Бях сигурен, че това не е денят да си замина
15 часа водолазът Иван Дойчев оцелява в ледените води на Северно море, подхвърлян от свирепи течения. Спасява го вярата
Мнозина са чували за Камен бряг покрай събитието Джулай морнинг, което се провежда всеки юли, с Огънчето и с местността Яйлата. Доста по-малко го посещават обаче, защото за това място ти трябва настройка или както малцината местни и приходящи казват: „Камен бряг не е за всеки“. Припознаеш ли се в него обаче, е завинаги. Такъв е и случаят с Иван Дойчев. Той е родом от Варна и като малък често посещава тези места, където вятърът е силен, брегът е каменен, а нощем звездите като че ли ще изпопадат върху платото.
„Тук за пръв път сложих подводна маска. И тогава прогледнах! Разбрах, че морето е моето място и то ще е завинаги“, спомня си Иван с поглед, зареян нейде в далечината, докато наоколо се чува спорадичен кучешки лай.
Сен Жак
Дълго време Иван Дойчев се занимава с гмуркане в Черно море, но през 2015 г. то му отеснява и решава да търси нови предизвикателства. Приятелката му, с която са заедно и до ден днешен, заминава преди него за Англия, а него ветровете го отвяват в Шотландия. Тогава там действа едно от най-изтъкнатите водолазни училища в света, което Иван е твърдо решен да завърши. Нищо в живота му обаче не се получава лесно, нито даром. „Курсовете в училището струваха около 8 хил. паунда и продължиха три месеца – ежедневна теория и практика. Реално те ти дават правото да си действащ водолаз“, обяснява Иван и допълва, че за да ги плати, първо работи в предприятие цяла година в Шотландия. През целия разговор гмуркачът оставя силно впечатление за устременост и целенасоченост, за човек, който следва мечтите си и държи здраво съдбата си. Може би и това ще му помогне в нечовешкото изпитание две години по-късно, но всичко по реда си...Наркотик
Постепенно от новобранец водолаз Иван се превръща във водач на лодката. Въпреки (или може би затова) че това е изключително тежка работа, той я обожава. „Изживяването е невероятно, всеки Божи ден! – възкликва той. – Нямах търпение да заспя и си казвах: „Хайде, спи по-бързо, защото си на работа!“. Това е наркотик.“Щастлив е и Иван в онези шотландски дни. Припознал себе си по-скоро като дете на морето, отколкото на сушата, той живее в единение с дивия свят. „Там имаше хиляди акули, без да преувеличавам, гмуркаш се и си между тях. Усещането е невероятно... И не те нападат. Никога. Първо, бяха малки и второ – те не обичат неопрен... – смее се водолазът и продължава своя разказ. – Случвало се е, както ловя миди, изведнъж до мен се появява огромен тюлен – предупреждение, че наблизо са малките му“, усмихва се той, изпаднал в лек унес от спомена за красивата подводна действителност, на която той като че ли принадлежи.
Междувременно на Камен бряг вече е тъмно, кучетата са се смълчали, тишината се стеле над селото, в далечината проблясват само червените светлини от ветрогенераторите, които наподобяват извънземните нападатели от романа „Война на световете“ на Хърбърт Уелс...
Пентланд Фърт
4 май 2017 г., проливът Пентланд Фърт. Това е едно от местата с най-силните течения в света, които в съчетание със силен вятър често достигат скорост до 16 възела (30 км) в час. Температурата на водата е няколко градуса над нулата – въобще „идеалното“ място за работа. Водолазите се гмуркат на около 35 метра за миди Сен Жак. Иван прави второто си спускане за деня и когато излиза, вижда, че лодката, която прибира водолазите, изчезва в друга посока!„Беше до мен и изведнъж направи рязък завой и тръгна на север! Оказва се, че видели друг водолаз, че излязъл, и тръгнали да го прибират. Тогава разбрах, че много съм я загазил – спомня си Иван. – Истината е, че подцених мястото. Там водата е като в сифон, във фуния – една част от нея иска да влезе, друга – да излезе. На 36 метра под повърхността обаче това не се усеща. Едва горе разбрах, че всъщност аз съм на грешно място. Трябваше да прекратя гмуркането много по-рано или да не правя второ за деня.“
Дете на морето
Разсъдъкът на „нормалния“ човек е трудно да приеме картината на тъмата, която те обгражда; на ледената вода, която бушува навсякъде около теб – спомнете си само Том Ханкс във филма „Корабокрушенецът“. Така биха се почувствали повечето хора, ако попаднат в сходно положение – първо ще бъдат ужасени, после ще направят опити за спасение и накрая, в повечето случаи, просто ще се предадат и изчезнат навеки в прегръдката на водната бездна. „Не съм допускал и за миг, че може да се стигне до фатален край. Крепеше ме вярата. Знаех, че това не е денят, в който ще си замина.“ След тези думи се възцарява гробно мълчание, нарушавано единствено от песента на стотиците цикади.„Ако трябва да си избереш едно от най-опасните места за бедстване, това е точно Пентланд Фърт – продължава разказа си той. – Водата ври, водовъртежите са постоянни, борбата бе наистина на живот и смърт. Вече в открития океан, когато ме изхвърли течението, имах възможност да си отдъхна.“
През това време го издирва бреговата охрана с няколко кораба, два хеликоптера, десетки рибари и колегите му. Но те са много далеч, оказва се, че той е извън зоната, която са определили за търсене. В един момент Иван вижда светлини в далечината, не знае дали това е мираж, фарът или (дано!) кораб. „Разбрах, че това е хеликоптер, но той бе толкова далеч, на много километри.“ Постепенно умората започва да надделява, както и мислите за безизходица и за невъзможното спасение. Тук морето му дава неочакван дар под формата на... планктон. „Няколко часа си играх с него, занимавах се. Може би морето наистина ми го даде, за да ме разсее… Беше толкова красиво. През нощта планктонът може да създаде вълшебна, почти неземна картина, особено когато е биолуминесцентен…“
Спасението
Постепенно течението започва да го изтласква към все по-открити води. Силите го напускат, вече едва успява да се задържа над водата. Часове по-късно Иван вижда на километри от него бордови светлини. Тогава той започва плуването на живота си. Лява ръка, дясна ръка, лява ръка, дясна ръка, хайде, ще успееш. Силите му се завръщат за едно последно усилие преди неизбежното.„Прецених, че ако не хвана този кораб, край... Час и нещо плувах към него. Въпреки че бе на дрейф и със свалени платна, все пак това е голям съд и течението го носи. Аз трябваше да плувам страшно бързо, за да го изпреваря.“
Дали е имало наистина някаква размяна на реплики или нещо по-драматично, няма как да знаем, а и не ни вълнува особено. Важното е, че героят на нашия разказ оцелява. Естествено, не закъсняват и последиците.
