Петте рани на душата
Откъс със съкращения от книгата „Лечението на петте рани“ на Лиз Бурбо
Ние идваме на този свят с рани, които трябва да се научим да приемаме. Те са се развивали в продължение на много прераждания. Някои са по-болезнени от други – това зависи от плана на живота ни. Страданието има различна сила при всеки и повечето от нас не знаят откъде идва то, нито какво да направят, за да не го изпитват. Всичко, което знаем, е, че много хора и ситуации ни карат да реагираме автоматично и съответно да страдаме. Ето защо е толкова интересно да открием източника на своите страдания.
Защо се наричат рани на душата? Защото душата е изтощена, когато се отдалечава от своя план за живота и не може да го следва. Точно това се случва, когато оставяме егото да ръководи живота ни. Душата страда, тъй като целта на нейните прераждания е да живее в истинска любов и приемане, за да успее да изживее своята божественост. Нашата душа страда по различен начин според задействаните рани. Най-тъжното е, че оставяме егото да ни убеди, че то ни помага да страдаме по-малко, а всъщност е точно обратното.
Невъзможно е егото да почувства страданията на душата. То живее само за себе си, а основната му цел е да има право.Егото не ни позволява да изпитаме страданието, което създава дадена рана, като ни подтиква да слагаме маска всеки път, когато раната е задействана. То искрено вярва, че ни защитава, и не осъзнава, че по този начин ние само поддържаме и подхранваме своите рани. Колкото повече се поддържа една рана, толкова повече боли.
Защо има толкова много самоубийства? Защо има милиони хора, които стават зависими от цигарите, захарта, хазарта, алкохола, лекарствата, дрогата, само и само да стоят упоени и да не осъзнаят истинския си проблем? Защо се случват толкова много раздели и разводи? Защото хората не искат да изпитат болката на собствената си душа.
Уви, отричането на тази болка само я прави по-силна. Можеш да сравниш това с дълбока физическа рана, която стои отворена и се инфектира постепенно. Дори да се опитваш да я покриеш, за да не я виждаш, инфекцията си стои, раната ти причинява все повече болка и така до деня, в който достигнеш прага си на поносимост към болката. Имаш два избора: да умреш или да предприемеш действия, за да я излекуваш. Крайно време е да осъзнаем неотложността на проблема, за да успеем да изживеем живота, към който всички се стремим… Живот, изпълнен с щастие, а не с болка.
След толкова години наблюдения и изслушване на множество истории за проблеми – лични и професионални, си давам сметка как ние привличаме някои поведения и нагласи от страна на другите в зависимост от нашите рани.
Разбрах, че ние страдаме от поне четири от петте рани. Всички страдаме от отхвърляне, изоставяне, предателство и несправедливост.Само раната от унижение, изглежда, не е толкова често срещана. Повечето хора приемат, че имат поне две от четирите рани, които са по-очевидни и по-болезнени.
Аз произхождам от многодетно семейство. Родителите ми са направили всичко възможно, за да подсигурят единайсетте си деца, като са работили много. Те обаче не са били до нас и не са ни обръщали внимание така, както сме имали нужда. Нямаха време да ни поощряват или да ни изслушват. Ето защо някои от нас са се почувствали отхвърлени, други – изоставени или предадени, а трети са страдали от несправедливост. Някои от унижение. Сега вече знам, че не това, което са били или са правили нашите родители, е причинявало страданията ни. НАШЕТО лично възприятие за тяхното поведение стои в основата му.
Страданието винаги идва от нашето възприятие или интерпретация на фактите, а не от характера или действията на другияВ предишната книга за раните обяснявам, че зад предателството се крие изоставяне, а зад несправедливостта – отхвърляне, като степента на изживяването е различна. Препоръчвам ти да си спомниш това, когато усетиш несправедливост или предателство. Докато търсиш от какво се страхуваш в дадена ситуация, която те наранява, ти ще откриеш, че страховете да не бъдеш отхвърлен или изоставен предизвикват повече страдание и страх.
Освен това ти напомням, че страхът да отхвърлиш, изоставиш, предадеш другите или да си несправедлив към тях е също толкова голям, колкото и страхът от това, което те биха могли да ти причинят. Ще си дадеш сметка също, че ти самият нараняваш себе си в същата степен. Ти се отхвърляш, изоставяш, унижаваш, предаваш и си неспра ведлив към себе си в същата степен, в която преживяваш това с другите, и съответно страдаш от това. В програмата „Слушай своето тяло“ ние наричаме тази голяма истина Триъгълника на живота.
Триъгълникът на живота илюстрира факта, че другите се отнасят към теб така, както ти се отнасяш към тях и към самия себе си. Степента на страдание, страховете и емоциите са едни и същи.
Ето обобщение на характеристиките на всяка рана и съответната ù маска. Спомни си, че започваме да носим маска, след като дадена рана е активирана – от нас самите или от друг човек. Целта на маската е да се защитим. Егото ни играе номера, като ни кара да вярваме, че нямаме рана. То смята, че като я отрича, ни помага да изпитваме по-малко болка. Правим всичко възможно, за да игнорираме раната и да не я усещаме.
1. РАНА ОТ ОТХВЪРЛЯНЕ
Маска: Бягащ
Най-големият му страх: Паниката
Поведение при тази рана и съответната маска: Бягащият дълбоко в себе си вярва, че е нищожен или най-малкото, че не е особено ценен. Той е постоянно неудовлетворен от това, което е. Възприема се като едно нищо и смята, че няма стойност. Почти не уважава себе си.
Често използва следните думи: нищожен, нищо, изчезвам, несъществуващ, няма място, без стойност и т.н.
