Дигитално презареждане: Правата и свободите във виртуалния свят
Стартира конкурсът „Граждански будилник“, в който творци ще покажат своята гледна точка за свободата на словото

- Какви са основните цели на вашата организация?
За работата ни през последните 20 години сме помогнали на повече от 4500 граждански организации и обединения от страната да подобрят правната си култура, да знаят как да се застъпват по-успешно за каузите си, да набират средства и да развиват свързана с мисията си стопанска дейност. През 2016 г. създадохме първата Къща на гражданските организации в София – място с граждански заряд за активисти и неправителствени организации, които работят в среда на споделени ценности и реализират съвместни инициативи.

- Какъв е екипът на БЦНП?
- Всъщност как се зароди идеята за конкурса „Гражданския будилник?

С тази цел през 2018 г. заедно с глобалното креативно студио за социално въздействие Fine Acts дадохме началото на конкурса за социално ангажирано изкуство ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК с три категории: „Фотография“, „Илюстрация“ и „Текст“. Чрез него подкрепяме будните и ангажирани автори, които със своя талант, творческа енергия и артистичен дух разказват за гражданските свободи в актуалното настояще. Уникалната черта на конкурса е, че той поставя на фокус 3 основни права – „солта“ на демокрацията и гражданското общество - а именно: правото на сдружаване, правото на мирни събрания и свободата на словото. Мотивацията ни бе той да се превърне в ежегодна инициатива, която ангажира по креативен начин гражданската позиция на артисти по важни обществени теми. Така се и случи. Встъпвайки в 20-ата ни годишнина и организирайки 4-тото издание на конкурса, гордо може да заявим, че общността на ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК вече наброява 280 будни автори – професионалисти и любители на фотографията, рисуването и писането, осмелили се да провокират себе си. Някои от тях – докоснали се за първи път до абстрактните понятия на правата, а други – намерили своята платформа за изразяване на бунт и действие, на гражданска позиция и чувствителност към гражданските свободи.

Именно тези граждански свободи, пресъздадени най-живо, динамично и въздействащо на върха на илюстрациите, кадрите, стиховете и текстове на 57-те отличени автори в досегашните три издания на конкурса, олицетворяват ГРАЖДАНСКИЯ БУДИЛНИК. Всички те по свой уникален начин показват правата в действие, отправят послания за активизъм, защитават ценности и изграждат смислени дневен ред на едно общество.
През 2020 г. член на журито споделя впечатленията си от третото издание на инициативата така: „Конкурсът на БЦНП „Граждански будилник“ е едно изключително важно явление в българското социално и културно пространство. За поредна година той се превърна в горивото, което отключва едновременно творчеството и онази така фундаментална чувствителност към безправието и ограниченията на свободата“.
- Каква е обратната връзка на хората през годините ви на работа?
-
- Имали ли сте трудни моменти и как успявате да намерите финансиране?
- Като всяка неправителствена организация, ние също сме имали трудни моменти. Тъй като това да защитаваш правото на сдружаване и да работиш за развитието на гражданското общество и гражданското участие изобщо, е нещо много абстрактно, ние се опитваме да пречупваме работата си през най-различни социално-културни инициативи. За да можем да правим това, разчитаме на подкрепата на дарители, на програми на Европейския съюз, на международни организации, на общински програми, както и на собствената ни социално предприемаческа дейност. Миналата година беше много трудна за всички граждански организации. Същевременно именно в този период на криза се видя колко важна е ролята на гражданските организации – набиране на доброволци за общините, разнасяне на храна, подкрепа за най-уязвимите. За съжаление, продължихме да усещаме острата липса на държавна политика, която да гарантира партньорството между държавата и гражданските организации и финансова подкрепа за различни инициативи в полза на обществото.

Затова, тази година конкурсът за социално ангажирано изкуство ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК 2021 е посветен на темата: „ДИГИТАЛНО ПРЕЗАРЕЖДАНЕ: Правата и свободите във виртуалния свят“.
Три са и въпросите, които отправяме към кандидатите, за да предизвикаме идеи и образи за това как изглеждат гражданските ни права във виртуални свят:
- Как преборваме цензурата, дезинформацията и фалшивите новини в онлайн средата?
- Как протестираме от виртуалните площади?
- Как се сдружаваме и работим онлайн в името на общите каузи?
Авторските творби заедно с формуляра за кандидатстване (свали от сайта на БЦНП) се изпращат на имейл: budilnik@bcnl.org до 1 юни 2021 г.
Авторите на произведенията, класирани от журито, както и тези, избрани от публиката за призовото „Първо място“ във всяка от трите категории, ще получат парична награда и символични предметни награди - комплект бандана шал и платнена торба с дизайнерската визия на ГРАЖДАНСКИЯ БУДИЛНИК. Ще получат възможност и за популяризиране на творчеството им чрез специално интервю в Списание 8.
По-широка селекция произведения ще бъдат представени в изложба на открито в софийски градски парк, както и популяризирани в онлайн изложба.

