След като изядете лека закуска или обикновен обяд, често ли усещате дискомфорт с храносмилането? Ако е така, не сте сами. Според едно проучване, почти 75% от американците редовно изпитват някаква форма на стомашно-чревен дискомфорт, като подуване на корема, газове, тежест, киселини. Лошата новина е, че тези симптоми са ясен знак, че храносмилателната ви система се нуждае от помощ. Добрата новина е, че е много лесно да се подобри храносмилането, ако опитате да приложите на практика някои от седемте предложенията на Манди Фроелич, от truththeory.com. Според докладите на Scientific American 95% от серотонина в тялото се произвежда в червата. Ясно е, че здравословното храносмилане трябва да бъде приоритет.
1. Добавете етерично масло от мента към водата
Трябва да пиете от 6 до 8 осем чаши вода всеки ден, за да е организмът ви достатъчно хидратиран. В някои от тези чаши (за предпочитане преди хранене) добавете 2-3 капки етерично масло от мента. Не само, че водата ви ще е със свеж вкус и мирис, но няма да усещате вече подуване след хранене.
2. Избягвайте храни, които могат да стимулират подуването
Много често употребявани храни (соя, пшеница, царевица, млечни продукти и яйца) могат да предизвикат алергия поради начина, по който са били обработени или защото са ГМО. Консумацията на тези храни, които често са трудни за храносмилане, може да изостри други заболявания и да увеличи телесния дискомфорт. Ако не можете да кажете „сбогом“ на тези храни, опитайте се да поне да си набавяте био-продукти без ГМО.
3. Увеличете нивата на солна киселина
Яденето на високо рафинирани храни, големи количества месо и захар, както и животът в стрес увреждат стомашно-чревния тракт, започвайки от стомаха. Те са с ниско съдържание на солна киселина, необходима за разграждането на храните. Когато нивата на солната киселина са ниски, може да изпитате всички видове храносмилателни проблеми.
Можете да вземете HCL таблетка с пепсин заедно с всяко хранене, но това е временно решение. За да увеличите нивата на HCL в стомаха в дългосрочен план можете да пиете сок от целина на празен стомах всяка сутрин, да ползвате хималайска сол, да пиете една лъжица разреден с вода ябълков оцет след събуждане.
4. Добавете някои ензими
Приемането на ензимни таблетки след консултация с вашия личен лекар може да спомогне за подобряване на храносмилането, да помогне на тялото да усвои повече хранителни вещества и да намали неприятните симптоми на стомашно-чревния тракт като подуване на корема и газове. Можете също така да наблегнете на суровите храни.
5. Антистресова програма
Продължителният стрес води до свръхпроизводство на кортизол. Увеличените нива на кортизол за дълги периоди от време могат да повлияят неблагоприятно на организма. В състояние на стрес настъпват физиологични промени - включително спиране на храносмилането, спонтанна диария и запек. В по-сериозни случаи стресът може да предизвика намаляване на притока на кръв и кислород към стомаха. Това може да доведе до спазми, дисбаланс на чревните бактерии и до синдром на раздразненото черво. Със стреса всеки се справя по своему: чете добри книги, ходи сред природата, взема гореща вана, среща се с любими хора, гледа комедия, медитира и прави списък с благодарности.
6. Помислете за пробиотични добавки.
Чревните микроорганизми са от съществено значение за храносмилането, но понякога (главно поради употреба на антибиотици) изчезват. Това може да позволи на „лошите бактерии” да процъфтяват в червата (например кандида). Свръхрастежът на тази бактерия може да изостри ендокринните проблеми и да наруши храносмилателния баланс. Ето защо силно се препоръчва добавянето на „добри бактерии“. Ако предпочитате да не вземате хапче, можете да пиете комбуча, да ядете кисели краставички, кисело зеле и кефир с жива закваска.
7. Включете в менюто си благоприятни за червата билки
Майката природа предлага редица естествени средства за успокояване на храносмилателните проблеми. Биологично чистите билки могат да се добавят в супи, десерти, печени изделия, чай и дори да се дъвчат (като джинджифил например). Някои от най-добрите билки за лечение на червата са: джинджифил, куркума, копър, кимион, чесън, канела, розмарин, мента, копър, бахар.