Мислите си, че в любовта няма как да има принципи, правила и техники? Не е точно така. Все пак има научно обусловени характеристики на понятието „истинска любов“. Нека си ги пропомним такива, каквито ги вижда Джон Бейнс в книгата си „Науката за любовта“:
1. Развитие на напълно завършено и зряло Аз
Ако Азът е слаб, индивидът е неспособен да обича и се стреми само да бъде обичан, за да поглъща енергията от тази връзка.
2. Общуване със собствения вътрешен свят
Повечето хора не познават изкуството на самовглъбяването и живеят постоянно с поглед, обърнат навън. Да общуваме с вътрешния свят означава да разберем кои сме, колко струваме в действителност и какво наистина искаме.
3. Обич към себе си
4. Любов към ближния
5. Време, необходимо да разберем другия
6. Да не идеализираме партньора си
Трябва да виждаме партньора си такъв, какъвто е, а не такъв, какъвто искаме да бъде, за да задоволим егоистичните си цели.
7. Да се показваме такива, каквито сме
8. Отхвърляне на себелюбието и ревността
Много индивиди са себелюбиви, защото рядко са имали възможност да се грижат за други хора. Те не съзнават, че са пленници на собствените си ограничения и могат да преодолеят това болестно състояние само чрез просветление. Зад себелюбието се крие дълбок нарцисизъм, показващ неразвито Аз.
9. Общуване с вътрешния свят на другия
Щом се научи да общува със собствения си вътрешен свят, човек трябва да общува по същия начин с вътрешния свят на любимия си, за да изгради истински дълбок съюз.
10. Отсъствие на лъжа
Лъжата е средство за манипулация и начин да се възползваме от другия. Макар измамата да си служи с разнообразни форми, има два основни вида лъжа: единият се дължи на самоизмама, а другият - на страх. Самоизмамата ни принуждава да лъжем неволно, защото всъщност лъжем себе си. Другата форма на лъжата - единият от двамата се страхува да не би другият да разкрие мисли, чувства или постъпки, които може да сметне за обидни или доказателство за неговата липса на любов, агресивност и безразличие.
11. Да обичаме другия такъв, какъвто е
Това означава да не се оплакваме от характера на другия и да знаем, че щом сме се обвързали с някого, то е, за да го обичаме такъв, какъвто е, а не да искаме от него да служи на нашите цели. Поради това е много важно да му помогнем да преодолее недостатъците или проблемите си...
12. Да отхвърлим експлоатацията в любовта
Експлоатация в любовта е използването на другия като средство за постигане на собствените ни цели, без да се съобразяваме със стремежите на другия. Отсъствието на експлоатация означава, че всеки може да се развива такъв, какъвто е, а не такъв, какъвто другият иска от него да бъде, за да го използва за собствените си цели; означава уважение към личната свобода на другия, предполага толерантност и разбиране.
13. Отказ от заблудите
За съжаление мнозина прекарват целия си живот в преследване на призраци, в стремеж към неща, които сами по себе си нямат стойност, а са важни единствено, защото носят обществено признание.
14. Споделяне на отговорността
Най-добрият начин да анализираме проблемите си е като споделим отговорността, разглеждаме грешките и на двамата и не се съсредоточаваме само върху това кой е виновен.
15. Правилно равновесие между красота и сила
Когато липсва вътрешно равновесие, мъжете стават невротични, агресивни, женствени, „свръхмъжествени" или хистерични, а жените - прекалено властни и развиват мъжки черти.
16. Самоконтрол, дисциплина и воля
Любовта изисква непрекъснати грижи - всеки трябва да влага интелигентност, воля и постоянство, за да доставя щастие на другия. Да толерира и разбира недостатъците му, да го подкрепя в моменти на неуспех и слабост. Това изисква и уважение към душата на другия, която е вътрешен храм.
17. Вярност
Това е качество, свързано най-силно с вярата в себе си, защото, когато това условие е изпълнено, изпълнени са и всички други аспекти на верността. Да бъдеш верен на себе си означава вярност към собствените морални принципи.