Подкрепете ни!




Списание 8, брой 3/2020 г.

Защо се тъпчем?

С емоционално хранене потискаме проблемите си. Как да спрем


Храната като утеха

С емоционално хранене потискаме проблемите си. Как да спрем

Станислава Цветкова
Когато сте стресирани или разстроени, похапвате ли повече от обикновено, след което изпитвате срам и вина? А когато сте щастливи, награждавате ли себе си с парче торта или шоколад? Ако отговорът е да, то трябва да знаете, че това може би е проблем. Нарича се емоционално хранене и засяга все повече хора. Според някои психолози това е зависимост като всяка друга -  хазарт, наркотици, алкохол. И за да може човек да се справи с проблема, трябва да се работи с по-дълбоките причини, които стоят зад него. А зависимостта към храната е следствие от разстроени човешки взаимоотношения - от усещане за самота, за изолация. Но редовното оставяне на чувствата да ръководят приема на храна може да повлияе негативно на цялостното ни здраве и дори да застраши живота ни, ако развием някое от хранителните разстройства. Те са с най-висока смъртност сред психичните разстройства – около 20%.
Проблемът: Най-опасната дрога. Хранителните разстройства са с най-висока смъртност сред психичните проблеми!
От първо лице: Шампион срещу хиперфагията. Жасмина Гевезиева се бори със системните преяждания 12 години. Преодолява ги с промяна на навиците си и се превръща в абсолютен шампион в най-силовия спорт
Д-р Зоя Георгиева: „Зад емоционалното хранене стоят болезнени чувства”
Психологът Мадлен Алгафари: „Храната (не)замества мама... Поредният бонбон може да е сигнал, че не умеем да общуваме или че нещо не е наред в живота ни”


Тракийката: свободна в секса, но до брака

Откупували жените от бащите им и убивали любимата съпруга, за да последва мъжа си в отвъдното. Да вярваме ли на древните писатели

Добриела Котова
Възхищаваме се на съкровищата на траките и на високата им култура. Но замисляли ли сте се какъв е бил всекидневният им живот? А този на тракийската жена? Ако за битието на мъжете аристократи има някакви сведения, жената остава в дълбока сянка. Какво знаем за нейните задължения, права, вълнения, мечти?



Как да живеем в изобилие

Съветите на Буда към краля на нагите

Гуру Йоги Тан
Обикновено всяка майка казва на сина си да учи усърдно, за да е успешен, за да печели добре и за да бъде уважаван. Баща му също го съветва да работи здраво. Но синът какво вижда – татко му се блъска цял живот, но не е богат, чичо му също работи много, но и той няма пари. Следователно нещо не е наред. Сега погледнете вашите приятели и близки, които са на по 40, 50, 60, 70 години. Вижте онези, които работят усилено, не мързеливите. Повечето от тях не са добре материално, а работят здраво. Полагат усилия и искат бизнесът им да е успешен, но това не се случва. Но ако направите справка за последните пет години колко фирми се регистрират и колко фалират, ще се изненадате. А когато хората започват бизнес, те никога не си мислят, че ще се провалят. Тогава защо толкова много фирми затварят? Нещо не е наред. Не зная колко е процентът на двойките, които се развеждат. Проверете сами. Когато мъжът и жената се женят, аз съм сигурен, че го правят, защото са щастливи заедно. Иначе защо да се женят? Но след години резултатът е плачевен. Следователно нещо не е наред.


Ние сме Вселената

И Вселената е в нас. Създадени сме от звезден прах

Йордана Манова и Драгомир Танев
Време е да поемем на път. На пътешествие отвъд безкрайно малкото и безкрайно голямото. Отвъд началото на времето и далечното бъдеще. Отвъд пространството и времето. За да тръгнем на това приключение, ще се нуждаем единствено от въображение. Но и то може да се окаже недостатъчно, защото космическата реалност е по-удивителна от всичко, което можем да си представим.


Мозък дантела

Илън Мъск слива човека и изкуствения интелект. Ще управляваме живота си само с мисъл

Виолета Георгиева
Забулената в мистерия компания на Илън Мъск - Neuralink, разработва невронни дантели, които да свържат човешкия мозък с компютър. Според Мъск новата технология „ще подобри мозъчната дейност“, а финалната цел е „постигане на своеобразна симбиоза с изкуствения интелект“.


