Има един закон, на който се основава правилното хранене. И ако човек спазва този закон, той ще може да се ползва от храната, която употребява. Този закон гласи: човек може всичко да яде, но ако яде с любов, съзнателно. Това пише в „Малка книга за здравето” Учителя Петър Дънов.
Като дъвчете храната, животворната енергия минава през езика и се складира в нервната система. Колкото повече дъвчете храната, толкова повече енергия внасяте в нервната система. От устата храната отива в стомаха, дето се извършва друг процес. Колкото повече енергия иде от мозъка, толкова по-лесно се смила храната. Дъвчете дълго време, да може да се възприеме повече мозъчна енергия. Така ще може да се използва и онази енергия, потребна за мускулите и костите.
Само тази храна е полезна, която е добре смляна и възприета от организма.
Човек трябва да гледа на храненето като на свещен акт. За сутринната закуска трябва да употребява половин час, за обяд-около 40-50 минути, и за вечеря пак половин час. Който се храни бавно, с разположение и съзнателно, той всякога ще бъде здрав.
Имате някакъв плод. Круша например. Не почвайте веднага да я ядете. Спрете се, разгледайте я, помислете си малко за нея, нека се зароди към този плод любов у вас. Вижте какво е написано в нея. Всеки плод е едно написано писмо от невидимия свят. Върху този плод са падали слънчевите лъчи. Онези същества, които са създали плода, са събрали слънчеви лъчи, кондензирали са слънчева енергия в този плод.
Вие имате задачата да извадите тази светлина и да я внесете в тялото си.
След плодове никога не пий нито студена, нито топла вода. Преди ядене може да пиеш вода, но веднага след ядене не се позволява.
Добре е, когато човек се храни, да слуша музика. Във време на ядене човек се нуждае от весела, но не игрива музика. Игривата и тъжна музика еднакво нарушават ритъма на яденето.
Не е въпросът да не ядем, а каква храна трябва да избираме. И следователно според тази програма духовният човек трябва да яде най-здравословната храна и никога да не преяжда.
Това са две правила: да яде най-здравословната храна и никога да не преяжда.
Ако спазваш двете правила в яденето, ще имаш един отличен живот.
Човек може да развие у себе си таланта да познава кои храни са най-добри. Всеки организъм се нуждае от специфична храна, която, ако човек познава, може да помогне на развитието си, не само физически, но и умствено, сърдечно и духовно. Това показва, че не е достатъчно човек само да яде, за да задоволи глада си, но от голямо значение за него е каква храна ще употребява.
В понеделник човек ще яде такива храни, които ще развиват неговото въображение: зеле, лапад, лобуда, зелен фасул, маруля, краставици, зелена царевица, бакла, печурки.
Във вторник ще яде храни, които ще му дадат енергия: коприва, червени чушки, лук, чесън, хрян, бяла ряпа, репички, спанак - храни, които съдържат лютивина и желязо.
В сряда ще яде храни, които ще развият него¬вата интелигентност: моркови, леща, зряла царевица, магданоз, чубрица, круши и други жълто обагрени плодове.
В четвъртък ще яде храни, които ще усилят вярата му, ще поддържат неговото достойнство и достолепие: праскови, картофи, тикви, бамя, фъстъци, орехи, бадеми, маслини, жито, растително масло, мляко.
Петък - ден свързан с красотата на идеала и с вътрешния подтик на Любовта. Храни: череши, вишни, ябълки, сини сливи, смокини, ягоди, малини, дини, грах, сусам, мащерка.
Събота - ден за служене на всички добродетели. Храни: орехи, бадеми, лешници, кестени, патладжани, зрял боб, черна ряпа, маслини, боровинки, шипки, кафе, какао и други черупкови плодове и зеленчуци.
Неделя - ден на ума, на идеите, на космическото съзнание в човека. Храни: грозде, стафиди, портокали, мандарини, ориз, леща, слънчоглед, овес, ръж, ечемик.
Красиво лице е това, по което Бог пише, а грозно - по което човек пише и задрасква.
Всичко, в което има еднообразно, е опасно. Еднообразието в храненето е също опасно.
Из „ Малка книга за здравето”, Петър Дънов