Нов симфоничен оркестър поставя творби на Шуберт и Шуман
Заповядайте на 25 февруари 2025 г. в зала „България“ от 19:30 ч.

От 1997 до 2013 г. той е бил музикален директор на Нов симфоничен оркестър, с който е поставил десетки концерти в София. Сега, дванадесет години по-късно, младите музиканти от оркестъра ще имат възможността да работят с един от най-големите диригенти в света.

Росен Миланов е музикален директор на „Калъмбъс симфъни“, Охайо, „Читакуа“, Вашингтон, Симфоничния оркестър на Принстън и Принстънския фестивал, Ню Джърси. В продължение на 17 години е бил музикален директор на Нов симфоничен оркестър и понастоящем е негов почетен музикален директор. Ръководил е също симфоничния оркестър на Българското национално радио, оркестър „Симфония в до“ (Symphony in C) в Ню Джърси, оркестъра на Княжество Астурия в Испания и оркестъра на словенското радио и телевизия в Любляна.

Солисти в негови концерти са били Йо-Йо Ма, Ицхак Пърлман, Джошуа Бел, Рене Флеминг, Мидори, Кристиан Тецлаф, Хилари Хан, Доун Ъпшоу и Андре Уотс. По време на единадесетгодишния си мандат с Филаделфийския оркестър Миланов дирижира повече от 200 концерта. Под неговата палка са прозвучали първите изпълнения на произведения на съвременните композитори Дерек Бермел, Мейсън Бейтс, Каролайн Шоу, Филип Глас, Ричард Даниелпур, Николас Мо и Габриел Прокофиев.
Програма:
- Франц Шуберт – Симфония №3, ре мажор, D.200
- Роберт Шуман – Симфония №4, ре минор, оп. 120
Син на търговец на книги, Роберт Шуман (1810–1856) много рано показва способностите си на пианист, интерес към композирането, както и литературните си наклонности. През 1821 г. заминава за Лайпциг, за да учи право. От огромно значение в този период е срещата му с Фридрих Вик, при когото взема уроци по пиано и учи композиция. През 1834 г. Шуман започва да издава музикален журнал „Ново списание за музика“, на което е главен редактор и основен автор в продължение на десет години.
Сърдечните връзки играят важна роля в живота на Шуман. През 1835 г. той се влюбва в дъщерята на своя учител Вик – Клара, но баща й прави всичко възможно, за да ги раздели. Те прекарват твърде много време разделени, поради което Шуман изпада в тежки депресии. Едва в 1839 г. двамата предприемат законна стъпка да прескочат съгласието на Вик и след редица съдебни дела получават правото да се оженят.
Шуман и неговото изумително творчество – около 150 песни, включително знаменитите цикли „Любовта и животът на жената“ и „Животът на поета“; симфониите, прекрасните поетични творби за пиано и невероятно красивата камерна музика – му отрежда място на композитор от световна величина.
През 1850 г. Шуман заема поста музикален директор на оркестъра на град Дюселдорф. Това е първият и единствен щастлив период в неговия живот – пише изразителният Концерт за виолончело, Симфония №3 („Рейнска“) и Четвърта симфония.
През 1852–1853 г. здравето на Шуман се влошава. През 1854 г. започва да страда от халюцинации, прави опит за самоубийство и постъпва в приют, където умира през 1856 г.
Концертът е част от дългогодишното начинание на Нов симфоничен оркестър „Да си върнем музикалните таланти на България“. Изпълнението е включено в сезон 2024/2025 на оркестъра, който се провежда под почетния патронаж на Н.Пр. Симон ван дер Бург, посланик на Кралство Нидерландия.
Още по темата:

Гледайте първата прожекция на документалния филм „Цвете в буря“
Заповядайте на 11 април 2025 г., от 18:30 ч., в кино „Люмиер“ с безплатен билет

Духовният учител Хорхе Луис Делгадо отново в България!
През юли той ще води две преобразяващи живота занятия

Празник на безусловната любов и Слънчевата система в Априлци
Елате на 7 и 8 юни 2025 г. на поляните в сърцето на България. Очакват ви беседи, музика, паневритмия и общуване с природата.

Известният аюрведа лектор Юрий Ковачев ще изнесе беседа на 28 март
Той ще ни помогне да се справим с предизвикателствата на пролетния сезон

Кои са тайните на древните мъдреци за разкодиране на човешката съдба
На 30 март започва интензивен онлайн курс по ведическа астрология

Не можем да стоим безучастни и безмълвни пред страданието, болката и мъките, които изпитват хиляди наши братя и сестри!
Обръщение на Св. Синод относно трагичните събития в Близкия Изток

Рацио форум: Магията на реалността – наука, илюзии и дезинформация
Водещи учени, изследователи и илюзионисти се събират на най-големия форум за наука в България, за да разкрият границите между възможното и невъзможното

Световен експерт по аюрведа и панчакарма идва в България
Д-р Джагдиш Бхутада ще изнесе лекция на 8 април в зала 11 на НДК

Бразилският пророк Жуселино Нобрега да Лус отново гостува в България
Вижте къде може да се срещнете с него от 19 до 30 март 2025 г.

Запомнете лятото със зрелищния Вагнеров фестивал на Софийската опера!
До 31 март 2025 г. може да се възползвате от 20% намаление за билетите

На „Сгледа“ с живота извън града
От 30 май до 1 юни в село Огняново отново ще се проведе фестивалът „Сгледници“ – тридневно потапяне във възможностите на селския живот

Благотворителна фотоизложба в помощ на д-р Тимен Тимев с участието на Валя Балканска
Откриването е на 20 март 2025 г. в Клуба на фоторепортерите в София

Днес в Индия празнуват цветния празник Холи
На този ден враговете се помиряват и всички са равни

Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока
Чуйте Вивалди и Бах в камерна зала „България“ на 16 март 2025 г. от 19:30 ч.

Спектакъл-терапията за душата ЧУДЕСАТА В НАС отново в София!
Главният редактор на Списание 8 ще бъде специален гост на събитието на 2 април