На „Сгледа“ с живота извън града
От 30 май до 1 юни в село Огняново отново ще се проведе фестивалът „Сгледници“ – тридневно потапяне във възможностите на селския живот

Интересен факт е, че старото име на селото преди 9 септември е било именно Сгледници – наименованието е свързано с едноименния ритуал, при който пратеници на младоженеца живеят известно време със семейството на булката (често от друго село), за да преценят дали двата рода ще се спогодят.
„Сгледници“ е фестивал, насочен към практическите стъпки за живот извън града. Програмата включва лекции за устойчив начин на живот и алтернативно образование с вдъхновяващи теми като „Дауншифтинг – устойчив живот на село“, „Живот на село, деца и изкуство в ежедневието“ и „Проблеми и решения в строителството извън града“. Освен това, посетителите ще могат да участват в творчески работилници по земеделие, строителство и изкуства.

За да бъде атмосферата още по-магична, вечерите ще бъдат изпълнени с етно, фолклорна и фюжън музика на живо. Силното присъствие на утвърдени музиканти тази година стана възможно благодарение на подкрепата от Национален фонд „Култура“.
Фестивалът се провежда в самото село, на улицата и в двора на неговия създател – Александър Петличков. Той е архитект с любов към природата, естествения начин на живот и изкуството. Специализира в работа с естествени материали и, заедно със свой колега, е разработил система за лесно строителство с дърво, която позволява на хората сами да си построят къща или навес.
Личният път към селото
Всичко започна в една ноемврийска сутрин в родопско село през 2018 г. Седейки на чардака на къщата, в която бях отседнал, заслушан в хлопащите звънци на стадо животни в далечината и загледан в отсрещната планина, сякаш чух вътрешен глас, който ми каза: „Твоето място е тук.“

Така спонтанно се роди идеята за фестивал, в който да споделяме желанието си за близост със земята, с корените ни и със самите себе си. Въртележката на градския живот ни отделя от всичко това, а настъпва време за преход към по-осъзнат и свързан с природата начин на живот.
Давам си сметка, че много от нас имат твърде романтична представа за живота на село, придобита от телевизия, книги или кратък престой като деца при някоя своя баба. Всъщност той е изпълнен с предизвикателства и в някои отношения е доста по-труден от живота в града.
Пътуването започва с подготовката
Фестивал „Сгледници“ си поставя за цел да улесни прехода към нов начин на живот чрез споделяне на опит, практически насоки и алтернативни методи за здраве, образование и доходи.Защото обикновено всичко започва с планиране - търсиш варианти за дистанционна работа или пътуваш до града, търсиш алтернативни форми за образование или използваш наличната инфраструктура, но ако няма такава?

Тази година съм поканил едни невероятни млади хора от НЧ „Бъдеще Сега“, с.Гудевица, възпитаници на проф. Лозанов, които използват сугестопедичен подход и разработват помагала. Те са възродили едно читалище в отдалечено родопско село и работят в посока подобряване на качеството на образованието не само в техния район, но и в цялата страна.

И за да не бъде всичко „само на теория“ сме предвидили много практически работилници, в които участниците ще могат да построят дървен навес, да работят в пермакултурна градина, да задават въпроси и дори да замесят и опекат хляб с квас на жив огън.“
Градът и селото – кръговрат на живота

Напрегнатият и често нездравословен ритъм на градския живот сега кара мнозина – дори родени и израснали в града – да търсят своето място именно на село. Рано или късно пренаселването на едно пространство води до вакуум в друго и естествено движение в обратната посока. Важно е обаче да уточним, че тук не говорим за разрастващите се крайградски комплекси, а за истинско завръщане към по-прост и естествен ритъм на живот.
Дали животът на село е за нас? Това е въпрос, на който можем да отговорим само като го изживеем. Кога, по какъв начин и дали изобщо ще направим тази крачка – всичко зависи от нашата вътрешна нагласа и готовността ни да скочим в неизвестното.

Известният аюрведа лектор Юрий Ковачев ще изнесе беседа на 28 март
Той ще ни помогне да се справим с предизвикателствата на пролетния сезон

Кои са тайните на древните мъдреци за разкодиране на човешката съдба
На 30 март започва интензивен онлайн курс по ведическа астрология

Не можем да стоим безучастни и безмълвни пред страданието, болката и мъките, които изпитват хиляди наши братя и сестри!
Обръщение на Св. Синод относно трагичните събития в Близкия Изток

Рацио форум: Магията на реалността – наука, илюзии и дезинформация
Водещи учени, изследователи и илюзионисти се събират на най-големия форум за наука в България, за да разкрият границите между възможното и невъзможното

Световен експерт по аюрведа и панчакарма идва в България
Д-р Джагдиш Бхутада ще изнесе лекция на 8 април в зала 11 на НДК

Бразилският пророк Жуселино Нобрега да Лус отново гостува в България
Вижте къде може да се срещнете с него от 19 до 30 март 2025 г.

Запомнете лятото със зрелищния Вагнеров фестивал на Софийската опера!
До 31 март 2025 г. може да се възползвате от 20% намаление за билетите

Благотворителна фотоизложба в помощ на д-р Тимен Тимев с участието на Валя Балканска
Откриването е на 20 март 2025 г. в Клуба на фоторепортерите в София

Днес в Индия празнуват цветния празник Холи
На този ден враговете се помиряват и всички са равни

Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока
Чуйте Вивалди и Бах в камерна зала „България“ на 16 март 2025 г. от 19:30 ч.

Спектакъл-терапията за душата ЧУДЕСАТА В НАС отново в София!
Главният редактор на Списание 8 ще бъде специален гост на събитието на 2 април

Честита Баба Марта!
Днес се връщаме във времена, когато нашите прадеди са били по-близо до природата

Семинар „Свещените взаимоотношения според Ученията за Свободата, катара и тантриара“ на 26 и 27 април
Подходящ е за хората, които се интересуват от темата за развитие на свещени партньорски взаимоотношения. Водещ е д-р Александър Миланов.

„Любов и мистика“ – среща с духовните учители гуру Йоги Тан и Елеазар Хараш
Очакваме ви на 26 април 2025 г. във ФКЦ – Варна

„Изправи се и защити храната си“!
На 14-15 февруари е първият фестивал за художествено документално кино с фокус върху храната