Живот без лекарства
Тибетската медицина съчетава множество източни практики за постигане на трайно здраве

Източният подход към здравето на човека е коренно различен от „западния“. Сега в европейската медицина е загубен индивидуалният подход за лечение, лекарите са тесни специалисти и се ограничават в съчетаване на химически препарати, компютърна диагностика и хирургия. За разлика от Запада, в Азия не са загубени знанията за многомерното устройство на човека, връзката на психиката и енергията му с биологичните процеси - това, което в Европа се нарича психосоматика. И за това не е изненадващо, че източните оздравителни практики в определени случаи са изпреварили академичната западна медицина.

Тибетската медицина е една от най-древните в света с над 4000-годишна практика. През многовековната є история е била разработена съвършена система за диагностика и лечение. В планинските райони на Хималаите и Тибет целителските знания са се предавали в устна форма от учител на ученик. За целители се обучават само кандидати, преминали строг подбор. Избират се още като деца – с особени способности, наследствени признаци, съответстващ характер. Обучението продължава над 20 г. и включва ежедневни занятия и практики. Тези хора се отнасят към работата си, дори към инструментите си като към скъпоценности и религия! Разпознават безпогрешно 404 вида нарушения в организма, от които произлизат 1616 болести!
Универсални лечители
Тамошните лекари са използвали всичко, което е било достъпно в тези сурови условия на живот, в помощ на болния. Те основно са прилагали компреси, точково и мануално въздействие, психотерапия, диета, лечебна гимнастика. Били са универсални специалисти – участвали са в раждания, вадели са зъби, правели са астрологични прогнози. Постоянно са се обучавали и самоусъвършенствали. Тази система на здравеопазване успешно поддържа населението, което живее в най-екстремните условия на планетата, вече хиляди години.
През VII век тибетският император Сунцан Гампу започнал развитието на медицината като наука в Тибет. По това време е навлязъл и положителният опит на индийската, персийската, афганистанската, китайската и др. традиции. През VIII век Еютук Юандан Гунпу въз основа на своите записки и опит създава първия писмен документ за тибетската медицина – трактата „Чжуд Ши“. Днес тази книга е преведена на много езици. През XII век Еютук Серма Юандан Гунпу (1126 – 1203) е направил няколко промени в текста на канона. И до ден днешен тази книга е основа за обучение в тибетската медицина.
Естествени средства
Положителните страни на тибетските лечителски техники са:
• Лекарствата на тибетските целители не носят вреда (при спазване на дадените предписания).
• Препаратите са съставени от естествени природни компоненти.
• Използва се холистичният подход, тоест един орган помага за оздравяването на друг, човек се лекува изцяло, като единно същество.
• Използва се комплексен метод, който включва лекарства, иглотерапия, хирургични операции, натиск, компреси, масажи, дихателни техники, вендузи, физиотерапия, медитация, лечение чрез сън, чрез слънчева светлина, кални процедури, хранене, духовно лечителство, промяна на начина на живот и др.
• Изцеляват всички съставляващи на човешкото същество – тяло, енергия и съзнание.
Майсторството на тибетския лечител се състои в това, че е отличен диагностик и без уреди за анализ и измерване. Първо провежда „опознавателен“ разговор с пациента. После го преглежда и определя конструкцията на тялото му. Следва изучаване на астрологичната картина в момента на раждането му и на главните събития в живота му; изследване на характера, темперамента, условията на живот и начина на хранене; преглед на лицето - характеристики и рефлекторни зони; преглед на очите - особено ирисодиагностика; преглед на езика, ушите, ноктите, кожата; изследване на урина, слюнка, кръв; измерване на пулса; екстрасензорно измерване на енергийното състояние.
Тибетската медицина е много практична, лесна и разбираема. Взела е най-доброто от индийските ведически практики, но без поклонението на множество божества, свързани с болестите и органите на човека. Тибетците са преразгледали китайските методи за въздействие на енергийните канали и акупунктурните точки и са създали собствена система за работа с тях.
Използват се най-ефективните и бързи методи на изцеление, които същевременно са и най-лесни, неизискващи допълнителни материали. Природата в Тибет е сурова и лечителите нямат достъп до голямото разнообразие от лечебни треви като в Индия, Непал, Китай, Бирма. Затова се обръща голямо внимание на начина на живот, храненето, специалните упражнения и дихателните практики, които всеки може да прави самостоятелно като профилактика и поддържане на добро здравословно състояние.
Като пример ще ви разкажа за една жена, която гледаше специална порода овце, живеещи на височина над 4000 м. С нея се запознахме по време на едно пътуване в Западен Тибет. Тя живееше в условия на постоянен студ, сняг, вятър. Носеше всичките си неща на гръб, защото непрекъснато є се налагаше да мести стадото от едно пасбище на друго. Поговорихме си и я попитах как е със здравето. Оказа се, че тя е почти на 50 години и никога не е боледувала. По тези места на такава височина с месеци не среща друго човешко същество, ако се разболее няма кой да се погрижи за нея и стадото є. Тибетските традиции помагат на хората да оцелеят в такива сурови условия и да водят пълноценен и дълъг живот.
Начало в съзнанието
Всеки източен майстор лечител ще ви каже, че проблемите започват в психологията на отношенията между хората. От съзнанието чрез нервите този негатив се предава в тялото, където се образува и болестта. Дори да сте паднали, карайки ски, това е вследствие на стреса, който е отслабил координацията и ставните ви връзки. Гняв и обида, неувереност, душевна болка, прекомерна загриженост, чувство за несправедливост – всичко това са директни разрушители на телесното здраве. Затова създайте около себе си пространство, състоящо се от позитивни, усмихнати, уважителни, грижливи, обичащи се един друг хора и вашето здраве веднага ще се подобри. И не забравяйте и вие самите да сте доброжелателни – повтаряйте колкото може по-често думите на моя тибетски наставник: „Желая всички блага, щастие и процъфтяване на вас и вашите близки“.

