Дигитално презареждане: Правата и свободите във виртуалния свят
Стартира конкурсът „Граждански будилник“, в който творци ще покажат своята гледна точка за свободата на словото
- Какви са основните цели на вашата организация?
За работата ни през последните 20 години сме помогнали на повече от 4500 граждански организации и обединения от страната да подобрят правната си култура, да знаят как да се застъпват по-успешно за каузите си, да набират средства и да развиват свързана с мисията си стопанска дейност. През 2016 г. създадохме първата Къща на гражданските организации в София – място с граждански заряд за активисти и неправителствени организации, които работят в среда на споделени ценности и реализират съвместни инициативи.
- Какъв е екипът на БЦНП?
- Всъщност как се зароди идеята за конкурса „Гражданския будилник?
С тази цел през 2018 г. заедно с глобалното креативно студио за социално въздействие Fine Acts дадохме началото на конкурса за социално ангажирано изкуство ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК с три категории: „Фотография“, „Илюстрация“ и „Текст“. Чрез него подкрепяме будните и ангажирани автори, които със своя талант, творческа енергия и артистичен дух разказват за гражданските свободи в актуалното настояще. Уникалната черта на конкурса е, че той поставя на фокус 3 основни права – „солта“ на демокрацията и гражданското общество - а именно: правото на сдружаване, правото на мирни събрания и свободата на словото. Мотивацията ни бе той да се превърне в ежегодна инициатива, която ангажира по креативен начин гражданската позиция на артисти по важни обществени теми. Така се и случи. Встъпвайки в 20-ата ни годишнина и организирайки 4-тото издание на конкурса, гордо може да заявим, че общността на ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК вече наброява 280 будни автори – професионалисти и любители на фотографията, рисуването и писането, осмелили се да провокират себе си. Някои от тях – докоснали се за първи път до абстрактните понятия на правата, а други – намерили своята платформа за изразяване на бунт и действие, на гражданска позиция и чувствителност към гражданските свободи.
Именно тези граждански свободи, пресъздадени най-живо, динамично и въздействащо на върха на илюстрациите, кадрите, стиховете и текстове на 57-те отличени автори в досегашните три издания на конкурса, олицетворяват ГРАЖДАНСКИЯ БУДИЛНИК. Всички те по свой уникален начин показват правата в действие, отправят послания за активизъм, защитават ценности и изграждат смислени дневен ред на едно общество.
През 2020 г. член на журито споделя впечатленията си от третото издание на инициативата така: „Конкурсът на БЦНП „Граждански будилник“ е едно изключително важно явление в българското социално и културно пространство. За поредна година той се превърна в горивото, което отключва едновременно творчеството и онази така фундаментална чувствителност към безправието и ограниченията на свободата“.
- Каква е обратната връзка на хората през годините ви на работа?
-
- Имали ли сте трудни моменти и как успявате да намерите финансиране?
- Като всяка неправителствена организация, ние също сме имали трудни моменти. Тъй като това да защитаваш правото на сдружаване и да работиш за развитието на гражданското общество и гражданското участие изобщо, е нещо много абстрактно, ние се опитваме да пречупваме работата си през най-различни социално-културни инициативи. За да можем да правим това, разчитаме на подкрепата на дарители, на програми на Европейския съюз, на международни организации, на общински програми, както и на собствената ни социално предприемаческа дейност. Миналата година беше много трудна за всички граждански организации. Същевременно именно в този период на криза се видя колко важна е ролята на гражданските организации – набиране на доброволци за общините, разнасяне на храна, подкрепа за най-уязвимите. За съжаление, продължихме да усещаме острата липса на държавна политика, която да гарантира партньорството между държавата и гражданските организации и финансова подкрепа за различни инициативи в полза на обществото.
Затова, тази година конкурсът за социално ангажирано изкуство ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК 2021 е посветен на темата: „ДИГИТАЛНО ПРЕЗАРЕЖДАНЕ: Правата и свободите във виртуалния свят“.
Три са и въпросите, които отправяме към кандидатите, за да предизвикаме идеи и образи за това как изглеждат гражданските ни права във виртуални свят:
- Как преборваме цензурата, дезинформацията и фалшивите новини в онлайн средата?
- Как протестираме от виртуалните площади?
- Как се сдружаваме и работим онлайн в името на общите каузи?
Авторските творби заедно с формуляра за кандидатстване (свали от сайта на БЦНП) се изпращат на имейл: budilnik@bcnl.org до 1 юни 2021 г.
