Благотворителен семинар „Непознатият д-р Петър Берон“
Заповядайте на 2 ноември от 10:30 ч. в Дома на архитекта в София

Прочит от романа на Фани Попова-Мутафова, посветен на просветния деец, ще ни въведе в неговата история чрез гласа на младия актьор Васил Виденов. След това за градската обстановка от времето на Възраждането и за стремежа към красота и изява на българския дух ще ни разкаже арх. Румен Джагаров. А проф. Вера Бонева ще разгърне пред нас в пълнота личността и значението на делото на д-р Берон, изявявал се като учител, лекар, търговец, учен, но най-вече като благодетел. За пълноценния разговор в хода на програмата ще се погрижи водещият Йордан Йорданов.
Програма
10:30 Откриване, Йордан Йорданов10:40 „Романът за д-р Петър Берон на Фани Попова-Мутафова е книга, достойна да служи като втори „Рибен буквар“, Васил Виденов
11:40 „Възрожденската архитектура и нейните строители“, арх. Румен Джагаров
12:40 „Петър Берон и „Рибният буквар“: два века просвещение“, проф. Вера Бонева
Вход: с дарение
Всички приходи от входа за участие ще отидат в полза на Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация – Котел за подпомагане на дейността й. Ако желаете да присъствате, следва да преведете предварително дарението си на посочената банкова сметка. В деня на събитието носете със себе си платежното нареждане, за да го покажете на входа. На място не се предвижда събирането на входна такса в брой.
Титуляр: „СБПЛР – Котел“ ЕООД
Банка: „Юробанк и Еф Джи България“ АД, Сливен
IBAN: BG82BPBI79361083362901
Основание: „Непознаният д-р Петър Берон“
Дарението за един участник е 50 лв.
Организаторите призовават да отворим сърцата си и да се покажем достойни наследници на делото на д-р Петър Берон, и ви очакват на 2 ноември, от 10:30 ч., в зала 2 в сградата на Съюза на архитектите в България (гр. София, ул. „Кракра“ 11). Събитието се провежда с медийната подкрепа на фондация „Виделей България“ и Списание 8.
За лекторите и водещия
Проф. Вера Бонева е доктор на науките по история и музеология, професор по история на България в Университета по библиотекознание и информационни технологии в София. Публицист е по исторически и музейни въпроси в електронни и печатни издания и специалист към Национален фонд „Култура“. Научните й интереси са в областта на историята на Българското възраждане, културна памет, музеи и културно наследство. Автор е на 22 научни книги, от които 14 са самостоятелни монографии, над 200 статии и над 100 научни рецензии. В обществена насока е заета с дейности по опазването и разгласяването на движимото културно наследство чрез музейни изложби, документални филми, редактиране на научни издания в областта на музеологията и историята на Българското възраждане.Арх. Румен Джагаров завършва архитектура през 2021 г. към катедра „История и теория на архитектурата“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Разработва дипломна работа „Бъдеще за Ново село“ в обстоятелствата на Северозападна България. В същата година заживява във видинското с. Ново село, където възстановява 100-годишна къща с използването на естествени материали и старите обичайни строителни похвати. През 2022 г. арх. Джагаров става член на сдружение „Мещра – традиционни знания и занаяти“, което се стреми да съхрани нематериалното културно наследство в областта на строителството, завещано от предците ни. Успоредно с това той се стреми да е полезен на местно ниво и по отношение на незащитено архитектурно наследство, култура, бит и обичаи.
Васил Виденов от малък започва да проявява творческите си заложби в различни направления.
Изявите му тръгват още от детската градина и продължават в трупа за народни танци в началните класове и вокална група „Синигер“ в гимназията. След това изучава актьорско майсторство в Югозападния университет „Неофит Рилски“ с ръководител на курса Александра Хонг. Тя оставя траен отпечатък в живота му и от нея завинаги запомня, че актьорското майсторство (а и всяко друго изкуство) е „полет на човешката душа“.
Йордан Йорданов е обществен деятел, изследовател и писател с дългогодишна лекторска дейност по въпроси, свързани с българското културно самоопределяне и взаимовръзките ни с другите народи, духовното знание и свещената задача на българите. Изучавал е „Архитектура и строителство“, „Обществени науки“ и „Управление на образованието“ във Варна. Автор е на множество изследвания, доклади, лекции и на книги, свързани с българската история и култура. Радетел е за нов образователен модел, който представя в научно-академичния си труд „Обща теория на образованието – системи и модули“.
За Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация – Котел
Болницата открива врати през 1953 г. като „Детски санаториум за костно-ставна туберкулоза“. Така продължава да работи до 1965 г., когато преминава в детски санаториум за рехабилитация. От 2011 г. лечебното заведение приема формата на Специализирана болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация, в която се извършват рехабилитационни процедури на деца и възрастни хора с неврологични, ставни заболявания, болести на опорно-двигателния апарат, на централната и периферна нервна система. Обслужва пациенти от цялата страна, като най-големите потоци са от областите Варна, Добрич, Бургас, Сливен, Ямбол, Шумен, Търговище.В болницата има две отделения– за рехабилитация на възрастни хора и на деца. През 2013 г., с помощта на благотворителното начинание „Българската Коледа“, получава като дарение единствена по рода си за страната апаратура за рехабилитация и физиотерапия за деца. С нея е оборудван нов рехабилитационен сектор за деца с неврологични заболявания. Провежда се комплексна рехабилитация, целяща пълно раздвижване на детето и изграждане на умения за справяне в ежедневието. Всяка година през болницата преминават за лечение над 200 деца от цялата страна. Повечето от тях престояват почти целогодишно.
Лечебното заведение има 60-годишна история. В града няма семейство, на което поне един от членовете му да не е работил там някога или да работи понастоящем. Болницата е знакова за малкото градче, тъй като дава трайна заетост на повече от 60 души. Болшинството от специалистите в нея – лекари, рехабилитатори, медицински сестри, психолог, логопед – са местни хора.
Повече за дейността, както и за по-щедри дарения за болницата, вижте тук.

