Уханието на кафето
От напитка за мистици и избрани, тя минава през забрани и войни, за да стигне до всеки от нас и да ни ободри
снимки iStock и Wikipedia
Дали преданието отговаря на истината, не знаем, но исторически данни ни позволяват да твърдим, че кафееното дърво арабика произхожда действително от Етиопия. И там плодовете му се употребяват под една или друга форма от праисторически времена от предците на народите в тази част на света. Разкопки показват, че кафето е било част от диетата им (както в напитки, така и в хранителни изделия).
Лечебно и магично
„Носачка на кафе“, картина с маслени бои на Джон Фредерик Люис
По-късно кафето не убягва и от вниманието на военните, които виждали в него стимулант, който придавал на воините сила и бодрост преди битка.
Около X в. след Христа можем да намерим документи, приписващи на кафето лечебни свойства. Небезизвестният лечител Ал Рази е първият, който описва кафееното растение, зърната му и неговите стимулиращи свойства, много подходящи за борба с меланхолията.
Около 1000 г. Авицена написва „Канон на медицината“ – една от най-използваните книги за лечение през вековете, преведена на латински през 1200 г. В него кафето се описва по следния начин: Настойката му укрепва крайниците, почиства тена, изсушава лошия хумор (течност) и придава отлична миризма на цялото тяло.
Напитка за дисиденти
Можем да твърдим, че около XV век дивото растение се култивира. Кафееното дърво преминава Червено море, навлиза в Арабския полуостров и се появяват първите плантации в така наречената Щастлива Арабия, сега Йемен. Суфите пък го пренасят в Мека, от там стига до Египет и бързо се разпространява в целия Арабски свят.Кафето бързо се еманципира и достига до частните домове. Появяват се специализирани обществени места, чрез които то бързо се превръща в известна и обичана напитка.
Точно на тази му слава обаче започва да се гледа с лошо око от някои религиозни дейци и особено от местните власти. Те се опитват да го забранят под претекст, че представлявало опасност за здравето, и твърдят, че предизвиква психични отклонения.
Истинската причина за подобни законодателни начинания се крие във факта, че кафето се поднасяло в така наречените места на разврата – kehvenâme, където дисиденти се събирали, за да мътят политиката около чашка кафе и красиви одалиски. Кehvenâme били смятани от местните власти за размирни места и като такива – достойни да бъдат унищожени и затворени. „Религиозно-медицинското предписание“ се е използвало като инструмент за преследване на чисто политически цели.
Като феникс
Кафенетата изчезвали за известно време, за да се преродят малко по-късно под друга и неочаквана форма.Подобно на феникса те винаги са успявали да оцелеят повече или по-малко законно, повече или по-малко дискретно. Винаги са били известни и обичани въпреки подозрителния поглед на местните власти.
Всъщност една от тайните, позволили на кафето и на кафенетата да оцелеят в Арабския свят, било това, че самите религиозни водачи, които се предполагало, че трябва да го осъдят, били негови тайни или явни почитатели и вещи ценители.
Арабското кафе става турско
Кафеена плантация в Гватемала през 1882 г.
Кафето става неизменна част от диетата на еничарите – елитната им пехота, понеже позволява не само да понасят добре нощните стражи, но и ги ободрява и стимулира преди битка. През 1517 г. турците нахлуват в Египет и се установяват в Кайро. Арабското кафе бързо става турско, следвайки пътя на тези завоеватели.
Виена печели свобода и... кафе
Преданието (отчасти основано на исторически факти) за навлизането на кафето в Европа е много красиво и е свързано с обсадата на Виена.Първата започва на 27 септември 1529 г., водена от Сюлейман Великолепни, съюзник на французите. Отбита е благодарение на подкрепата на германски наемници и 700 испански аркебузери от армията на Карлос V.
Турската войска е разгромена и оставя след себе си целия обоз: повече от 25 000 палатки, 10 000 вола, 5000 камили и много злато. Но истинското съкровище е открито в една малка палатка – 500 чувала с кафе.