Бъдещето на пазаруването вече е тук

Мария Русева
Непрекъснато променящият се пейзаж на електронната търговия е едновременно страшен и вълнуващ. И ако допреди няколко години потребителите се притесняваха да пазаруват онлайн, днес вече не е така - тази ниша предлага изумителни иновации, които правят покупките изключително лесни и бързи. Пионер в тази сфера е онлайн гигантът Amazon, който определя правилата на играта с реализиран оборот от 230 млрд. през 2008 г. и очакван оборот от над 500 млрд. през 2023 г.


Проф. Лилия Пекова: Коронавирусът прелита до 1,8 м

Мария Русева
Проф. Лилия Пекова е професор по инфекциозни болести в медицинския факултет на Тракийския университет - Ст. Загора, и ръководител на Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ „Проф. Стоян Киркович“, Стара Загора


Феноменът Бруно Грьонинг

60 г. след смъртта му хора от цял свят, включително от България, продължават да оздравяват по чудо.  Изцеленията са медицински документирани

Мария Русева
Повечето от нас вярват или усещат съществуването на висша сила. И макар че можем да дадем хиляди доказателства за нейната мощ, най-голямото от тях винаги ще бъдат пратените сякаш „от горе“ човешки същества, които през целия си живот изпълняват мисията да върнат останалите човеци в правия път на добротата, вярата и любовта. Това често се случва насред жестоки социални катаклизми като войни, когато изглежда, че целият смисъл на това да бъдем истински хора е изчезнал и е приел тъмни и уродливи черти.


Людмила Филипова: Всички открития водят към тях

Йоана Стефанова
Срещнахме се с известната писателка Людмила Филипова в нейния уютен дом в компанията на трите є сладки кучета. Докато навън се вихреше снежна буря, ние прекарахме часове да си говорим за наука, пътешествия и за новия є роман – „Контактът“. В него тя описва срещата ни с извънземни форми на живот, които идват на Земята. Кои са Те и каква е целта на тяхното посещение? Как изглеждат и как ще осъществят контакт с нас? На тези въпроси Филипова отговаря по един оригинален и задържащ вниманието начин. Книгата є е разделена на две части. Едната е „Контактът“, а другата - „Отговорът“ - изпълнен с интересни факти от света на науката, засегнати в романа.


Живите съкровища на Антарктида

Хидробиологът доц. Любомир Кендеров разказва за невероятното биоразнообразие на ледения континент и рисковете от глобалното затопляне

Йоана Стефанова
Представете си най-далечното място, където кракът ви е стъпвал. А сега си представете най-екзотичната дестинация, до която мислено сте пътували в своите най-смели мечти. Сигурна съм, че дори не сте си и помисляли за острова, до който ще ви отведем в тази история. Той се намира на повече от 13 800 км разстояние от София. Температурата рядко се покачва над 3°C, а докъдето поглед стига, се простират гигантски бели ледници. За някои хора това е краят на света, а за други – началото на едно удивително приключение. Там, в снежните прегръдки на Антарктида, се е сгушил остров Ливингстън – дом на българската изследователска база „Свети Климент Охридски“. От всички държави едва малък брой имат постоянни научни станции на труднодостъпния терен на този континент и България има честта да бъде една от тях вече повече от 30 години. Нашите учени, далече от родината и дома, сега са там – на края на света, търсещи отговори.



Цената на златото

Когато човекът стигне моралното блато, или какво се случи с влажната зона край Драгоман след пожара

Михаела Ценкова
Сред високите тръстики се муши блатната костенурка, между папурите се чува големият воден бик, надаващ брачния си вик. Мишелов се стрелва край върбите. В бяло се мярва изящната чапла. Крачка напред водната лилия разпуква цвета си. Драгоманска блатна симфония. Ние сме само гости. Но беше топло, беше май. Сега е черно и мирише на пепелище. Домът им, техният и на още 138 вида растения от 37 семейства, както и на още много други красиви твари изгоря на 22 януари. Посред зима, в 7 вечерта. И не бедствие, а човешката алчност и безхаберие драснаха клечката. Днес се чува шумът от бумтенето на тежки машини край пътя. Само най-мъничката птица у нас с чудното име орехче се крие сред клоните. И утре може би ще я има, и блатото също ще го има, започвайки отначало...


