Любители на морето чистят плаж Аркутино навръх Коледа
С 23% е нараснал броят на застрашените морски видове заради пластмасовото замърсяване

Тези, които не могат да присъстват, но искат да дадат своя принос, могат да почистят замърсено кътче в близост до тях. В периода 13.12.2021 - 4.01.2022 всеки може да се снима с коледна дегизировка, чувалче с отпадъци в ръка и добро настроение и да участва в томбола с множество награди. Пълните условия на играта “Чистата Коледа” могат да бъдат открити тук
Част от отпадъците, събрани на плаж Аркутино, ще бъдат обработени и повторно оползотворявани с помощта на организацията Ценна пластмаса, чиято дейност е концентрирана именно върху преобразуването на вече ненужен пластмасов боклук в нови полезни предмети. Въпреки печалната слава, която пластмасата си спечели през последните няколко години, тя е ценен ресурс, който може да бъде върнат в употреба чрез рециклиране, обръщат внимание от LessPlastic Bulgaria и Wind2Win.

Рециклирането е реална възможност, което допринася за справяне със замърсяването с пластмаса. На фона на практикуваното по цял свят удължаване на жизнения цикъл на материалите и стимулирането на кръговата икономика, проектът за изграждане на инсинератор за изгаряне на отпадъци у нас изглежда абсурден, технологично остарял и директно застрашаващ живота на екосистемите, обосновават се организаторите. Още при големите наводнения през зимата на 2019 година и образувалото се сметище при язовир Искър, редица НПО-та апелираха за въвеждането на депозитна система и адекватно управление на отпадъците. Държавите с функционираща депозитна система рециклират над 85% от пластмасовите бутилки. Същевременно бутилките са сред най-често срещания вид отпадък по българските плажове.

Пластмасата съставлява близо 85% от всички морски отпадъци по българските плажове, а непосредственото й въздействие върху локалното биоразнообразие е пагубно, сочат LessPlastic Bulgaria. Само за четири години броят на застрашените морски видове е нараснал с 23%, като през 2016 година от замърсяването в моретата са повлияни 817 вида. До 2014 година, 45% от 120-те морски бозайника, включени в Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN), са се оплитали в мрежи, поглъщали са пластмаса или са се наранявали по друг начин с пластмасови отпадъци в морето.

Замърсяването с пластмаса застрашава както рибите в морето, така и птиците, чиито местообитания са във влажни зони в близост до морския бряг. Начинът на ловуване при птиците играе ключова роля при поглъщането на пластмаса. Подобни данни дават основание да се търсят спешни мерки за справяне с проблема на всички нива - както локално, така и глобално.
“Морето е много повече от воден басейн за нас. Ние прекарваме огромна част от времето сред природата - тя е наш дом и се чувстваме задължени да правим всичко, каквото можем, за да се грижим за нея”, споделиха от Wind2Win и LessPlastic BulgariaЧистата Коледа - официално събитие във Фейсбук
Wind2Win
LessPlastic

Известният китайски чигонг майстор Юан Дзъ идва в България
На 17 и 18 май в София той ще говори как можем да подобрим здравето си и да постигнем истинско щастие

Днес е срещата с духовните учители гуру Йоги Тан и Елеазар Хараш
Очакваме ви във ФКЦ – Варна

„Изваяна светлина“ – пътешествие през пламтящото сърце на вечността
Заповядайте на изискан класически концерт на 29.04.2025 г., от 19 ч., в Централния военен клуб

Учителя Петър Дънов за българите и влиянията на Сатурн
Каним ви на концерта „Сатурн и българите“, който ще се проведе на 23 април във Военния клуб в София от 19 ч.

На 24 април Тригайда ще представи своя втори студиен албум – „Полет"
Фолктроника триото обявява конкурс за видеоклип към песента „Планината“

Честито Възкресение Христово!
Днес тържествуват вярата, надеждата и любовта. Това е ден на свято веселие и особена радост!

От Разпятие Христово до Възкресение
Цели 40 дни след Великден православните християни се поздравяват с Христос Воскресе и Воистину Воскресе!

Гледайте първата прожекция на документалния филм „Цвете в буря“
Заповядайте на 11 април 2025 г., от 18:30 ч., в кино „Люмиер“ с безплатен билет

Духовният учител Хорхе Луис Делгадо отново в България!
През юли той ще води две преобразяващи живота занятия

Празник на безусловната любов и Слънчевата система в Априлци
Елате на 7 и 8 юни 2025 г. на поляните в сърцето на България. Очакват ви беседи, музика, паневритмия и общуване с природата.

Известният аюрведа лектор Юрий Ковачев ще изнесе беседа на 28 март
Той ще ни помогне да се справим с предизвикателствата на пролетния сезон

Кои са тайните на древните мъдреци за разкодиране на човешката съдба
На 30 март започва интензивен онлайн курс по ведическа астрология

Не можем да стоим безучастни и безмълвни пред страданието, болката и мъките, които изпитват хиляди наши братя и сестри!
Обръщение на Св. Синод относно трагичните събития в Близкия Изток

Рацио форум: Магията на реалността – наука, илюзии и дезинформация
Водещи учени, изследователи и илюзионисти се събират на най-големия форум за наука в България, за да разкрият границите между възможното и невъзможното

Световен експерт по аюрведа и панчакарма идва в България
Д-р Джагдиш Бхутада ще изнесе лекция на 8 април в зала 11 на НДК