Синята бутилка
При разпределянето на плячката никой не пожелава странните зърна кафе, защото не знае какво да прави с тях, освен един поляк, който получава разрешение да отвори първата кафетерия. Нарича я „Синята бутилка“ и в нея започва да прави кафе по същия начин като в Истанбул.Виенското кафене „Синята бутилка“
Заедно с кафето в чест на победата над турците се дегустирали и кроасани (които приличат на герба на отоманското знаме).
Закуската на Мария Антоанета
Кроасаните и кафето навлизат и се разпространяват във Франция заедно с Мария Антоанета (въпреки че и преди това във „Версай“ са се правели кроасани в чест на френско-отоманските военни съюзи против испанско-австрийското военно господство).Всъщност още от XVI век европейските пътешественици, посещаващи Близкия изток, срещат това изключително широко известно питие.
Вероятно във Венеция, която била място за търговия с ориенталски стоки и поддържала привилегировани отношения с Константинопол, са започнали първите сериозни търговски операции с кафето. В рамките на броени години то си проправя път в Западна Европа, също както и в Америка...
В цял свят
Откриването на напитката от европейците много бързо довежда до изучаването на растението от видни ботаници и, разбира се, до желанието за търговия с него.Холандците вече търгували с черния пипер и индийското орехче. Когато получават първите кафеени растения, те ги занасят незабавно в Батавия и Суринам. Франция, собственик на остров Бурбон, бъдещия остров Реюнион, където вече е имало диви кафеени дървета, развива собствени плантации. Същевременно с помощта на холандците кафеените дръвчета навлизат и във Френска Гвиана и Санто Доминго. Много бързо цялата Централна Америка е покрита с плантации, а Бразилия скоро се включва в производството на промишлено ниво.
Днес можем да се насладим на кафета от Арабия, Африка и Южна Америка. Разнообразието им е учудващо: турско кафе, италианско еспресо, американско, капучино и, разбира се, небезизвестното виенско кафе!
Ашваганда – индийският женшен – превзема света на медицината
Д-р Меркола разказва подробно за чудодейната билка
Какво се случва с тялото ви, когато ядете диня редовно
Тя е и с по-високо съдържание на антиоксиданти от доматите и ягодите, ползите са много, казва д-р Меркола
Как да намалим риска от деменция чрез хранителен режим
JAMA Network Open: Противовъзпалителната диета води до по-голям обем сиво вещество в мозъка
Сингапур одобри 20 вида насекоми за продажба като храна
Изненадващо в списъка присъстват и ларви на медоносни пчели
Пресни или замразени зеленчуци?
Изследвания сочат, че няма особена разлика. Понякога дори плюсовете са за фризера.
Вегани, внимавайте за липсата на тези хранителни вещества!
Съветът на лекарите е редовно да проверявате нивата на витамин Б12, желязо, калций и йод
Диетолог: Яжте повече, за да ядете по-малко
Премахнете всяко табу и включете забранените храни като част от балансираната диета
Не изхвърляйте саламурата от киселите краставички!
Гаргара със солената вода помага при възпалено гърло
Незаменимата канела
Помага при диабет, за сваляне на високото кръвно налягане, понижава холестерола
Оправдателна присъда за 6 „вредни“ храни, които всъщност не пречат на отслабването
Разумно подбраните продукти за междинни хапвания могат да помогнат в диетата
(Пред)Последно: млечните продукти пак са полезни!
Независимо дали са нискомаслени или пълномаслени, те помагат за контролиране на нивата на холестерола
Замислете се преди да изхвърлите обелката от банан
Направете си питателно брашно за вкусни печива
Не изключвайте бадемите от диетата си
Учени доказаха, че ядките не пречат на отслабването
За постите и смисъла
Започна 40-дневният Коледен пост. Вижте и чудесните ни предложения от родни производители за вашата трапеза.
Черният чай намалява риска от диабет
Древната напитка е с мощен антиоксидантен и противовъзпалителен ефект