favorites basket
user
Наука23 декември 2013

Океанологът д-р Боксал: Тайфуните стават все по-опустошителни

Още за страховития катаклизъм във Филипините - гледайте по Discovery и четете в следващия брой на Списание 8

Д-р Саймън Боксал е океанограф към Университета в Саутхемптън.

- Д-р Боксал, забелязва ли се увеличение в честотата на бурите, които ни сполетяват напоследък?
- Всъщност аз наблюдавам възникването на ураганите в Атлантическия океан и се забелязва промяна в честотата на тайфуните в Тихия океан. Много е трудно да се прецени, защото има големи естествени колебания в броя на бурите или в това какво наричаме тропични циклони. Така че за една година може да наблюдаваме 37 тропични циклона в Тихия океан, а за следващата те да само 27. Това са естествени природни промени. Има много обсъждания в научните среди относно факта, че няма отличително увеличение в броя на бурите. От друга страна, забелязваме, че те стават по-силни и опустошителни. Така че краткият отговор е: да, но промяната е много малка. Не се наблюдават драматични изменения през изминалите 20-30 години.

- Мислите ли, че хората имат погрешно отношение към подобни явления, като имаме предвид щетите, които те нанасят. Трябвали да сме по предвидливи?
- Мисля, че хората вече са по-наясно с последиците. Това, което се случва в последно време, е, че има много обширно медийно отразяване на много от природните бедствия, било то тайфуни или урагани, било цунами или земетресения. Проблемът не е по отношение на развитието на тези природния явления. Независимо дали се случват заради глобалното затопляне или не, те са част от природата и са се случвали много преди ние да се появим на тази планета и не можем да ги контролираме. 

- С увеличението на отделянето на въглеродни емисии и глобалното затопляне може ли да очакваме да ни сполетяват по-силни тайфуни, по-често?
- Аз мисля, че да. Естествено, няма еднозначни доказателства за това. Свидетелствата досега показват, че докато наблюдаваме увеличение в броя на тайфуните и ураганите от категория 5, изолираните бури ще ни засягат малко по-често, но не значително. Според теорията причините за формирането на тайфуните и циклоните сочат, че трябва да сме подготвени за по-опустошителни явления, ако глобалното затопляне продължи да повишава температурата на атмосферата и моретата. 

- Д-р Боксал, ако установите, че другата седмица ще ни връхлети буря, какво бихте ни посъветвали да направим?
- Има два основни момента при формирането на тайфуните и циклоните. Първият е свързан със силните ветрове.  Въз основа на това предполагам, че заради много силния вятър всеки би решил да се скрие под земята възможно най-бързо. Вторият по-сериозен проблем, който е много по-разрушителен дори от ураганния вятър, са вълните и морските вълнения. Това е следствие от високото ниво на Световния океан. Този въпрос следва да се решава според ситуацията и в някой случай, ако отидете към вътрешността на острова, може да се спасите.

- Защо Хайян носи славата на най-големия тайфун в света и може ли да очакваме дори още по-големи бедствия в близко бъдеще?
- Хайян не е най-големият тайфун в историята. Но е най-големият, който достига земята. В резултат предизвика много силни ветрове, които вилнееха с над 300 км/ч. За буря от този мащаб, това е най-голямата скорост на вятъра по земя в историята ни. Така че причината той да е на челно място в класациите не е никак положителна, Хайян причини толкова много смъртни случай, разрушения и унищожение. Истината е, че той е записан в рекордите ни, защото е най-големият ураган, с който сме се сблъскали досега. 

На 26 декември 2013 г. (четвъртък) от 22 часа вижте по Discovery Channel поразяващата сила на едно от най-могъщите природни бедствия с предаването "Мегабуря: най-мощният тайфун в света". Във филма ще бъдат показани ексклузивни, неизлъчвани кадри от последиците на тайфуна. Някои от най-големите имена в науката ще представят своята оценка. Ще бъдат представени и свидетелствата на ловци на бури, които са присъствали на зараждането и развитието на най-мощния тайфун в света. 

В януарския брой на Списание 8 очаквайте специалния репортаж на Ганета Сагова, главен редактор на списанието, от Таклобан - най-засегнатия от тайфуна град. Първият български журналистически екип, попаднал на мястото на страховития катаклизъм!
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.