От памтивека той блуждаял
в света без отдих и без цел,
не виждал край, нито предел,
минувал векът подир века
кат миг след миг, кат сянка лека.
Властител на земята лош,
той сеял зло без наслажденье,
но на безкрайната си мощ
не срещал нийде противленье:
и злото му омръзло веч.
Откъс от поемата "Демон" на Михаил Лермонтов в превод на Иван Вазов
В началото на 1902 година една от най-известните картини на Михаил Врубел (17 март 1856 – 14 април 1910 г.) - „Низвергнатия демон", била показана пред широката публика на изложба в Санкт Петербург.

„Низвергнатия демон“
Малко преди успешното представяне хората от близкото обкръжение на художника започнали да забелязват в поведението му симптомите на психично разтройство.
През 1901 г. на Михаил Александрович Врубел и жена му се ражда момченце със заешка устна.

Портрет на сина на художника
Художникът бил дълбоко потресен и от този момент до края на живота му болестта се задълбочава. Той захвърля по принуда четката четири години преди да напусне този свят. Но оставя след себе си творчество, което спира дъха със своята „демоничност", колорит и светоусещане.

Тамара и Демона, илюстрация към поемата на Лермонтов "Демон"
И „Демон", и „Низвергнатия демон" са прерисувани и довършвани от вече болния Врубел многократно. Лицето на демона, според фазата на заболяването на автора, ту е спокойно и вглъбено, ту е почти зверско и агресивно.

Пан
Психиатричната диагноза впоследствие се съпровожда и от почти пълна загуба на зрението. Твърди се, че когато завършил своя „Портрет на Брюсов", Врубел не е бил в състояние да го разгледа в детайли.

Портрет на поета Брюсов
Нека в деня на 160-ата годишнина от рождението на великия руски художник си припомним насладата, която ни дават неговите картини.

Царкинята лебед

Люляк

Гледачка

Автопортрет с раковина

Един от вариантите на "Перла"