Духовният учител Хорхе Луис Делгадо за първи път в България!
През юли той ще води две две преобразяващи живота занятия

Празник на безусловната любов и Слънчевата система в Априлци
Елате на 7 и 8 юни 2025 г. на поляните в сърцето на България. Очакват ви беседи, музика, паневритмия и общуване с природата.

Известният аюрведа лектор Юрий Ковачев ще изнесе беседа на 28 март
Той ще ни помогне да се справим с предизвикателствата на пролетния сезон

Кои са тайните на древните мъдреци за разкодиране на човешката съдба
На 30 март започва интензивен онлайн курс по ведическа астрология

Не можем да стоим безучастни и безмълвни пред страданието, болката и мъките, които изпитват хиляди наши братя и сестри!
Обръщение на Св. Синод относно трагичните събития в Близкия Изток

Рацио форум: Магията на реалността – наука, илюзии и дезинформация
Водещи учени, изследователи и илюзионисти се събират на най-големия форум за наука в България, за да разкрият границите между възможното и невъзможното

Световен експерт по аюрведа и панчакарма идва в България
Д-р Джагдиш Бхутада ще изнесе лекция на 8 април в зала 11 на НДК

Бразилският пророк Жуселино Нобрега да Лус отново гостува в България
Вижте къде може да се срещнете с него от 19 до 30 март 2025 г.

Запомнете лятото със зрелищния Вагнеров фестивал на Софийската опера!
До 31 март 2025 г. може да се възползвате от 20% намаление за билетите

На „Сгледа“ с живота извън града
От 30 май до 1 юни в село Огняново отново ще се проведе фестивалът „Сгледници“ – тридневно потапяне във възможностите на селския живот

Благотворителна фотоизложба в помощ на д-р Тимен Тимев с участието на Валя Балканска
Откриването е на 20 март 2025 г. в Клуба на фоторепортерите в София

Днес в Индия празнуват цветния празник Холи
На този ден враговете се помиряват и всички са равни

Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока
Чуйте Вивалди и Бах в камерна зала „България“ на 16 март 2025 г. от 19:30 ч.

Спектакъл-терапията за душата ЧУДЕСАТА В НАС отново в София!
Главният редактор на Списание 8 ще бъде специален гост на събитието на 2 април

Честита Баба Марта!
Днес се връщаме във времена, когато нашите прадеди са били по-близо до природата