Той е програмист, инвеститор и предприемач. Джеймс Алтушер, пуснал вече няколко стартъпа, публикува в TechCrunch един простичък, полезен и честен кратък курс с напътствия за тези, които искат радикално да си сменят сферата на дейност, но не знаят откъде да започнат. Представяме ви статията на Алтушер със съкращения.
Много пъти започвах кариерата си от нулата. Понякога защото се сменяха интересите ми, или защото всички мостове бяха изгорени безвъзвратно, или пък защото отчаяно се нуждаех от пари. Понякога защото мразех всички от предишната си работа или те ме ненавиждаха.
Има и други начини за рестартиране и презареждане, така че приемете думите ми с известна доза скептицизъм. Отговарям на някои въпроси. Разказвам ви какво сработи за мен в моя случай. Вие можете да опитате или пък не...
10. Защо през цялото време се чувствам аутсайдер?
Алберт Айнщайн е бил аутсайдер. Никой от властимащите и високопоставени хора, не би го наел на работа. Всеки се е чувствал понякога самозванец. Най-великото творчество се ражда от скепсиса.
11. Не мога да прочета 500 книги. Назовете ми една, която трябва да прочета, за да се вдъхновя.
Тогава можете да се откажете веднага...
12. Ами ако съм твърде болен, за да се променям?
Промяната ще стимулира производството на полезни невромедиатори като серотонин, допамин и окситоцин. Движете се напред и може би сега не сте много здрави, но ще станете по-здрави. Не използвайте здравословното си състояние за оправдание да не правите нищо. Започнете пълната промяна от здравето си – спете повече, изберете правилен хранителен режим, започнете да спортувате...
13. Партньорът ми ме прецака и още се съдим...
Откажете се от иска си и повече никога не мислете за него. Половината проблем е бил във вас.
14. Аз съм стеснителен човек. Мога ли да почна собствен бизнес?
Направете от слабостта си сила. Интровертите могат да слушат по-внимателно, по-добре се концентрират и умеят да предизвикват симпатия.
15. Как да създам контакти?
Рисувайте концентрични кръгове. Вие трябва да сте в средата. Най-близкият до вас кръг е на семейството и приятелите. Следващият – онлайн общностите. После – хората, които познавате от неформални срещи и барчета. После - участници в конференции и лидери на мнение в техните си области. Следват наставниците. После - клиентите и тези, които правят пари. Започнете да се придвижвате през тези кръгове.
16. Ами ако съм толкова увлечен, че искам да уча другите на това, на което се уча и аз самият?
Четете лекции в YouTube. Започнете с аудитория от един човек и наблюдавайте дали тя ще се разрасне.
17. Как да си намеря ментор и експерти?
Когато натрупате достатъчно знание (след 100–200 книги), напишете 10 идеи за 20 различни потенциални ментори.
Няма да ви отговори нито един. Напишите еще 10 идеи за нови 20 наставници. Правете това всяка седмица. Изпращйте отново на този, който не ви е отговорил. Докато не ви отговори. Пишете блог за това как изучавате вашата си област и това, което сте избрали да изучавате. Изградете си общност, в която можете да станете експерт.
18. Ами ако не ми се получава да измислям идеи?
Практикувайте. Мислещите „мускули” са склонни да атрофират. Трябва да бъдете тренирани постоянно. Ще ми е трудно да докосна пръстите на краката си, ако не тренирам тялото си всеки ден. Трябва да правя това упражнение редовно, за да постигна някакви резултати. Не очаквайте от първия ден да ви връхлетят гениалните идеи.
19. Чувствам се потиснат?
Един час на ден поседете в тишина. Трябва да се върнете към същността си. Ако ви се струва, че това е глупаво, не го правете. Живейте си нататък с вашата депресия.
20. А ако нямам време да седя в тишина?
Тогава поседете в тишина два часа на ден. Това не е медитация. Просто трябва да се седи.
21. Струва ми се, че никога нищо няма да ми се получи...
Практикувайте благодарности по 10 минути всеки ден. Не потискайте страха си. Забелязвайте гнева си. Но също така си позволявайте да бъдете благодарни за всичко, което имате. Благодарността вдъхновява. Благодарността е мостът между вашия свят и паралелната вселена, където виреят всички творчески идеи.
22. Постоянно имам някакви лични дрязги, какво да правя?
Намерете други хора, които да се намират в обкръжението ви. Променящият се човек постоянно ще се среща с хора, които ще се опитват да го потиснат. Мозъкът се страхува от промени – това може да не е безопасно. На биологично ниво мозъкът ви иска за вас сигурност, а промяната е риск и страх от неизвестното. Ето защо мозъкът ви ще ви пробутва хора, които ще се опитат да ви спрат по някакъв начин. Научете се да казвате «НЕ».