Капсула за самоубийство е одобрена за употреба в Швейцария
Миналата година там 1300 души са прекратили живота си в клиники за асистирано самоубийство
Създателят на първата по рода си капсула за самоубийство е д-р Филип Ничке, защитник на правото на евтаназия. Машината може да бъде принтирана навсякъде, има вид на ковчег и работи чрез натискане на бутон във вътрешността й. Капсулата постепенно се изпълва с азот, който отнема живота на човека в нея, и разполага с бутон за аварийно спиране и люк за евакуация.
Идеята за лекар, който умишлено прекратява живота на своя пациент, беше немислима десетилетия наред. В последните няколко години обаче това разбиране придоби нов смисъл.
В началото на декември 2021 г. беше обявено, че устройството на Ничке е преминало юридическите проверки, което позволява използването му в законните клиники за асистирано самоубийство в Швейцария. Въпреки че т.нар. асистирано самоубийство е законно в Швейцария, Холандия и Канада, до момента процесът е изисквал участието на медицински лица, които предписват използваните препарати и провеждат психологически проверки.
Ничке не само цели медицинското участие да отпадне от процеса изцяло, а и смята да направи дизайна на капсулата напълно безплатен за всеки, който разполага с триизмерен принтер. Докторът споделя в интервю, че идеята му е да „де-медикализира процеса на смърт“ и успява да популяризира идеите си чрез благотворителна организация за помощ на доброволно умиращи хора - „Екзит Интернешънъл“.
„Искаме да премахнем психиатричните прегледи и да позволим на индивида сам да контролира процеса.“ Темата за евтаназията и подпомогнатото самоубийство е изключително обсъждана и конфликтна. През 2020 г. около 1300 души са прекратили живота си по този начин в Швейцария, а през същата година новозеландци гласуваха в полза на легализирането на евтаназия за хора, страдащи от терминални стадии на различни заболявания. Условията са, че пациентът трябва да е с навършени 18 г., да е в „напреднал стадий на непоправими последици за физическите му възможности“ и да „изпитва нетърпимо страдание, което не може да се предотврати.“
В Холандия асистираната смърт е разрешена за бебета до една година и за деца над 12-годишна възраст със съгласието на родителите им, а през 2020 г. BBC съобщи, че тя ще стане законна и за деца под 12-годишна възраст.
Мотивирана от вяра в човешката свобода и независимост, организация на име Dignitas позволява на стотици британци да прекратят живота си доброволно в Швейцария. Оказва се, че това не е никак лесно или пък евтино решение. Присъстващите по време на процедурата близки и приятели са изправени пред риск от съдебно разследване и до 14 години затвор, когато се върнат в Обединеното кралство.
„Отказът на парламента да узакони асистираната смърт принуждава по един британец на всеки десет дни да отпътува в чужбина, за да умре“, твърди кампания в защита на евтаназията и асистираното самоубийство в Англия. Според организацията правителството предава своите граждани: законът дискриминира хора, които не могат да си позволят скъпото пътуване с фатален край и им отнема правото на „достойна смърт“.
Световната медицинска асоциация (WMA) потвърди своята дългогодишна политика: „Асоциацията почита своя ангажимент към принципите на медицинската етика и поддържа най-голямо уважение към човешкия живот. Ние сме твърдо против евтаназията и асистираното самоубийство“.
Един от основните аргументи в защита на „достойната смърт“ е желанието за намаляване на човешкото страдание. Ако доктор в Канада откаже да участва в евтаназия или асистирано самоубийство, той е законно задължен да насочи пациента към някого, който ще го направи. Казусът е не само медицински и социален, а морален и религиозен за милиони хора по света.
Векове наред лекарите са се уповавали на етиката в Хипократовата клетва, а една от клаузите й гласи: „Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.“
Д-р Смърт е особено критикуван и в християнските общности, където самоубийството се разглежда като особено тежък грях. „Вместо да свеждаме страданието до минимум, особено с риск елиминиране на пациента, трябва да увеличим грижите за страдащия максимално“, казва Гилбърт Мейлендер, професор по теология.
„Екзит Интернешънъл“ цели да започне разпространението на капсулата на д-р Ничке в Швейцария през 2022 г. До този момент са направени два прототипа, а трети се принтира в Холандия.
Още по темата:
Горделивостта е коренът на всички човешки грехове
Сергей Лазарев: Ако човек е скромен, той трябва в същото време да бъде искрен и безстрашен
Губещите се надяват. Победителите вярват.
Дан Валдшмид: Надеждата ви позволява да поемете по лесния път
Интелигентността е донякъде генетично обусловена, но това не е извинение за мързела
9 мита, в които вероятно все още вярвате
Душата се нуждае от Егото
Без него в нас няма безопасно място, където да поставим плодовете на нашия растеж, казва Каръл Пирсън
Колко несигурни сте в себе си?
Несигурността е сложна емоция, което често се крие зад привидно нормално поведение
Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие
При издишане пък споделяте животворна енергия с другите, казва Хик Нат Хан
Позволете на ума си да допусне грижовната фигура, която ви закриля
Техника за среща с вашите духовни водачи
Красотата на една жена с годините само расте!
Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън
Ти току-що пречупи детето си. Браво!
Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно
За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата
Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея
Това, което ви дразни, ви контролира
Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността
Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света
Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън
Когато невъзможното стане възможно
Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността
Ба дзъ: 8 знака на съдбата
Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел
Върни се при себе си и лети свободна
Раняващите преживявания се „втелесяват“ в нас и за да отслабнем, трябва да кажем сбогом първо на тях, убедена е Мирослава Велева – Радкова