За дарителската кампанията на ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК
Целта ни е до 1 юни да наберем сумата от 1500 лв.
Набраните дарения ще раздадем под формата на парични награди за шестте най-въздействащи авторски произведения в трите категории на конкурса, избрани от жури и след гласуване на публиката.
Така, заедно можем да дадем заслужено внимание на новото, талантливо поколение илюстратори, фотографи и писатели - будни за правата си и ангажирани с темите на гражданско общество в България. Вярваме, че те са новите гласове, критични и мощни в своя изказ, владеещи силата на изкуството. Те са мегафонът на времето.
За Фестивала на Гражданския Будилник
Победителите ще бъдат отличени на Фестивала на Гражданския Будилник на 26 август 2021 г. в София. Това Фестивал за смели и съпричастни хора, които ценят своята свобода, обичат да помагат на граждански каузи и вярват, че правата са ценност, а не състояние. Фестивалът ще бъде полудневно събитие на открито в Борисова градина в София, което ще съчетае в едно музикални изпълнения, творчески работилници, артистични пърформанси и публично признание за таланта и ангажираността на отличените автори в конкурса ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК за 2021 г.

За играта Граждански Будилник в Музейко
Инициативите реализираме с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“ и на Столична община по СП „Култура“ за 2021 г. Наши медийни партньори са Списание 8, Triple E.Y.E Project, OFFNews и НПО Портала.
Повече информация за инициативите ще намерите на сайта на Български център за нестопанско право, както и на Facebook страницата на Гражданския Будилник.

Честито Възкресение Христово!
Днес тържествуват вярата, надеждата и любовта. Това е ден на свято веселие и особена радост!

„Любов и мистика“ – среща с духовните учители гуру Йоги Тан и Елеазар Хараш
Очакваме ви на 26 април 2025 г. във ФКЦ – Варна

От Разпятие Христово до Възкресение
Цели 40 дни след Великден православните християни се поздравяват с Христос Воскресе и Воистину Воскресе!

Гледайте първата прожекция на документалния филм „Цвете в буря“
Заповядайте на 11 април 2025 г., от 18:30 ч., в кино „Люмиер“ с безплатен билет

Духовният учител Хорхе Луис Делгадо отново в България!
През юли той ще води две преобразяващи живота занятия

Празник на безусловната любов и Слънчевата система в Априлци
Елате на 7 и 8 юни 2025 г. на поляните в сърцето на България. Очакват ви беседи, музика, паневритмия и общуване с природата.

Известният аюрведа лектор Юрий Ковачев ще изнесе беседа на 28 март
Той ще ни помогне да се справим с предизвикателствата на пролетния сезон

Кои са тайните на древните мъдреци за разкодиране на човешката съдба
На 30 март започва интензивен онлайн курс по ведическа астрология

Не можем да стоим безучастни и безмълвни пред страданието, болката и мъките, които изпитват хиляди наши братя и сестри!
Обръщение на Св. Синод относно трагичните събития в Близкия Изток

Рацио форум: Магията на реалността – наука, илюзии и дезинформация
Водещи учени, изследователи и илюзионисти се събират на най-големия форум за наука в България, за да разкрият границите между възможното и невъзможното

Световен експерт по аюрведа и панчакарма идва в България
Д-р Джагдиш Бхутада ще изнесе лекция на 8 април в зала 11 на НДК

Бразилският пророк Жуселино Нобрега да Лус отново гостува в България
Вижте къде може да се срещнете с него от 19 до 30 март 2025 г.

Запомнете лятото със зрелищния Вагнеров фестивал на Софийската опера!
До 31 март 2025 г. може да се възползвате от 20% намаление за билетите

На „Сгледа“ с живота извън града
От 30 май до 1 юни в село Огняново отново ще се проведе фестивалът „Сгледници“ – тридневно потапяне във възможностите на селския живот

Благотворителна фотоизложба в помощ на д-р Тимен Тимев с участието на Валя Балканска
Откриването е на 20 март 2025 г. в Клуба на фоторепортерите в София