Тя се върна заради нас
Св. Петка напуска обителта си в Египет, за да лекува и да остави целебните си мощи у нас

Едва ли има друга наша светица с толкова много имена. Различни народи са я припознавали като „своя“ заради чудесата, случвали се по техните земи. Затова е известна като Параскева Епиватска, Петка Българска (на гръцки името Параскева означава петък), Сръбска (Белградска) Молдовска (Яшка), Млада /Нова Петка Параскева, Майка Параскева, Параскева Балканска... Тя живее през втората половина на Х и началото на единадесетия век. Времена размирни, а вярата силна. Родителите ù са заможни българи от градчето Епиват, в Тракия, на Мраморно море, между Силиврий и Цариград, където се е родила – затова понякога я наричат Епиватска.
„Иначе не мога да живея!“
Всичко започва един ден, когато по време на църковна служба Параскева чува думите на Иисус Христос от Евангелието: „Който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва!“. Още с излизането си от храма момичето съблича скъпата си дреха и я подарява на бедняк. После започва да раздава и други вещи на сиромаси, въпреки неодобрението на родителите. „Иначе не мога да живея!“, отвръща то. След смъртта на родителите си Параскева остава сама вкъщи, защото по-малкият ù брат Евтимий бил вече монах. Раздава наследственото имущество на бедните, обхожда светините на Константинопол и става монахиня в скромната обител „Покров Богородичен“ в квартал Ираклия, където тя следва апостолски живот. Отдава се на пост, молитва и служене. След 5 тежки години, решава да се поклони на светите места в Йерусалим и Божи гроб – главното светилище за християнския свят (по свидетелството на преп. Никодим Светогорец). А след това, подражавайки на живота на боговидеца Илия и светицата Мария Египетска, се заселва в Йорданската пустиня, където живее в отшелничество. Храни се само веднъж на ден, след залеза, само с трева. Както се казва в житието ù, „трупала подвиг след подвиг“. Понася лишения, горещини и студ. „Заживя духовен и ангелски живот“, пише Патриарх Евтимий. Изнурява плътта си, за да очисти разума и чувствата си от телесните стремежи, за да придобие пълнотата на Светия Дух.

„Върни се в родното място!“
„Тя е легенда приживе!“

„О, българи, гордейте се!“
Според местното предание, което обаче трудно се вписва в датировките на историците, цар Асен разпорежда да не я преследват повече и я кани в двореца, за да се увери сам в силата на Божията благодат. По това време първата съпруга на Асен I – Мария, от болярски род, но без царски произход, е болна. Някои от болярите също са на легло. С молитвите си Параскева ги вдига на крака. Благодарен, царят ù подарява сребърен медальон с лика на Богородица и надпис на гърба: „О, българи, гордейте се! Иван Асен дарува на Параскева“. Твърди се, че точно по този медальон е идентифицирано тялото ù, когато е намерено години по-късно. Според друга версия медальонът е спомен от майка ù, който тя взема със себе си, напускайки родния си дом. Общото между двете твърдения е наличието на реликва, пазена от Параскева до сетния миг.

На същото място години по-късно погребват моряк, чийто труп се разлагал. През нощта двама християни, независимо един от друг, имат сходно видение, в което се появява Параскева с царски одежди, заобиколена от Христови воини, и моли да извадят мощите ù, за да я спасят от смрадта. Когато разкопават гроба, тялото се оказва нетленно! Гробокопачите се уплашват и се обаждат на епископа. Тогава тялото е извадено и положено благоговейно в съборния храм „Св. апостоли“. При светите мощи стават много изцеления. Разчува се как слепи проглеждат, хроми прохождат, болни от тежки, неизлечими болести оздравяват.
Светица покровителка на България
След битката при Клокотница (9 март 1230 г.) цар Иван Асен II завладява Балканите и изисква мощите ù от Латинската империя. Нарежда те да бъдат пренесени в столицата Търново и поставени в специално построен храм за тях. Според царската хроника това се случва през 1238 година, на 14-ия ден от месец октомври. Денят на освещаването на храма с нейните мощи е обявен за празник, а тя е канонизирана за светица. Датата поставя началото на зимните празници, сгледите, годежите и сватбите. Параскева е обявена за закрилница на Търново и е наречена Параскева Търновска, покровителка на българската държава.

