За първи път в България – операта „Медея“ от Луиджи Керубини
Подарете си това преживяване в Софийската опера на 23, 24 и 25 февруари
Още в края на миналия сезон се състоя първата среща на постановъчния екип със солистите. През есента в ателиетата на Националната опера пристигнаха авторите на костюмите и на декора, за да започне подготовката за тази мащабна продукция, която обогатява репертоара на Софийската опера и балет с едно от най-трудните оперни заглавия.
История на Медея
Историята на митичната магьосница Медея, претворена в музика от Луиджи Керубини, е по либретото на Франсоа-Беноа Хофман, създадено по трагедията на Еврипид за Медея, както и по едноименната пиеса от Пиер Корней.Действието се развива в древния град Коринт, години след като Медея е помогнала на Язон да вземе Златното руно. Трагичната развръзка на тяхната история ще се случи точно в тази сценична творба. След като Язон отказва да се върне при Медея, дори и след заплаха да убие децата им, тя изпраща отровни дарове на новата му съпруга Глауче, пронизва с нож двамата им сина, проклина Язон, подпалва храма и отлита сред пламъците.
Първото представяне на „Медея“ е на 13 март 1797 г. в Париж и не получава благосклонен прием. Интересът към творбата се възражда през ХХ век, най-вече след интерпретациите на Мария Калас. Луиджи Керубини е създал изумително красиви арии и дуети за главните герои, както и въздействащи хорови сцени, които допълват оперната интрига.
Въпреки че едва тази година операта ще има своята премиера у нас, много българи са участвали в различни нейни постановки по света през годините. На първо място това са нашите прочути баси – Борис Христов, Николай Гяуров, Никола Гюзелев и Димитър Петков, чиито интерпретации на образа на Креон са сред всепризнатите оперни образци. Великолепна изпълнителка на Нерис е мецосопранът Маргарита Лилова, а в последните години Соня Йончева добави към богатата си творческа биография и ролята на Медея. За своите изпълнения тя получи най-ласкави отзиви.
Постановъчен екип
Маестро Франческо Роза отдавна работи със състава на националната опера като дирижира едни от най-пленителните заглавия в репертоара ни – „Лакме“ от Делиб, „Жената от езерото“ и „Севилският бръснар“ от Росини. Режисьорът Марко Гандини е от новото поколение даровити италиански режисьори. Бил е асистент на Франко Дзефирели и Греъм Вик, а последните му постановки са за едни от най-престижните сцени – Миланската Скала, Хамбург, Каракас, фестивала в Сполето и др.Последната работа на сценографа Андреа Токио може да се види в постановката „Кайзерът на Атлантида“ на Улман, както и в „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт за Естонската опера.
Модният дизайнер Марио Диче подготвя костюмите за това впечатляващо представление. В работилниците на Софийската опера изработват дрехите за хора, а солистите ще получат своите одежди направо от ателиетата на дизайнера в Италия.
Певците
Ролята на Медея е мечта за всеки сопран, което споделиха и трите солистки на операта, които подготвят партията – Габриела Георгиева, Лилия Кехайова и Диана Ламар. Неверният любим на магьосницата Язон ще бъде пресъздаден от Даниел Острецов и Даниел Дамянов, а като царя на Коринт – Креон – ще се превъплътят Петър Найденов и Стефан Димитров. Един от важните образи в оперната интрига е Нерис, вярната придружителка на Медея, която ще представят Виолета Радомирска и Цвета Сарамбелиева. Ролята на нежната Глауче, която трябва да се омъжи за Язон, но става жертва на отмъщението на Медея, е поверена на Станислава Момекова и Диана Василева.Оркестър, хор и балет на Софийската опера.
Още по темата:
Над 400 гости станаха част от магията на „Денят на жената предприемач 2024“
Шестото издание на събитието привлече с вдъхновяващи панели, изненади, дискусии и социално значими каузи
Илиана Раева и Асен Миланов гости в новото издание на „Чудесата в нас“
Меги Димчева ще сътвори поредното издание на своя нов проект на 30 ноември, от 19 ч. в Топлоцентрала
Мениджъри на водещи компании и предприемачи си подават ръка на „Денят на жената предприемач 2024“
Безплатно бизнес изложение ще посреща гостите на входа на събитието
Концерт с творби на Бах, Моцарт и Жан Франсе ще огласи зала „България“
Нов симфоничен оркестър ви кани на събитието си на 20 ноември 2024 г., от 19:30 ч.
Катерачи и екстремни кинематографи от много държави на 19-ите „Дни на предизвикателствата“
Над десет филма предвижда тридневната програма на фестивала от 3 до 5 декември в кино „Люмиер“
Безплатни екскурзоводи и обновена пътека за посетителите на пещера Проходна на 9 и 10 ноември
Събитията са организирани от Българския туристически съюз, като част от годишнината от създаването на Националния пещерен дом
Председателят на СБП Боян Ангелов е против поставянето на скандална пиеса на Бърнард Шоу
Утре в 17.30 ч. се организира протест пред Народен театър „Иван Вазов“
Благотворителен семинар „Непознатият д-р Петър Берон“
Заповядайте на 2 ноември от 10:30 ч. в Дома на архитекта в София
Какво представлява ендобиогенното разчитане на кръвни показатели?
В онлайн излъчване на 2 ноември специалистът по ендобиогения д-р Шарбел Аби Шахин ще изнесе лекция на тема „Биология на функциите – уникален анализ на кръвен тест за диагностика и лечение"
Как да променим нашето СъЗнание
На 17 ноември е събитието РАДИ – 2, организирано от д-р Емилия Караславова
В Стара Загора започва симпозиум „Продоволствена сигурност и устойчиво развитие”
Участниците бият тревога относно изменението на климата и изчерпването на водните ресурси
Нов симфоничен оркестър ще огласи Царско село с музика от Брамс и Кюркчийски
Чуйте образци от световната камерна класика на 17 октомври 2024 г.
Кометата C/2023 A3 вече е видима и от България
В следващите няколко вечери ще я наблюдаваме по-удобно над западния хоризонт, но нейната яркост ще спада
Вижте най-добрите хижи и заслони в България
Близо 40 000 планинари от цялата страна избраха общо 36 наградени и подпомогнати обекта в 16 категории
Полярно сияние за пореден път се наблюдава над България
На 10 октомври вечерта небето над северния хоризонт засвети в червен цвят