Подкрепете ни!




Здраве22 април 2020

Коронавируси – кратка история на семейството

SARS-CoV-2 e надминал по коварство братята и сестрите си

Коронавируси, снимка от електронен микроскоп, 1975 г., wikimedia.org
Коронавируси, снимка от електронен микроскоп, 1975 г., wikimedia.org
Линдзи Броудбент e научен сътрудник към Университета Queen's Belfast. Тя публикува в онлайн  изданието theconversation.com кратка история на семейството на коранавирусите.

Повечето от нас ще бъдат или са, или са били заразени с коронавирус поне веднъж в живота си. Това може да е тревожен факт за много хора, особено за тези, които са чували само за един коронавирус - SARS-CoV-2, причинителят на болестта, известна като COVID-19. Но коронавирусите са много повече. 

Коронавирусите всъщност са семейство от стотици вируси. Повечето от тях заразяват животни като прилепи, пилета, камили и котки. Понякога вирусите, които заразяват един вид, могат да мутират по такъв начин, който им позволява да започнат да заразяват друг вид. Това се нарича „кръстосано предаване на видове“ или „преливане“.

Първият коронавирус е открит при пилета през 30-те години на миналия век
Изминали няколко десетилетия преди да бъдат идентифицирани първите човешки коронавируси през 60-те години на XX в. Към днешна дата седем коронавируса имат способността да причиняват заболявания при хората. Четири са ендемични (редовно се срещат сред конкретни хора или в определена област) и обикновено причиняват леко заболяване, но три могат да причинят много по-сериозно такова и дори фатална болест.

Настинка
Коронавирусите се срещат по целия свят и са отговорни за около 10-15% от обикновените настинки, най-вече през зимата. Коронавирусите, които причиняват леко до умерено заболяване при хората, се наричат: 229E, OC43, NL63 и HKU1.

Първите открити коронавируси, които са в състояние да заразят хората, са 229Е и OC43. И двата вируса обикновено водят до обикновена настинка и рядко причиняват тежко заболяване сами. Те често се откриват едновременно с други респираторни инфекции. Когато при инфекция се открият няколко вируса или вируси плюс бактерии, това се нарича ко-инфекция и може да доведе до по-тежко заболяване.

През 2004 г. NL63 беше открит за първи път при бебе, страдащо от бронхиолит (инфекция на долните дихателни пътища) в Холандия. Този вирус вероятно съществува от стотици години, но бил открит през 2004-а. Година по-късно в Хонконг е открит друг коронавирус - този път при възрастен пациент с пневмония. По-късно е кръстен HKU1 и е установено, че присъства в населението по целия свят.

Щамове-убийци
Но не всички коронавируси причиняват леко заболяване. SARS (тежък остър респираторен синдром), причинен от SARS-CoV, беше открит за първи път през ноември 2002 г. Причината за това огнище е потвърдена едва през 2003 г., когато геномът на вируса беше идентифициран от Националната лаборатория по микробиология в Канада. SARS има много сходства с настоящата пандемия на COVID-19.

По-възрастните хора са по-склонни да прекарат инфекцията по-тежко и симптомите включват треска, кашлица, мускулна болка и болки в гърлото. Но шансът да се стигне до летален изход е бил много по-голям при SARS, отколкото от до тогава познатите коронавируси. От 2002 г. до последния докладван случай през 2014 г. са загинали 774 души.

Десетилетие по-късно, през 2012 г., избухва друго огнище, причинено от новоидентифициран коронавирус: MERS-CoV. Първият случай на респираторен синдром в Близкия изток (MERS) е възникнал в Саудитска Арабия. Следват още две огнища: Южна Корея през 2015 г. и отново Саудитска Арабия през 2018 г. Има няколко случая на MERS всяка година, но огнищата обикновено са овладявани успешно и навреме.

Защо SARS или MERS не доведоха до пандемии
R0 както за Sars, така и за SARS-CoV-2 е около два или три (въпреки че някои по-нови оценки на R0 за SARS-CoV-2 са около пет), което означава, че всеки заразен човек е възможно да зарази двама или трима други хора. Симптомите на SARS са били по-тежки, така че било много по-лесно да се идентифицират и изолират пациентите.

R0 на MERS е под единица. Не е много заразен. Повечето от случаите са били свързани с тесен контакт със заразени камили или много близък контакт с вече заразен човек.

Едно от основните предизвикателства при овладяването на епидемията от SARS-CoV-2 е, че симптомите могат да бъдат много леки - някои хора могат дори да не показват никакви симптоми - но все пак могат да заразят други.

SARS-CoV-2 не е толкова смъртоносен, колкото SARS или MERS, но тъй като може да се разпространи скрито, броят на хората, които ще зарази и на тези, които ще умрат, ще бъдат по-големи от всички причинени досега щети от коронавируси, които някога сме срещали. 

Затова, моля ви, останете вкъщи.
Източник

Още по темата:

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“ Здраве

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“

В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно! Здраве

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!

Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни Здраве

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни

Съветите на Олег Торсунов колко да са дълги разходките ни, за да сме здрави