещкото медицинско училище, приятел на Левски, отново учител, но вече в Александрия…
През тези години Венета слугува на мъжа си, стои права „диван чапраз", докато той вечеря, та, реши ли да посегне я за чаша, я за солница, тя да „се сурне и да му я подаде". Неделя вечер мие краката на сарафина, а когато свенливо му съобщава, че ще имат дете, той – след миенето – я кара да потопи лицето си в мръсната вода, та бебето да прилича на него. Не говори с жена си, не я има за човек, „а река ли, майко, да го нещо попитам по неговите работи, той изръмжава да си гледам там тенджерите".

Пристанала

Хиляда осемстотин шейсет и девета. Венета иска от майка си прошка и малко пари, взема сина Димитър и тайно от мъжа си заминава за Букурещ – „слугиня ще стана на вуйчо, за всичко ще му угаждам, само и само да спася детето си". В това време Ботев все още се мае ту като даскал в Измаил, ту като издател на „Дума на българските емигранти". Там помества стихотворението „Пристанала", посветено на красивата и богата Мина (Мария) Горан Пулиева, студентка в пражкото девическо училище по музика и „философска словесност". Макар после да се сгодява за котленския търговец Петър Огнянов, Мария три години отлага сватбата и се решава да обяви датата на събитието едва когато научава, че Ботев се е оженил. (Разликата във възрастта на децата им Иванка Ботева и Сава Огнянов – да, големият български артист! – е само месец. Те след време се срещат, влюбват се, той иска ръката ѝ, но…)

Мария се превръща в кошмара на Венета и това трае почти до последните дни на Ботевата съпруга. Почти! Защото тази изключителна жена накрая успява сама да постигне онова, което съдбата ѝ е отказала.

Още много от увлекателния разказ на Неда Антонова за голямата любов между Ботев и Венета, за съдбата на тази забележителна жена след смъртта на поета, четете в ноемврийския брой на Списание 8!

Хамстерът като растение Наука

Хамстерът като растение

Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки

Астероид удари Земята часове след като беше открит Наука

Астероид удари Земята часове след като беше открит

Това е третата космическа „атака“ за 2024 г

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета Наука

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета

Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя Наука

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя

Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра Наука

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра

Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми Наука

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми

Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се

Осъзнато сънуване Наука

Осъзнато сънуване

Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент

Когато фактите нямат значение Наука

Когато фактите нямат значение

Как избирателите оправдават политическата дезинформация

Изкуствено създаденият страх ни е полезен Наука

Изкуствено създаденият страх ни е полезен

Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория Наука

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория

Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата Наука

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата

Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки Наука

В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки

Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път Наука

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път

Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от Наука

Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си

Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан Наука

Могат ли стареещите части от мозъка да се заменят с клонирана тъкан

Учените са на няколко крачки от обръщане на стареенето на мозъка