Мощите остават в Търново 155 години. Името на светицата се споменава в държавни и международни актове. В договора с Венеция от 1347 г. цар Иван Александър се заклева „в името на Бога, света Богородица, в кръста... и в светата Параскева Търновска“.
Градът попада под обсадата на турците. Според описанието на Григорий Цамблак, ученик на св. Патриарх Евтимий и свидетел на превземането на Търново, крепостта била „отвътре заякчена трети път с помощта на Параскева“.. Въпреки подвига на защитниците през 1393 г. столицата е превзета от турците. Трънска легенда гласи, че османците два пъти издигат минарета, за да превърнат храма в джамия, но кулите се срутват. Накрая те се примиряват и го използват за склад на припаси.
Мощите на преподобна Петка са пренесени във Видин, който по това време все още е свободен. Синът на цар Иван Срацимир - Константин II Асен, измолва мощите от султана и ги пренася там. Остават във Видин до 1397 г., когато султан Баязид I ги подарява на сръбския княз Стефан Лазаревич.
„Били пренесени в Белградската крепост, в специално построен храм. Светите мощи са седели там до 1521 г. За многото чудеса, станали чрез тях, има сръбски документален филм. Сюлейман Великолепни възнамерявал да унищожи града. Тогава един от приближените му казва, че ако избие хората безсмислено, св. Петка ще отмъсти за тях. Султанът се разколебава, но за да унизи християните, отсича едната ръка на светицата публично. Ръката пада, но от мястото потича миро, а мечът се строшава. Впечатлен, владетелят взема парчетата от меча и ръката на св. Петка и помилва града. Отнасят мощите в цариградския палат. Двете религии започват да я почитат. Накрая официално ги подаряват на Вселенската патриаршия“, обяснява Кирил Марков.

Тогава молдовският княз с български произход Василий Лупу (Ио Василий Воевод, родом от с. Арнауткьой, днec село Пороище, Разградско), се намесва и ги откупува със злато. Цариградската патриаршия изпраща светите мощи през 1641 г. в столицата му Яш, където се пазят и до днес. Пояснението, на база на преданията за житието от св. Терапонтий, указва как точно се случва това: „Лупу организира нощен таен поход, изнася мощите и ги укрива в манастир. Вселенският патриарх официално съобщава, че са изчезнали. По-късно ги изваждат пред миряните за поклонение“. Това става според положения надпис в храма „Свети Три светители“ на 13 юни 1641 г. На 27 декември 1888 г. мощите на света Параскева са пренесени в новата митрополитска катедрала на града „Сретение Господне“, където почиват и до днес. Пътят на мощите е път на вярата и спасението.
Там, където са пренощували мощите, се съграждал параклис или църква. Образи и икони на св. Петка Търновска присъстват в българските църкви още от XII в. Те са осветили територията на цялата ни страна в над 130 църкви, манастири и параклиси. Затова от древни времена на Петковден в православните храмове се извършва празнично богослужение, а християните се събират, за да отправят молитва към онази, която дори след смъртта си не спира да моли Бога за всички нас.
Още по темата:

Известният аюрведа лектор Юрий Ковачев ще изнесе беседа на 28 март
Той ще ни помогне да се справим с предизвикателствата на пролетния сезон

Кои са тайните на древните мъдреци за разкодиране на човешката съдба
На 30 март започва интензивен онлайн курс по ведическа астрология

Не можем да стоим безучастни и безмълвни пред страданието, болката и мъките, които изпитват хиляди наши братя и сестри!
Обръщение на Св. Синод относно трагичните събития в Близкия Изток

Рацио форум: Магията на реалността – наука, илюзии и дезинформация
Водещи учени, изследователи и илюзионисти се събират на най-големия форум за наука в България, за да разкрият границите между възможното и невъзможното

Световен експерт по аюрведа и панчакарма идва в България
Д-р Джагдиш Бхутада ще изнесе лекция на 8 април в зала 11 на НДК

Бразилският пророк Жуселино Нобрега да Лус отново гостува в България
Вижте къде може да се срещнете с него от 19 до 30 март 2025 г.

Запомнете лятото със зрелищния Вагнеров фестивал на Софийската опера!
До 31 март 2025 г. може да се възползвате от 20% намаление за билетите

На „Сгледа“ с живота извън града
От 30 май до 1 юни в село Огняново отново ще се проведе фестивалът „Сгледници“ – тридневно потапяне във възможностите на селския живот

Благотворителна фотоизложба в помощ на д-р Тимен Тимев с участието на Валя Балканска
Откриването е на 20 март 2025 г. в Клуба на фоторепортерите в София

Днес в Индия празнуват цветния празник Холи
На този ден враговете се помиряват и всички са равни

Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока
Чуйте Вивалди и Бах в камерна зала „България“ на 16 март 2025 г. от 19:30 ч.

Спектакъл-терапията за душата ЧУДЕСАТА В НАС отново в София!
Главният редактор на Списание 8 ще бъде специален гост на събитието на 2 април

Честита Баба Марта!
Днес се връщаме във времена, когато нашите прадеди са били по-близо до природата

Семинар „Свещените взаимоотношения според Ученията за Свободата, катара и тантриара“ на 26 и 27 април
Подходящ е за хората, които се интересуват от темата за развитие на свещени партньорски взаимоотношения. Водещ е д-р Александър Миланов.

„Любов и мистика“ – среща с духовните учители гуру Йоги Тан и Елеазар Хараш
Очакваме ви на 26 април 2025 г. във ФКЦ – Варна