
„Целта е да запалим пламък или да продължим импулса за познания в хора от най-различни сфери, от най-различни възрасти – казва той. – „Участниците ще получат напълно безвъзмездно качествено знание, като целта е да създадем в тях усещане за образованието като за нещо топ актуално и модерно. Поели сме по един път, по който може да се усети, че музиката е абсолютна и интегрална наука, осъзната и назована като такава още преди Христа. И ако своеобразната Academia Musica, която инициираме от този сезон, успее да запали пламъка към познанието в участниците, целта ни ще е изпълнена. Искаме България за пореден път да даде импулс в културата“.
Проектът, изключително практически като формат, по думите на инициаторите му, ще започне на 17 ноември и ще продължи девет уикенда до юли 2019 г., като ще се осъществява веднъж в месеца в „Сити Марк Арт Център” (бившето кино „Левски“). Всички участници ще имат свободен достъп до репетициите през сезона 2018/2019 г. на Genesis Orchestra и на хора на Музикалната лаборатория за Човека – два от най-вълнуващите състави в България в момента по думите на Маестро Камджалов. Те подготвят концерти във Виена, Мюнхен и Лондон през новия сезон.
„Изкуството оживява човека, придава смисъл на живота, разказва за вечните неща – споделя проф. Нева Кръстева. – От Херман Хесе и неговата „Игра на стъклени перли“ помним, че за нравите на едно общество можем да съдим по неговата музика. Развала на музиката означава развала на нравите, това е известно още от Древна Гърция. Да се образова, означава човекът да образува в себе си нещо, което е истински човешко. С Маестро Камджалов сме на едно мнение, че има смисъл човек да прави музика, да споделя музика, защото без думи тя прави това с всеки – образова го и го образува. Нашата инициатива винаги е съществувала в Европа – т.нар. „фолксконсерваториум“, свободна форма на обучение.“
Темите ще се разискват на академично ниво, но по начин, подходящ за хора с разностранни интереси и не непременно с музикално образование. „Търсим качествено ново равнище и задоволяване на потребностите от същностно разбиране на музиката, разглеждана като базова дисциплина за усвояване на древни закони и правила, които могат да намерят приложение във всички сфери на живота” – обясняват създателите на уникалната школа.
Селекцията на участниците ще се извършва само по тяхната интелигентност и отношение към цялостния процес, уверява Камджалов. Преподаватели в академията ще са няколко българи и чужденци – експерти в своите области. Обучението ще е напълно безплатно. Форматът е отворен за хора от 16-годишна възраст, без горна граница и без изисквания за подготвеност на кандидатите.
Фондация „Йордан Камджалов“ ще покрие изцяло таксата за участие в целогодишната Академия Музика на ограничен брой кандидати.
Необходими документи:
CV със снимка и мотивационно писмо или
видеообръщение в свободна форма на имейл education.fyk@gmail.com