Всички плачат
„След инцидента за мен стана малко трудно в тази фирма и се наложи да се преместя – продължава разказа си Иван. – Истината е, че контролът бе силно занижен. Трябва да има стратегия, капитанът да е наясно кой къде влиза и излиза. И компанията настръхна… После въведоха по-строги правила и задължиха всички водолази да имат светлинни индикатори, за да се виждат при подобни ситуации.“Скоро след това Иван напуска Шотландия и започва работа в най-голямата водолазна компания в Норвегия. Отначало продължава с ловенето на миди и бързо лодката, на която работи, става номер едно в цялата държава. Впоследствие тази компания е купена от настоящата му, с чудесното име Abyss („Бездна“), в която Иван е вече на ръководна длъжност. „Гмуркаме се ежедневно, поддържаме рибни ферми, което е огромен бизнес в Норвегия. Само в областта Нордланд, където работя, има 360 рибни стопанства, всяко едно с между 8 и 12 садки. И във всяка една има по 400 тона сьомга! Това са големи и сериозни съоръжения, които искат постоянна поддръжка. Освен това компанията строи и фериботни терминали, заварява подводни обекти и мн. др.“
„Последният вътрешен полет е наречен „норвежкото такси“. 20 души сме в малко самолетче, което при буря се вее като парцал. Първото ми пътуване беше незабравимо. Всички плачат. Първо започват децата. Крещят и плачат. После майките, накрая всички ревем вкупом. Всеки си казва: „Край, това е, няма как да оцелеем“. И аз имах такива моменти, и аз плаках. Преди години имаше нещастен случай с такъв самолет и всички, естествено, загинаха…“
Чудеса няма
На платото на Камен бряг може да се видят множество надгробни плочи на млади хора, поели надолу към своята гибел. Отдолу е пропаст, а Черно море често е много сурово. Понякога, докато го гледаш, може да изпиташ атавистичен страх и да си спомниш за клетия Том Ханкс.„Никога не ме е било страх от морето – усмихва се Иван и махва с ръка. – На сушата ме е страх повече. Тя е по-враждебна, отколкото морето. То винаги е с мен, то е дружелюбно. Даже и по време на случката преди години бе с мен. Имаше тежки моменти, но в крайна сметка бе с мен.“
Ана от Болярово: Доказахме, че няма чума по животните!
Същите хора сега разиграват същия сценарий! Тогава бяха избили тихомълком едно стадо в с. Кости, вилнееха в Шарково и приближаваха насам...
Баба Дора: Миличките ми, всеки ден си ги гледам, само по снимките ми останаха
Тези животни бяха мои деца. Сама ги пасях, говорех им. Преживявах си спокойно, докато един ден дойдоха тук и почнаха да ги избиват...
Колин Типинг: „Направете списък с всички неща, с които родителите са ви наранявали“
Сами сме се „абонирали“ за болката, която са ни причинили, тъй като тя ни е необходима за духовно израстване
Раслите без любов деца стават зависими от одобрението
„Правя това, защото толкова се страхувам да не те загубя, че съм готов да те направя нещастен“...
Живеем само, за да открием красотата. Всичко останало е вид изчакване.
Халил Джубран: Ти си сляп, а аз съм глух и ням — нека докоснем ръце и се разберем един другиго
Защо понякога положените усилия не дават резултат?
Старото правило, че само канските усилия ще бъдат възнаградени, вече не работи
Нещастието като портал към радостта
И ти трябва и радост, и мъка за да бъдеш цял и щастлив...
2025 г. е книга, казва се „Възможност“ и първата й глава е „Нова година“
Никога не е късно – никога не е късно да започнеш отначало, никога не е късно да бъдеш щастлив
Време е за годишната равносметка
Психологът съветва как да оценим изминалите месеци без да изпадаме в самосъжаление и униние
На Рождество забравяме за Бога
Хайде да опитаме да заменим изобилието с простота и в нея с радост да прекараме празника
Важна е само тази добродетел, която се извършва тайно
Днес е Бъдни вечер - нека си припомним кое е най-главното в живота
От какво си готова да се откажеш, за да имаш живота, който се преструваш, че искаш?
Въпросът, който промени живота на една от най-влиятелните жени на планетата - Елизабет Гилбърт
Страхът от отхвърляне ви прави „мека Мария“
Пет начина да спрете да угаждате на хората и да поставите здрави граници