СЕМИНАР НА д-р ОЛЕГ ЛАМИКИН
„Живот без лекарства – лесни и ефективни методи
за лечение от източната, тибетската и китайската медицина“
София, х-л „Хемус“, зала „Преслав“
16–18 ноември 2018 г.
За информация и записване:
www.gimlam.bg
mail@gimlam.bg
тeл.: 0885 80 50 50

Известният аюрведа лектор Юрий Ковачев ще изнесе беседа на 28 март
Той ще ни помогне да се справим с предизвикателствата на пролетния сезон

Кои са тайните на древните мъдреци за разкодиране на човешката съдба
На 30 март започва интензивен онлайн курс по ведическа астрология

Не можем да стоим безучастни и безмълвни пред страданието, болката и мъките, които изпитват хиляди наши братя и сестри!
Обръщение на Св. Синод относно трагичните събития в Близкия Изток

Рацио форум: Магията на реалността – наука, илюзии и дезинформация
Водещи учени, изследователи и илюзионисти се събират на най-големия форум за наука в България, за да разкрият границите между възможното и невъзможното

Световен експерт по аюрведа и панчакарма идва в България
Д-р Джагдиш Бхутада ще изнесе лекция на 8 април в зала 11 на НДК

Бразилският пророк Жуселино Нобрега да Лус отново гостува в България
Вижте къде може да се срещнете с него от 19 до 30 март 2025 г.

Запомнете лятото със зрелищния Вагнеров фестивал на Софийската опера!
До 31 март 2025 г. може да се възползвате от 20% намаление за билетите

На „Сгледа“ с живота извън града
От 30 май до 1 юни в село Огняново отново ще се проведе фестивалът „Сгледници“ – тридневно потапяне във възможностите на селския живот

Благотворителна фотоизложба в помощ на д-р Тимен Тимев с участието на Валя Балканска
Откриването е на 20 март 2025 г. в Клуба на фоторепортерите в София

Днес в Индия празнуват цветния празник Холи
На този ден враговете се помиряват и всички са равни

Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока
Чуйте Вивалди и Бах в камерна зала „България“ на 16 март 2025 г. от 19:30 ч.

Спектакъл-терапията за душата ЧУДЕСАТА В НАС отново в София!
Главният редактор на Списание 8 ще бъде специален гост на събитието на 2 април

Честита Баба Марта!
Днес се връщаме във времена, когато нашите прадеди са били по-близо до природата

Семинар „Свещените взаимоотношения според Ученията за Свободата, катара и тантриара“ на 26 и 27 април
Подходящ е за хората, които се интересуват от темата за развитие на свещени партньорски взаимоотношения. Водещ е д-р Александър Миланов.

„Любов и мистика“ – среща с духовните учители гуру Йоги Тан и Елеазар Хараш
Очакваме ви на 26 април 2025 г. във ФКЦ – Варна