
Снимка: Wikimedia Commons
Стотици учени се събраха за „извънредна среща на върха“ в Австралия, за да обсъдят застрашеното бъдеще на Антарктида. Полярните изследователи имат строго послание: необходими са спешни действия, за да се предотврати топенето на Антарктика и катастрофалното покачване на морското равнище по света.
„Никъде на Земята няма по-голяма причина за несигурност в прогнозите за повишаване на морското равнище, отколкото от Източна Антарктида, в задния двор на Австралия. Само ледената покривка на Източна Антарктика съдържа достатъчно вода, за да повиши глобалното морско ниво с приблизително 50 метра, ако се разтопи напълно. Последствията за нашите крайбрежни градове и инфраструктура са огромни“, се казва в изявлението.
„Услугите на Южния океан, поглъщащ въглерод и Антарктида като планетарен климатик – се приемат за даденост. Промените, предизвикани от глобалното затопляне, наблюдавани в региона, са огромни. Скорошни изследвания показват рекордно ниски нива на морски лед, екстремни горещи вълни, надвишаващи средните температури и повишена нестабилност около ключови ледени рафтове. Изместването на екосистемите на сушата и в морето подчертава бързите и безпрецедентни промени на този чувствителен регион“, пише в документа.
„В рамките на нашия живот е възможна загуба на лед, причиняваща бързо и катастрофално покачване на морското равнище.“
Австралийската конференция за антарктически изследвания през 2024 г. се проведе преди седмица в Университета на Тасмания в Хобарт. Участваха близо 500 полярни експерти от Австралия. Според Партньорството на австралийската антарктическа програма (AAPP), организатор на срещата, глобалното морско ниво се е повишило с до 10,5 сантиметра през последните 30 години.
Топенето на лед от Антарктида, главно в резултат на изменението на климата, е основен фактор за нарастването. В момента на всеки час най-южният континент губи около 17 милиона тона лед, което се равнява на гигантски леден куб с размери 260 метра на всяка от страните му.
Скоростта на топене изглежда също се ускорява. Сателитните изображения показват, че Антарктика губи лед повече от шест пъти по-бързо, отколкото преди 30 години. Дори Източна Антарктида, за която някога се смяташе, че е относително стабилна и имунизирана срещу промени, започва да показва признаци на екстремни смущения като горещи вълни и мощно топене.
Ако светът увеличи своите емисии на парникови газове, крайбрежните градове в Австралия вероятно ще претърпят опустошително покачване на морското равнище – 80 сантиметра до 2100 г., казва AAPP.
„Нашите общества трябва да поставят и изпълняват цели за „изкривяване на въглеродната крива“ възможно най-бързо. Неуспехът да се намалят бързо емисиите – всяка година и всеки тон – задължава действителните и бъдещите поколения към по-голямо покачване на морското равнище“, е становището на учените.
„Всяка част от градуса има значение“, заключават те.