Описание на физическото тяло: Дребно, много слабо тяло. Свито в горната част, сякаш е превито. Малък торс. Като че ли някаква част липсва (например задни части, гърди и т.н.). Вдлъбнатина в областта на гърдите, гърба, корема и т.н. Асиметрични части на тялото. Малки очи, избягва да гледа другите. Маска около очите (големи тъмни кръгове). Слаб, тих глас. Кожни проблеми (най-вече по лицето). Предпочита да носи черни дрехи.
Пробуждане на раната: Между едно- и тригодишна възраст с родителя от противоположния пол.
Дете, което е страдало, защото не се е чувствало достатъчно подкрепяно от родителя от противоположния пол. Липса на емоционална храна.
Маска: Зависим
Най-големият му страх: Самотата
Често използва следните думи: сам, отсъстващ, не понасям, не ме оставят, пропуснах и т.н.
3. РАНА ОТ УНИЖЕНИЕ
Маска: Мазохист
Най-големият му страх: Свободата
Често използва следните думи: достоен, недостоен, малък, голям, мръсен, обзет съм, нечист, мръсник и т.н.
Пробуждане на раната: На възраст между две и четири години с родителя от противоположния пол.
Разочаровано дете, което не е получило желаното внимание от родителя от противоположния пол. Почувствало се е предадено или манипулирано. Изгубило е доверие във въпросния родител, след като е станало свидетел на неспазени обещания, лъжи или прояви на слабост.
Маска: Контролиращ
Най-големият му страх: Разпадане, раздяла, отказ
Поведение при тази рана и съответната маска: Контролиращият прави всичко, за да убеди другите, че е силна личност. Използва качествата си на ръководител, за да налага волята си. Не е в контакт със своята уязвимост и се опитва да се покаже силен. Държи другите да знаят на какво е способен.
Често използва следните изрази: способен съм, довери ми се, нямам му доверие, знаех си, имах право, разбра ли, слушай ме, както и следните думи: свързан, разпаднат, разделен, напуснат, истина е, честно и т.н.
Описание на физическото тяло: Мъжът е силен и мощен в горната част на тялото. Раменете му са по-широки от ханша. При жената ханшът е по-широк и изразен от раменете. Тазът показва сила. Доминиращи мускули в някои части на тялото. Силен глас. Изпъкнали гърди. С наднормено тегло, но не изглежда дебел, а по-скоро силен. Коремът се отпуска с възрастта. Големи съблазнителни очи, настойчив поглед. Обича да носи дрехи в ярки цветове.
Пробуждане на раната: На възраст между четири и шест години с родителя от същия пол.
Дете, което е страдало от студенината на родителя от същия пол. Не е могло да изрази себе си и да бъде такова, каквото е, в отношенията си с този родител. В резултат то се е отделило от своята чувствителност, налагало си е да е изпълнително и перфектно във всичко. Блокирало е собствената си индивидуалност.
Маска: Скован
Най-големият му страх: Студенината
Поведение при тази рана и съответната маска: Скованият се опитва да се покаже жизнен дори когато е уморен. Рядко признава, че има проблеми или че нещо го притеснява. Голям оптимист, който винаги иска да се покаже такъв. Когато премине границите си, става остър, саркастичен, упорит и непримирим.
Често използва изразите: няма проблем, точно така, определено, сигурно, винаги, никога, правилен, предполагаем, трябва, аз ще трябва, необикновен, фантастичен, както и суперлативи като: супердобър, специален, твърде хубав и т.н.
Описание на физическото тяло: Пропорционално тяло, възможно най-близко до съвършеното. Изправена стойка. Квадратни рамене. Сковани части на тялото (например крака, врат, гръб и т.н.). Резки движения. Добре поддържана външност, съблазнителен. Малка талия, пристегната от дреха или колан. Стисната челюст. Плосък корем, който се опитва да глътне. Закръглени, издути задни части. Светъл тен. Блестящ, жив поглед. Рязък глас, говори бързо.
Комплектът 55 карти с полезни съвети, предлаган от „Ентусиаст“, е допълнение към книгите на Лиз Бурбо „Петте рани, които ти пречат да бъдеш какъвто си“ и „Лечението на петте рани“. По лесен и достъпен начин посланията им дават насоки за изцелението на всяка рана на душата. Според инструкциите е необходимо ежедневно да се изтегля по една карта на случаен принцип и да се
последва съветът є. Със системна практика на този метод и доза увереност душевните
притеснения са леснопреодолими.
Още по темата:
Горделивостта е коренът на всички човешки грехове
Сергей Лазарев: Ако човек е скромен, той трябва в същото време да бъде искрен и безстрашен
Губещите се надяват. Победителите вярват.
Дан Валдшмид: Надеждата ви позволява да поемете по лесния път
Интелигентността е донякъде генетично обусловена, но това не е извинение за мързела
9 мита, в които вероятно все още вярвате
Душата се нуждае от Егото
Без него в нас няма безопасно място, където да поставим плодовете на нашия растеж, казва Каръл Пирсън
Колко несигурни сте в себе си?
Несигурността е сложна емоция, което често се крие зад привидно нормално поведение
Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие
При издишане пък споделяте животворна енергия с другите, казва Хик Нат Хан
Позволете на ума си да допусне грижовната фигура, която ви закриля
Техника за среща с вашите духовни водачи
Красотата на една жена с годините само расте!
Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън
Ти току-що пречупи детето си. Браво!
Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно
За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата
Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея
Това, което ви дразни, ви контролира
Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността
Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света
Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън
Когато невъзможното стане възможно
Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността
Ба дзъ: 8 знака на съдбата
Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел
Върни се при себе си и лети свободна
Раняващите преживявания се „втелесяват“ в нас и за да отслабнем, трябва да кажем сбогом първо на тях, убедена е Мирослава Велева – Радкова