Авторите на произведенията, класирани от журито, както и тези, избрани от публиката за призовото „Първо място“ във всяка от трите категории, ще получат парична награда и символични предметни награди - комплект бандана шал и платнена торба с дизайнерската визия на ГРАЖДАНСКИЯ БУДИЛНИК. Ще получат възможност и за популяризиране на творчеството им чрез специално интервю в Списание 8.
По-широка селекция произведения ще бъдат представени в изложба на открито в софийски градски парк, както и популяризирани в онлайн изложба.
За дарителската кампанията на ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК
Целта ни е до 1 юни да наберем сумата от 1500 лв.
Набраните дарения ще раздадем под формата на парични награди за шестте най-въздействащи авторски произведения в трите категории на конкурса, избрани от жури и след гласуване на публиката.
Така, заедно можем да дадем заслужено внимание на новото, талантливо поколение илюстратори, фотографи и писатели - будни за правата си и ангажирани с темите на гражданско общество в България. Вярваме, че те са новите гласове, критични и мощни в своя изказ, владеещи силата на изкуството. Те са мегафонът на времето.
За Фестивала на Гражданския Будилник
Победителите ще бъдат отличени на Фестивала на Гражданския Будилник на 26 август 2021 г. в София. Това Фестивал за смели и съпричастни хора, които ценят своята свобода, обичат да помагат на граждански каузи и вярват, че правата са ценност, а не състояние. Фестивалът ще бъде полудневно събитие на открито в Борисова градина в София, което ще съчетае в едно музикални изпълнения, творчески работилници, артистични пърформанси и публично признание за таланта и ангажираността на отличените автори в конкурса ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК за 2021 г.
За играта Граждански Будилник в Музейко
Инициативите реализираме с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“ и на Столична община по СП „Култура“ за 2021 г. Наши медийни партньори са Списание 8, Triple E.Y.E Project, OFFNews и НПО Портала.
Повече информация за инициативите ще намерите на сайта на Български център за нестопанско право, както и на Facebook страницата на Гражданския Будилник.
През декември ще се проведе семинарът „Катара и Тантриара – ниво 2“
Ще се направи анализ на новите послания на Съюза на Пазителите към човечеството
Над 400 гости станаха част от магията на „Денят на жената предприемач 2024“
Шестото издание на събитието привлече с вдъхновяващи панели, изненади, дискусии и социално значими каузи
Илиана Раева и Асен Миланов гости в новото издание на „Чудесата в нас“
Меги Димчева ще сътвори поредното издание на своя нов проект на 30 ноември, от 19 ч. в Топлоцентрала
Мениджъри на водещи компании и предприемачи си подават ръка на „Денят на жената предприемач 2024“
Безплатно бизнес изложение ще посреща гостите на входа на събитието
Концерт с творби на Бах, Моцарт и Жан Франсе ще огласи зала „България“
Нов симфоничен оркестър ви кани на събитието си на 20 ноември 2024 г., от 19:30 ч.
Катерачи и екстремни кинематографи от много държави на 19-ите „Дни на предизвикателствата“
Над десет филма предвижда тридневната програма на фестивала от 3 до 5 декември в кино „Люмиер“
Безплатни екскурзоводи и обновена пътека за посетителите на пещера Проходна на 9 и 10 ноември
Събитията са организирани от Българския туристически съюз, като част от годишнината от създаването на Националния пещерен дом
Председателят на СБП Боян Ангелов е против поставянето на скандална пиеса на Бърнард Шоу
Утре в 17.30 ч. се организира протест пред Народен театър „Иван Вазов“
Благотворителен семинар „Непознатият д-р Петър Берон“
Заповядайте на 2 ноември от 10:30 ч. в Дома на архитекта в София
Какво представлява ендобиогенното разчитане на кръвни показатели?
В онлайн излъчване на 2 ноември специалистът по ендобиогения д-р Шарбел Аби Шахин ще изнесе лекция на тема „Биология на функциите – уникален анализ на кръвен тест за диагностика и лечение"
Как да променим нашето СъЗнание
На 17 ноември е събитието РАДИ – 2, организирано от д-р Емилия Караславова
В Стара Загора започва симпозиум „Продоволствена сигурност и устойчиво развитие”
Участниците бият тревога относно изменението на климата и изчерпването на водните ресурси
Нов симфоничен оркестър ще огласи Царско село с музика от Брамс и Кюркчийски
Чуйте образци от световната камерна класика на 17 октомври 2024 г.
Кометата C/2023 A3 вече е видима и от България
В следващите няколко вечери ще я наблюдаваме по-удобно над западния хоризонт, но нейната яркост ще спада
Вижте най-добрите хижи и заслони в България
Близо 40 000 планинари от цялата страна избраха общо 36 наградени и подпомогнати обекта в 16 категории