
Отбор от специалисти, членове на дружеството, както и любители, заставащи зад каузата, ще тичат за лешояда или ще насърчават отбора с присъствието си. Деца от спортен клуб "Приорити спорт", както и от баскетболен клуб ЦСКА също ще бягат в защита на тази важна мигрираща птица. Специалистите ще са готови на място да разкажат за огромното значение и опасностите, които застрашават популацията на египетския лешояд.
С „Миля за египетския лешояд“ се оповестява и началото на международния проект „Опазване на египетския лешояд по миграционния му път“. С обновен сайт и в партньорство със страните по пътя на лешояда, всеки един от нас ще има възможност да следи пряко грижата и резултатите, които се постигат по проекта.
Кой е той?
Египетският лешояд е най-дребният от четирите вида лешояди, срещащи се в Европа.
Оперението на възрастните птици е бяло с черни махови пера и голо жълто-оранжево лице. Стърчащите заострени пера по главата придават характерен облик на тази необикновена птица.
В миналото египетският лешояд е бил повсеместно разпространен на територията на България и Гърция с многобройна численост. Днес Балканският полуостров приютява по-малко от 70 двойки. Видът е включен в Червената книга на България и е под опеката на Закона за биологичното разнообрази
Какво го застрашава?
Спираме се само на два от рисковите фактора:
На Балканите близо 90% от известните смъртни случаи причинени от хората се дължат именно на използването на отрови срещу други хищници, заплашващи домашните животни. На практика никой не иска да убие лешоядите, но те загиват поради своята екологична функция. Използването на отровни примамки е изцяло незаконна практика и има пагубни последствия не само върху мършоядните птици, но и върху биоразнообразието като цяло. Страдат и хората защото често жертва стават ловни или овчарски кучета. Проектът цели смекчаването на този проблем чрез алтернативни, но ефективни методи като Пан-Балканска стратегия и работни групи за борба с отровите, раздаване на овчарски кучета, електропастири, репеленти за хищници и др.
Заповядайте на 14 октомври на Софийския маратон, за подкрепим и поговорим за египетския лешояд и неговото опазване. Защото все някой трябва свърши мръсната работа, а той е готов да го стори за нас и за природата.