
Снимка: Nik MacMillan, Unsplash
Вероятно ще се изненадате, ако научите, че вашата пералня, която постоянно се пълни с прах, омекотител и вода, може да бъде място за размножаване на опасни бактерии. Според доклад, публикуван от Американското дружество за микробиология, недоносените деца в отделението за интензивно лечение на новородени в една от веригата немски болници по света многократно били тествани за мултирезистентни патогени върху кожата. Резултатите от тестовете били положителни. Били тествани също така и медицинските работници, както и кувьозите, за да се изключи евентуално заразяване оттам.
Бебетата се заразявали с бактерията Klebsiella oxytoca, известна при инфекции, прихванати в болнични заведения, включително пневмония, инфекция на меките тъкани, инфекция на пикочните пътища и отравяне на кръвта, което може да доведе до септичен шок. Учените продължили с пробите от чорапки и шапчици, дадени на бебетата, за да стигнат до източника на бактериите.
Вместо индустриална пералня, способна да достига високи температури и да дезинфекцира, болницата използвала домакинска енергоспестяваща пералня. Разследващите открили бактерията Klebsiella oxytoca в чекмеджето за перилни препарати и по гуменото уплътнение на вратата. Бактерии имало и в две мивки наблизо. След като пералнята била изнесена от болницата, бактериалните инфекции престанали.
Вашата пералня у дома може да помогне за премахване на мръсотията от дрехите ви, но не ги стерилизира. Същото важи и за кърпи. Чарлз Герба, професор по микробиология в Университета в Аризона, казва пред Fox 59: „E-coli расте доста добре на кърпи. След около три или четири дни ще получите фекалните бактерии в кърпата, тъй като те лесно виреят на влажно. "
Според Герба кърпите трябва да се перат с гореща вода и да се изушават много добре. Той е още по-краен: „Ако не перете кърпите с гореща вода, при избърсване ще получите повече E-coli върху лицето си, отколкото ако си пъхнете главата в тоалетна чиния. ”
E-coli не са единствените бактерии, които могат да се крият във вашата пералня. Заразяванията със салмонела, менингит и трихофития също са свързани с прането.