Айляк на каяк

На приключенско плаване около гръцкия остров Диапорос откриваме как да се плъзгаме по морската повърхност и над нещата

Велина Баева
Айляк... ТОЗИ пловдивски сленг описва прекрасно българската версия на дзен философията, която те превзема веднага, щом джобовете се напълнят с пясък, а косата стане заплетена с вятърничави мисли и леко къдрава като на Джанис Джоплин...  в този хипарски вид тръгваме на диво приключение - ще се учим да гребем, да се плъзгаме по повърхността, да търсим скрити плажове, да дишаме къмпингарски въздух, да познаваме съзвездията, да разказваме легенди за гръцки богини и морска пяна... Добре дошли в клуба на авантюристите от Wild Fun Adventures Club!


Голата истина

Алекс Манчев е фотографът, пред когото жените често разсъбличат не само тялото, но и душата си

Алекс Манчев е бунтар, цели се високо и знае как да стигне там. Заради стремежа си към максимализъм и скорпионското его не търси оправдания, а намира начини. Кадрите му показват жената в нейните най-съкровени моменти. Завършил е НБУ и НХА, специалност „Фотография“. Първата му голяма изложба „30/30/30“ е точно на 30-ата му годишнина, на 30 октомври, с 30 фотографии. Негови творби участват в еротична изложба в Торонто, Канада. Той е първият българин с договор със световната верига YellowKorner, която купува 5 негови фотографии, които са изложени и се продават в над 100 галерии из целия свят. От няколко месеца Алекс живее в Санкт Петербург, откъдето е майка му, но не спира да популяризира женската красота в най-естествените ù форми. Част от изявите, които му предстоят през тази година, са изложба в София в края на май и участие на международното изложение Paris Photo. Още негови фотографии вижте на www.alexmanchev.com


Жреци на танца

Той е танцьор на фламенко, тя – на народни танци. Той е влюбен в нея, тя - в него. От любовта им се ражда нещо удивително – танц на Духа, който буди хората и сочи Пътя...   

Ганета Сагова
Танцова компания „ДенсУелт“ е създадена през 2019 г. от екип танцьори от групата на Нешка Робева, като сърцето на проекта са Магдалена Янева и Стефан Николов.  Целта на проекта e да обединява фолклора на различни народи и да ги представя по съвременен начин. Първият им спектакъл „Една българска фламенко Вечер“ носи посланието, че ние сме еднакви в различията си и вместо да противопоставяме човек на човека, народ на народа, учение срещу учението, би следвало да празнуваме културата и изкуството като световен феномен. Спектакълът веднага привлича вниманието и в края на годината танцовата компания вече участва в турнето на „Нешанъл Арт“ - „Шоу Без Име“ с 11 концерта в цялата страна.

Чудеса по пътя на коприната

Само за 3 месеца от собственик на магазин за дрехи в родния Перник Анна Гълъбова става дизайнер, покорил модната сцена в Бурса

Станислава Цветкова
На база опита, който натрупваме, плавно с времето променяме своите възприятия, навици, интереси, а понякога и професия. Докато крачим бавно, проправяйки собствената си пътека, по която всяко камъче в обувката е урок, понякога само едно напътствие от приятел или духовен учител се оказва неочакваното чудо, което ни очаква зад ъгъла. Такъв е случаят и с Анна Гълъбова, чиято житейска и професионална трансформация се случва толкова бързо, сякаш на права магистрала внезапно се е появил остър завой, който тя, изненадващо дори за нея самата, взема с пълна газ.

Четете още в броя разказа „Щастлив развод" на Емануел Икономов за новия случай на инспектор Стрезов, решете актуалната Маркова загадка, направете умствена гимнастика с нашия тест и вижте какво вещаят звездите за вас в астрономическия календар.