Има много легенди за св. Валентин. Разказва се, че римският император Клавдий II вярвал, че мъжете са по-добри воини, когато нямат семейство и любима. Ето защо забранил на войниците си да сключват брак, да имат жена и деца, за да се бият по-добре. Един свещеник на име Валентин се оказал достатъчно смел и престъпил императорската заповед, скришом венчавайки влюбените в своята църква. Хората на императора разбрали за това, заловили Валентин и го осъдили на смърт. Дори след като бил убит той останал покровител на влюбените, а църквата го признала за светец.
Според друга легенда Валентин бил не само отличен свещеник, но и изкусен лечител. Препоръчвал билките да се смесват с мед, така че оздравяването винаги било приятно. Намирал цяр и за нелечимо болни, а заради чудесата, които вършел,
още приживе започнали да го наричат св. Валентин.

В навечерието на празника Св. Валентин, тоест на 13 февруари, трябва да се помирим със своя любим и да простим на всички мъже или жени, които някога са били в живота ни. Това е най-доброто време да осъзнаем, че не случайно сме били с някого в даден момент. Нека мислено им пожелаем нещо хубаво.
Много важно е на 14 февруари да приготвим сами празничната вечеря за своя любим. Има поверие, че ако жената сготви сама храната и вложи в нея цялата своя любов, то нейният любим никога няма да є изневери. Така че до 14 февруари да сте се научили да готвите!
А най-големият подарък, който можем да поднесем на любимия в този ден, е да го събудим с целувка. Да му кажем колко го обичаме, какво щастие е, че този човек е до нас. Започнете деня си с целувка! Който първи се събуди - той целува другия. На 14 февруари не се празнува с приятели. Този ден е за двама! Празникът е на влюбените, затова е задължително да сте с любимия!
Още съвети от Моника Балаян четете във Февруарския брой на Списание 8. Повече за нея и курсовете "Изкуството на триумфа" можете да видите тук.
Очаквайте всеки месец постоянната рубрика на психоложката!