
Снимка: wikimedia.org
Британски учени заявиха, че дистанцията между хората не трябва да бъде фокусната точка на мерките, предназначени да ограничат разпространението на коронавируса и че системата „единна повсеместна мярка" трябва да бъде заменена с редица други препоръки, степенувани по важност при различните обстоятелства, групи хора и локации, пише Independent.
Правителството на Обединеното кралство, както и в много други държави, препоръчва на хората да спазват дистанция от два метра или един метър, ако се използват предпазни средства като маски за лице и шлемове.
Но група изследователи, в публикация в Британския медицински журнал (BMJ), заявиха, че по-гъвкавите насоки ще позволят „връщане към нормалността в някои аспекти на социалния и икономически живот".
Според учените "Разпределението на вирусните частици се влияе от множество фактори, включително въздушния поток." Нови научни данни сочат, че Sars-CoV-2 може да се предаде на повече от два метра при кашляне и крещене.„Настоящите правила за безопасно физическо разстояние се основават на остарели научни данни", пише Никълъс Джоунс от отдела за първична грижа в Nuffield University of Oxford.
Учените съветват правителството да обмисли защитните мерки и да ги базира върху различни фактори, влияещи на риска - вид извършвана дейност, вътрешни или външни специфики, ниво на вентилация и дали се носят защитни маски. Продължителността на общуването, чувствителността на индивида към инфекция и вирусният товар също трябва да бъдат взети предвид.
"Правилата за дистанциране трябва да отразяват множеството фактори, които влияят на риска, включително вентилация, заетост и време на експозиция", добавиха изследователите.
Някои от изследванията, използвани при вземането на мярката "дистанция - 2 метра", са публикувани за първи път през 1897 г. През 40-те години на 20-ти век тези разбирания са „вкоренени“ като им е дадена "научна основа" и те се препоръчват по инерция при всякакви видове зарази с известен и неизвестен произход.
По-нови проучвания са установили, че при определени обстоятелства капчиците при силно кихане или кашлица могат да се разпространят до осем метра. Учените припомнят, че голяма част от изследванията се основават на размера на капките, без да се отчита количеството издишан въздух.
„Физическото разстояние трябва да се разглежда като само една част от по-широк обществен здравен подход към съдържанието на пандемията Covid-19“, пишат те.